Radost českých volejbalistů.

Radost českých volejbalistů. | foto: fivb.org

Volejbalisté udolali Portugalce a slaví postup na světový šampionát 2010

• 21
Čeští volejbalisté udolali ve svém posledním duelu v kvalifikaci mistrovství světa ve Varně Portugalsko 3:2 a protože si zároveň domácí Bulhaři poradili s Nizozemskem, postupují svěřenci trenéra Zdeňka Haníka na šampionát. Ten se příští rok uskuteční v Itálii. Češi obsadili druhé místo za domácím týmem.
Asistent trenéra Jan Svoboda označil dnešní zápas za krkolomný, s neuvěřitelnými zvraty. "Vždycky to bylo dané tím, když se někdo utrhl na servisu. Byly to série bodů z podání, tlak na přihrávající hráče byl obrovský."

"Na začátek tie-breaku přišel Mára Novotný, prosadil
se v útoku a potom jsme je při Ticháčkově servisu ubránili," dodal Svoboda.

Čeští volejbalisté, kteří zatím na MS chyběli jen jednou v historii, dnes chtěli potvrdit důležité páteční vítězství nad Nizozemskem.

V základní sestavě opět nastoupil i smečař Pláteník, jenž kvůli zranění kolena nedohrál sobotní duel s Bulharskem.

Portugalci sice nad Českem zvítězili ve čtyřech z pěti předchozích vzájemných zápasů, ve Varně ale dosud nezískali ani set.

V první sadě rozehráli svěřenci trenéra Zdeňka Haníka blokařský koncert, obranou na síti získali šest bodů a záhy si vytvořili bezpečný náskok. Poté ale získal navrch lépe podávající soupeř, a třebaže se mu nadějné
pětibodové vedení v koncovce smrsklo na minimální rozdíl, dokázal ho proměnit ve vyrovnání na 1:1.

Na to český tým, na smeči už opět s Popelkou místo Pláteníka, odpověděl nevídaným vstupem do třetího setu. Ani po sedmibodové sérii však Češi nepolevili, vědomi si toho, že v konečném účtování může rozhodovat každičký
míč. Dominance na podání se přestěhovala na jejich stranu a Portugalci uhráli jen 12 bodů.

I proto si soupeř dal na začátek čtvrté sady mnohem větší pozor a výsledková houpačka pokračovala. Rozhodnout musel zkrácený set, v němž Haník poslal na smeč Marka Novotného a soustředěný český výběr neochvějně kráčel za výhrou.

Z dalších evropských kvalifikačních skupin postoupily na MS Rusko, Německo, Polsko, Francie, Srbsko a Španělsko.

Česko - Portugalsko 3:2 (16, -22, 12, -13, 8)