Ostrava vyhrála duel posledních mistrů

• 1
Praha - Volejbalisté Ostravy porazili v dohrávce devátého kola extraligy v souboji dvou posledních českých mistrů obhájce titulu z Českých Budějovic 3:2. Ostravané se díky tomu na čtvrtém místě tabulky bodově dotáhli na vedoucí trio Liberec, Příbram, Kladno. Naopak Zlín opět neuspěl.

ČZU Praha - Zlín 3:1 (18, -23, 22, 19)

Volejbalisté Zlína mají v extraligové tabulce na kontě stále jen jednu výhru. Další úspěch si svěřenci trenéra Pavla Třešňáka nepřipsali ani v dnešním utkání v hale nováčka ČZU Praha, s nímž prohráli 1:3.

V prvním setu si domácí záhy vybudovali rozhodující náskok a do vedení šli i v druhém dějství, když jim velmi dobře fungovaly útok i obrana. Fatra však postupně vyrovnala hru a koncovku zvládla lépe.

Naopak dramatický třetí set měl takřka opačný průběh. Zlínští Karabec i Fila našli společnou řeč s nahrávačem Jakubíčkem, v dresu ČZU však zářil Zita a koncovka se povedla střídajícímu Fryntovi, který razantně využil setbol. Poslední set už byl opět v režii Pražanů, kteří ho vyhráli 25:19.

Trenér Josef Novotný pochválil hráče za dva vydřené body. "Byla cítit únava po zápase s družstvem Českých Budějovic. Hlavně jsme ale po prvním setu, který jsme snadno vyhráli, polevili v koncentraci a nasazení. To pomohlo Zlínu k probuzení. Velice dobře zahrál Luboš Zita a Thomas Lamoise, kteří v rozhodujících momentech tým táhli," prohlásil.

Zlínský kouč Třešňák přičítal vinu za pražský nezdar nervozitě. "Rozhodující byl třetí set, kdy jsme stále vedli o dva body, a v koncovce jsme prohráli. To rozhodlo celý zápas," řekl.

Rozhodčí: Fink, Rychlík. Čas: 109 min. Diváci: 420.

Ostrava - České Budějovice 3:2 (16, -21, -19, 20, 11)

Domácím se hned v úvodu zranil zkušený blokař Přemysl Kubala, který si při smeči vykloubil rameno. Jeho absence však ostravský celek nijak nepoznamenala, první set získal jednoznačně 25:16.

Jihočeši po debaklu zvedli hlavu, výrazně zlepšili útok a další dvě sady získali ve svůj prospěch. Čeští šampioni z loňského roku však lépe zvládli koncovku čtvrté sady a navrch měli i po celý průběh rozhodujícího tie-breaku. Univerzál David Konečný sice při prvním mečbolu zkazil podání, ale hned ten následující tvrdou smečí z trojky proměnil.

Rozhodčí: Blažek, Antušák. Čas: 109 minut. Diváci: 400.

Liberec - Kladno 3:1 (-26, 17, 20, 21)

I v prvním setu přitom měli domácí blízko k úspěchu, vedli 19:15, ale Kladnu se podařilo srovnat na 24:24. Liberečtí promarnili čtyři setboly, naopak hosté svůj druhý proměnili. Druhá sada však poté byla jasnou záležitostí domácích a také třetí set Liberec zvládl lépe.

V úvodu čtvrté sady vedla Dukla 4:1, poté se však Kladnu podařila bodová šňůra a otočilo na 8:5. Za stavu 11:15 se Liberec vzchopil a po čtyřech bodech za sebou a žluté kartě pro hostujícího trenéra Svobodu si už vítězství nenechal vzít.

Rozhodčí: Hudík, Pejpal. Čas: 117 min. Diváci: 630.

Příbram - Ústí nad Labem 3:2 (17, -19, 19, -17, 10)

Domácí volejbalisté byli výrazně lepší ve všech lichých setech, především v
prvním a v pátém. Po proměněných setbolech ale pokaždé polevili, nechali si
vnutit soupeřův styl hry a doplatili na to vyrovnáním. Ústecké šance na
výhru však potom zhatil velmi nepovedený začátek rozhodujícího tie-breaku.

Rozhodčí: Němeček, Krsek. Čas: 108 min. Diváci: 590.

Brno - Opava 3:1 (21, 31, -23, 28)

Brněnští volejbalisté nastoupili před domácím publikem bojovně naladěni a
od začátku měli lehce navrch. Jejich vůle po vítězství nakonec v dramatických koncovkách s řadou setbolů slavila úspěch. Výborný výkon podali zejména nahrávač Novák a blokaři Hroch s Klapalem.

Rozhodčí: Kovář, Pavelek. Čas: 128 min. Diváci: 500.