Momentka z utkání Olomouce (červená) a Olympu Praha

Momentka z utkání Olomouce (červená) a Olympu Praha | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Šéf volejbalové Olomouce: Krach hrozí několika klubům v Česku

  • 1
Smutná a pro větší část volejbalové veřejnosti i překvapivá zpráva dorazila z pražského Edenu, když po dlouhých 38 letech oznámila konec v ženské extralize Slavia Praha. Jednoho z tradičních účastníků nejvyšší soutěže nepostihl sportovní sestup, ale finanční potíže. A podle předsedy Sportovního klubu Univerzity Palackého Olomouc Jiřího Zemánka může stejný krach potkat kdykoliv další týmy. „Třeba i nás či Prostějov,“ jmenoval českého giganta.

Slavia je český vicemistr z roku 2006, v posledních letech se však většinou spíše jen potácela na hraně postupu do play-off. Letos ale v extralize končí, navíc se nepřihlásí ani do žádné z nižších soutěží.

„Nějaké poplašné zprávy už sice delší dobu ze Slavie zněly, ale i tak to byl pro mě šok. Stát se to dnes však může každému klubu,“ upozorňuje Zemánek na ožehavý problém financování nejen ženského volejbalu. A připouští, že ve své Olomouci nemá zatím finančně zajištěnou celou nadcházející sezonu. Podobně je tomu i ve Šternberku.

Hrozí jim podobný osud jako Slavii? „Ano, může se to stát opravdu komukoliv, tedy i oběma zmíněným klubům. Těžko vám teď tady budu dopodrobna říkat bohužel pravdivá fakta, že nemáme finančně zajištěnu celou nadcházející sezonu, že ubývá podpory od kraje a měst, že mizí sponzoři. Důsledkem jsou zadlužené kluby, nejen ty dva zmiňované,“ poznamenal šéf Olomouce.

A dodal: „My jako jejich management se s tím musíme vyrovnat, ale Damoklův meč je už rozhoupán, další na řadě může být kdokoliv. A klidně i prostějovský velkoklub, jak už je vidět na příkladu tamního basketbalu. Strašně mi to vadí.“

Zemánek kritizuje především systém podpory vrcholového sportu. „Ve vyspělé Evropě nemá obdoby,“ hromuje. „Vezměte si třeba Olomoucký kraj, což je jeden z klíčových podporovatelů ženských volejbalových oddílů v našem regionu. Za posledních pět až šest let pod ekonomickým tlakem stále svou podporu omezuje. Jen u SK UP a šternberského Sokola je podpora kraje za tu dobu oproti původnímu stavu nižší zhruba o třicet procent. Přitom víme, že snad kromě fotbalu a hokeje jsou všechny ostatní sporty na veřejné podpoře existenčně závislé.“

Podle Zemánka by řešením bylo vytvoření samostatného ministerstva pro sport. „Je to recept,“ tvrdí přesvědčeně. „Musíme si uvědomit, že sport produkuje do rozpočtu našeho státu zhruba 70 miliard korun ročně. To je jedna čtrnáctina státních příjmů! Sport je tak největším společenským fenoménem, který nemá vlastní zastoupení na úrovni ministerstva, a tedy svůj vlastní, předem daný rozpočet,“ upozorňuje.

Navzdory finančním trablům chce také v nové sezoně s Olomoucí útočit na medaile. „Lidé od sportu mají přes to vše neuvěřitelnou schopnost přežívat, i když to samozřejmě nemusí trvat věčně. To se týká i nás od olomouckého a šternberského volejbalu,“ tvrdí Zemánek. „Také do další sezony jdeme a chceme v ní uspět. Všem obtížím navzdory.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž