Martin Lébl

Bitvu s USA čeští volejbalisté prohráli

• 29
Nagano - Podruhé odešli ze zápasu na mistrovství světa čeští volejbalisté poraženi. V japonském Naganu dnes nestačili na tým USA, jemuž podlehli 1:3 (-16, 15, -20, -23). V dramatickém utkání plném zvratů Češi doplatili na chyby v útoku. V pondělí je na MS volný den, po něm čeká český tým hodně těžký o boj o postup.

Debakl v prvním setu, výrazné vítězství ve druhém a zbývající dva ztracené po velkém boji, tak vypadal třetí zápas českých volejbalistů na mistrovství světa.

"První set se nám vůbec nepovedl, druhý už byl dobrý. V dalších dvou jsme ale měli smůlu. Musíme se soustředit na zbývající dvě utkání," řekl na tiskové konferenci kapitán Martin Lébl.

Prohra s USA jim komplikuje cestu za postupem ze skupiny, který si vybojují čtyři nejlepší týmy. Reprezentace zatím porazila jen Írán a po pondělním volném dni bude o přežití bojovat s Venezuelou a Bulharskem.

Vzájemný zápas těchto dvou dosud neporažených týmů skončil dnes výhrou Bulharska 3:1, která Evropanům zajistila postup do čtvrtinále. Nervózní Itaové nečekaně ztratili set s Íránem, ale nakonec vyhráli 3:1 a v tabulce odsunuli český tým na čtvrté místo.

Česko - USA 1:3 (-16, 15, -20, -23)

Čeští volejbalisté v úvodu prvního setu dobře bránili, na každý americký útok si "sáhli", ale žádnou nadějnou situaci nedohráli k zisku vlastního bodu. Až Rakovi se tvrdým servisem podařilo získat bod navíc, jenže brzy přišel nepříjemný obrat.

Priddy dělovým servisem otočil z 5:7 na 9:7 a ukázal cestu i dalším svým spoluhráčům. Český tým hořel na příjmu, nedařilo se mu ani v útoku, a tak náskok Američanů rychle narůstal.

Nic na tom nesměnilo ani masové střídání. I přes dva odvrácené setboly set skončil debaklem 16:25.

Francie porazila obhájce Brazilce

N a g a n o (ČTK)  - Volejbalisté Francie porazili v prvním z vrcholů mistrovství světa v Japonsku obhájce titulu a olympijské šampiony Brazilce. Po vlastním precizním výkonu a nezvyklých chybách Jihoameričanů je porazili 3:1 a oslavili jedno z nejcennějších vítězství v historii francouzského volejbalu. Brazilci si tak do druhé fáze turnaje přenesou nečekanou porážku.

Zápas ve Fukuoce mezi dvěma medailisty z posledního MS zvedal podle webu mezinárodní federace fanoušky ze sedadel.

Francouzi byli blízko senzaci už v srpnovém finále Světové ligy, ale pětisetovou bitvu tehdy o dva body v tie-breaku prohráli. Dnes se skalpu téměř neporazitelných Brazilců dočkali
a připojili se k Německu jako druhý jistý postupující ze skupiny B.

Pro druhý set zůstal na palubovce Marek Novotný na místě Hudečka, jinak se kouč Haník vrátil k základní sestavě. Vstup tentokrát reprezentaci ulehčily chyby soupeře, po nichž se podařilo odskočit až na 8:4.

Dobrým servisem a díky dalším soupeřovým chybám Češi svůj náskok ještě navýšili, takže se ve střední části setu dokázali vyrovnat i se ztrátou tří bodů v řadě, když na servisu zlobil Američan McKienzie. Sami odpověděli stejným stylem a především díky útokům středem sítě druhému setu dál kralovali.

V závěru dvěma bloky Lébl ještě zvýšil vedení a Češi nakonec druhý set vyhráli ještě větším rozdílem než v prvním prohráli - 25:15.

Třetí set přinesl zase jiný obraz. Čeští hráči sice dobře blokovali, ale nestačilo to na vyvážení nedostatků v útoku. Když Novotný netrefil hřiště, vedli Američané už 10:7.

Takové rozdělení sil vydrželo až do koncovky, kdy se Pláteníkovi podařilo blokem snížit na 18:19. Jenže soupeř stejným způsobem opět odskočil, a navíc v úplném závěru díky přímému bodu z podání a nedorozumění v českém útoku zvýšil až na konečných 25:20.

Do čtvrtého setu nastoupil univerzál Konečný, který hned v úvodu nedokázal proměnit bodový míč. Chybu však odčinil přímým bodem z podání. Přesto se soupeř po chybách českého útoku dostal do dvoubodového vedení, které si dlouho udržoval. A kdyby Američané sami nekazili bodové míče, mohli vedení ještě zvýšit.

Rak dvěma bloky pomohl k obratu z 13:15 na 16:15, jenže v koncovce přišel špatný příjem a Léblův útok do bloku a americký tým rázem vedl 20:18. Přes několik nadějně rozehraných výměn už Češi smrtící dvoubodové manko nedotáhli a prohráli set a tím i celý zápas.

"V nejdůležitějších fázích zápasu jsme hráli špatně, zvlášť v posledním setu," posteskl si český kouč Zdeněk Haník.

Rozhodčí: Wang (Čína), Jovanovič (Srb.). Čas: 66 min. Diváci: 2150. Body útokem: 49:57, blokem: 12:6, z podání: 3:2, po soupeřově chybě: 20:25.
Sestavy a body:
Česko:
Ticháček, Hudeček 2, Rak 12, Štokr 13, Pláteník 13, Lébl 13, libero Obdržálek - Zapletal, Konečný 6, M. Novotný 5, Zadražil, Popelka.
USA: Polster 15, Suxho 4, Priddy 14, Millar 8, Hoff 9, McKienzie 15, libero Lambourne - Stanley, Eatherton.

Bulharsko - Venezuela 3:1 (-22, 17, 22, 17)
Bulharsko:
Ivanov 10, Cvetanov 9, Žekov 2, Kazijski 17, Nikolov 24, Konstantinov 13, libero Salparov - Gajdarski, Aleksijev, Pejev.
Venezuela: Diaz 14, Gomez 11, Marquez 9, Ereu 7, Blanco, Cedeno 13, libero Silva - Tejeda.

Itálie - Írán 3:1 (15, -21, 21, 19)
Itálie: Mastrangelo 11, Vermiglio 5, Cisolla 18, Fei 18, Semenzato 5, Cernic 18, libero Corsano - Coscione, Lasko, Savani.
Írán: Hosejn, Akbarí 10, Mansúrí 9, Nadí 8, Mahmúdí 4, Torkašvand 1, libero Zaríf - Šaríjat, Mokbelí, Bazargard 6, Kázem 13, Sádeghiání.

Postup si zajistilo už pět evropských týmů

Z postupu do čtvrtfinálových skupin se kromě Bulharů už radují i Poláci, Němci,  Srbové a Francouzi. Polsko navíc v Japonsku ještě neztratilo ani set. Třetí vítězství si dnes připsalo proti Egyptu, který vede jejich krajan Grzegorz Rys.

Velkým překvapením je prohra brazilských obhájců titulu s Francií, která si připsala třetí výhru a má už jistý postup. Němci si udrželi vedení ve stejné skupině B nečekaně hladkým vítězstvím nad pátým celkem olympijských her Řeckem. Proti Tunisanům se šetřily některé opory srbského celku, i tak skončil zápas také 3:0.

Skupina A (Saitama): Čína - Argentina 2:3 (22, -21, 17, -17, -15), Polsko - Egypt 3:0 (13, 19, 24), Portoriko - Japonsko 1:3 (-23, -20, 21, -34).

6. Egypt 3 1 2 5:8 265:296 4

Skupina B (Fukuoka): Kuba - Austrálie 3:0 (15, 19, 20), Řecko - Německo 0:3 (-22, -26, -21), Francie - Brazílie 3:1 (-20, 22, 23, 27).

6. Řecko 3 0 3 1:9 208:250 3

Skupina D (Sendai): Kazachstán - Korea 1:3 (-22, 23, -18, -21), Tunisko - Srbsko 0:3 (-21, -12, -23), Kanada - Rusko 0:3 (-19, -20, -21).