VÍTĚZKA. Dánská tenistka Caroline Wozniacká během finálového zápasu na turnaji v Tokiu. | foto: AP

Wozniacká triumfovala v Tokiu, čtyřhru ovládly české tenistky. Nadal neuspěl

• 15
Tenisový pár Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová ovládl soutěž ve čtyřhře na turnaji v Tokiu. Češky ve finále porazily izraelsko-čínské duo Šahar Peerová, Šuaj Pcheng a 6:4, 4:6, 10:8 a společně vyhrály už třetí letošní turnaj.

Benešová se Záhlavovou-Strýcovou v Japonsku navázaly na triumfy z Paříže a mexického Monterrey.

Další krok k postu světové jedničky udělala v Tokiu dánská tenistka Caroline Wozniacká. Ve finále dvouhry zdolala Rusku Jelenu Dementěvovou 1:6, 6:2, 6:3 a připsala si už pátý letošní titul.

Dvacetiletá Wozniacká v čele žebříčku vystřídá Američanku Serenu Williamsovou, pokud na následujícím turnaji v Pekingu postoupí alespoň do čtvrtfinále.

Turnaj žen v Tokiu

Dvouhra - finále:
Wozniacká (1-Dán.) - Dementěvová (7-Rus.) 1:6, 6:2, 6:3

Čtyřhra - finále:
Benešová, Záhlavová-Strýcová (ČR) - Peerová, Šuaj Pcheng (Izr./Čína) 6:4, 4:6, 10:8

Šafářová i Zakopalová v Pekingu končí

Česká tenistka Klára Zakopalová skončila v Pekingu v prvním kole. S bývalou bývalou světovou jedničkou a turnajovou trojkou Jelenou Jankovičovou ze Srbska prohrála dvakrát 5:7.

Osmadvacetiletá Zakopalová nezvládla ani druhý zápas po týden starém postupu do finále turnaje v Soulu. Den poté totiž v prvním kole v Tokiu
podlehla Američance Coco Vandewegheové.

Česká tenisová jednička Lucie Šafářová vypadla rovněž v prvním kole. S Němkou Andreou Petkovicovou prohrála 2:6 a 3:6.

Třiadvacetiletá Šafářová nedokázala navázat na výkony z nedávného turnaje v Québeku, kde došla do semifinále. První kolo navíc nezvládla na čtvrtém z posledních pěti podniků okruhu WTA.

Světová jednička prohrála v semifinále

První tenista světa Španěl Rafael Nadal si v Bangkoku o titul nezahraje. V semifinále prohrál s krajanem Guillermem Garcíou-Lópezem 6:2, 6:7 a 3:6. Druhým finalistou je Fin Jarkko Nieminen, který porazil Němce Benjamina Beckera 6:3 a 6:2.

"Hrál velmi dobře, ale tuhle porážku jen tak nezkousnu," řekl po zápase Nadal, který využil jen dva z 26 brejkbolů. "Když zahodíte takové šance,
tak se vyhrává velmi těžko. Soupeř naopak ty svoje dokázal využít, zatímco já zahazoval jednu za druhou," přidal. "Byl to jeden z těch zápasů... Stává se mi to tak jednou za dva roky," uvedl.

Pro čtyřiadvacetiletého Nadala byl turnaj v Bangkoku prvním startem po triumfu na US Open a do zápasu s 53. hráčem světa neprohrál v Thajsku ani set. Na Garcíu-Lópeze narazil na okruhu ATP potřetí v kariéře a předchozí dva zápasy vyhrál bez ztráty sady.

ZASKOČIL FAVORITA. Španěl Guillermo Garcia-Lopez se raduje z vítězství v zápase s krajanem Rafaelem Nadalem.

ZASKOČIL FAVORITA. Guillermo Garcia-Lopez se raduje z vítězství nad Nadalem.

ZKLAMÁNÍ. Rafael Nadal podlehl v semifinále turnaje krajanovi Garciovi-Lopezovi, zájem fanynek o jeho podpis to ale nijak neovlivnilo.

ZKLAMÁNÍ. Rafael Nadal ukončil svou pouť turnajem v Bangkoku už v semifinále.

"Světovou jedničku jsem nikdy předtím neporazil, byl to nejlepší zápas v kariéře. Měl tolik šancí mi sebrat servis, a já se přesto udržel v zápase.
Jsem v šoku," řekl po utkání García-López. "Připadal jsem si jako v rychlíku. Věděl jsem, že jestli chci porazit Rafu, tak na to nesmím myslet,
protože bych se akorát dostal do problémů," dodal.

García-López si po překvapivém vítězství zahraje o titul potřetí v kariéře. Poprvé postoupil do finále loni v Kitzbühelu, kde nakonec zvítězil, letos neuspěl na trávě v Eastbourne.

Stejně jako jeho soupeř bude i Nieminen v neděli útočit na druhý titul v kariéře. Finský tenista si však ve finále na okruhu ATP zahraje již podesáté.

Turnaj mužů v Bangkoku

Dvouhra - semifinále:
García-López (Šp.) - Nadal (1-Šp.) 2:6, 7:6 (7:3), 6:3
Nieminen (Fin.) - Becker (Něm.) 6:3, 6:2

Čermák je ve finále čtyřhry

Český tenista František Čermák si na turnaji v Kuala Lumpuru zahraje o deblový titul. Spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem porazil v semifinále čtyřhry Andreje Golubjova z Kazachstánu a Uzbeka Denise Istomina 6:3 a 6:4.

Ve finále na sebe narazí dva nejvýše nasazené páry, protože Čermák s Mertiňákem vyzvou turnajové jedničky a obhájce Mariusze Fyrstenberga a Marcina Matkowského z Polska. Česko-slovenská dvojice se v Kuala Lumpuru pokusí na třetí pokus ukončit sérii finálových proher v letošní sezoně. Celkem můžou získat šestý společný titul a Čermák dvaadvacátý.

Čermák s Mertňákem bojují o účast na Turnaji mistrů pro osm nejlepších párů sezony. Před turnajem v Malajsii jim patřilo dvanácté místo. Čermák si v Kuala Lumpuru zahrál po dlouhých čtyřech letech na okruhu ATP i dvouhru, poté co uspěl v kvalifikaci. Vypadl však hned v prvním kole.

FINALISTA. Andrej Golubjov z Kazachstánu returnuje během vítězného semifinálového utkání se Španělem Ferrerem.

FINALISTA. Andrej Golubjov porazil Španěla Ferrera a zahraje si finále.

NEPOSTOUPIL. Španělský tenista David Ferrer si v semifinále turnaje v Kuala Lumpur neporadil s Kazachem Golubjovem.

NEPOSTOUPIL. Španělský tenista David Ferrer se loučí po prohraném semifinále.

Golubjova, který příští rok v březnu velmi pravděpodobně za Kazachstán
nastoupí proti Česku v prvním kole Davisova poháru, však vyřazení v deblu příliš mrzet nemusí.

Po výhře nad turnajovou pětkou Davidem Ferrerem ze Španělska si zahraje o druhý titul ve dvouhře v kariéře, poté co první získal letos v Hamburku. Jeho soupeřem bude čtvrtý nasazený Michail Južnyj z Ruska, který v semifinále porazil krajana Igora Andrejeva.