Tenisová mistryně Austrálie neumí odpočívat

Praha - A pak že česká mentalita dovoluje tenistům ve srovnání se světem prorazit až později. Letité tvrzení postavila na hlavu Barbora Strýcová. Dva měsíce před šestnáctými narozeninami vyhrála juniorskou dvouhru na Australian Open, jako nejmladší v historii turnaje. „Je to skvělé, ale až vyhraju Wimbledon, budu spokojenější,“ tvrdí rodačka z Plzně. Usmívá se sice, ale je jasné, že to myslí vážně. Pro takové sebevědomí má dobrou průpravu. Maminka dělala atletiku a judo, otce táhnou hory. Inspirován Rakoncajovými knížkami třeba vyrazil na měsíc do Himálaje.

„Bydleli jsme u tenisových kurtů. Nejdřív jsme chodili na tenis se starší dcerou a pak jsme s sebou brali i Báru. Nikdy jsme nekalkulovali s tím, že budeme mít šampionku, všechno šlo tak nějak samo,“ říká Strýcové otec Jindřich, který malou dceru přihlásil do klubu v Německu, aby mohla na tamější turnaje.

Když hned v sedmi vyhrála prestižní turnaj „Sport Scheck“ pro devítileté, bylo z toho pozdvižení. „Podezřívali nás, že jsme zfalšovali rodný list a že je Bára starší,“ vypráví otec. „Nemohli ten úspěch vystát. Říkalo se, že holka ani nechodí do školy a že jenom trénuje šest hodin denně a jí syrové maso.“

Hyperaktivní, charakterizuje dceru otec. „Neumí odpočívat. Jiné děti večer už leží, ale Bára dělá kliky a sklapovačky,“ stěžuje si naoko. „Je nezničitelná. Psychopat po otci,“ tvrdí s nadsázkou maminka Ilona.

V podobně žertovném duchu se odvíjela většina rodičovské konverzace při čekání na letišti v Praze, kam se Strýcová včera vrátila z Austrálie. Mátožná po dvoudenní cestě, ale šťastná, s kopií poháru a plyšovým klokanem v ruce a s trenérem Janem Havlem - někdejším mistrem republiky - v zádech.

„Bojovala a byla na tom dobře fyzicky,“ chválil kouč tenistku, která v semifinále prohrávala s Evou Birnerovou už 3:6, 2:5 a 0:40.

„Měla na mě sedm mečbolů,“ vykládá Strýcová. „Počkej, uber, bylo jich maximálně pět,“ mírní ji trenér. „Tak napište pět,“ kapituluje studentka prvního ročníku soukromé sportovně-podnikatelské školy.

Trénuje na pražské Spartě a na turnajích stráví víc než půl roku. Doma v Plzni moc nepobude. Sotva udělá jak doufá - zkoušky ze španělštiny, poletí do Brazílie. Možná však stihne divadlo, kam ráda chodí.

„Loni se vracela z turnaje na Štědrý den. Letadlo mělo zpoždění a ke všemu nepřišly kufry. Doma jsme zasedli k večeři ve dvě v noci,“ popisuje rozevlátý život maminka a k uvítání dcery z grandslamu dodává: „Oblíbenou koprovku jsem jí sice neudělala, ale králíka sní určitě taky.“

Na základní škole měla Strýcová jedničky, nynější dálkové studium už znamená větší zápřah. „Na španělštinu jsme se v Austrálii ani nepodívali,“ vyčítavě konstatuje trenér Havel, který při cestách přebírá úlohu otce i psychologa.

„Má se mnou výdrž,“ oceňuje tenistka a poťouchle se ujistí: „Viď, Honzíčku?“ Už loni vyhrála Australian Open v deblu s Petrou Cetkovskou. Za chvíli jí snad juniorská sféra bude malá, přestože v ní může zůstat až do osmnácti. „Letos budu hrát i malé turnaje žen,“ plánuje loňská desátá juniorka světa, avšak nechce nic uspěchat. To zdůrazňuje i kouč.

„Titul na Australian Open je z krátkodobého hlediska obrovský úspěch,“ poznamenal Havel. „Jenže za rok může být všechno jinak.“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga