Li Na

Li Na | foto: AP

Historický úspěch Li Na způsobí v zemi tenisovou horečku, píší čínská média

  • 7
Za historický úspěch označují čínská média postup své tenistky Li Na do finále Australian Open. Osmadvacetiletá hráčka vyřadila v semifinále světovou jedničku Caroline Wozniackou a finále grandslamového turnaje si zahraje jako první asijská tenistka v dějinách.

"Zlatý květ Li Na sfoukl aktuální světovou jedničku, krásnou Dánku Wozniackou," píše se například na webu Sina.com.

Osmadvacetiletá Li Na dokázala v semifinále úvodního grandslamu odvrátit Wozniacké mečbol a nakonec po výhře 3:6, 7:5 a 6:3 postoupila sama.

Tenistka se tak rázem zařadila mezi největší hvězdy čínského sportu - basketbalistu Yao Minga či olympijského šampiona na 110 metrů překážek Liou Sianga. "Li Na je nejzářivějším čínským sportovcem na světě," píše deník Tengxun Sports.

"Stejně jako Ming rozpoutal basketbalovou horečku, Li Na rozpoutá tu tenisovou," dodává Tengxun Sports.

Oficiální čínská agentura pak napsala, že Li Na "založila historii asijského profesionálního tenisu".

Čína přitom už loni byla v Melbourne blízko historického úspěchu. Mezi poslední čtyři se totiž probila nejen Li Na, ale také Čeng Ťie. Obě však skončily před branami finále.

Nejlidnatější země světa nyní oslavuje svou tenistku, která se kdysi vzepřela autoritářskému režimu. Ten drží pod dohledem většinu elitních sportovců.

Li NaLi Na

Li Na

V tenisu se například mohou osamostatnit hráčky, které jsou ve světovém žebříčku do 50. místa. Ostatní nemají šanci. Výhodou Li Na, ale i třeba Čeng Ťie, je fakt, že si mohou ponechat 92 procent svých výdělků, zatímco dřív musely dvě třetiny odevzdat.

"Pořád samé příkazy. Je to utrpení, ne zábava," prohlásila kdysi Li Na, která se z týmu trhla už v roce 2002.

Čínské tenisové úspěchy (v roce 2004 vyhrál deblový pár Li Tching - Tchien Tchien Sun olympijské zlato ve čtyřhře) zvedají v nejlidnatější zemi světa zájem o tuto hru. Zatímco v 90. letech bylo v Číně sotva deset tisíc tenistů, dnes se základna počítá na miliony.

V další boom věří i melbournská finalistka Li Na. "Malé děti si mohou říct, že jednou mohou dokázat totéž, nebo být ještě lepší. Čínský tenis je teprve na startu, ale do tří pěti let by mohl mít tolik hráčů ve špičce jako Rusko."

Proti Kim Clijstersové v sobotním finále rozhodně nebude bez šance. Svou belgickou soupeřku porazila před dvěma týdny ve finále turnaje v Sydney, přestože v úvodní sadě prohrávala už 0:5. V jedenácti letošních zápasech navíc ještě nepoznala porážku.

milníky v historii ženského tenisu v číně

Srpen 2004 - Pár Li Tching, Tchien Tchien Sun získal zlato ve čtyřhře na olympijských hrách v Aténách.

Říjen 2004 - Li Na se díky triumfu na turnaji v Kuang-čou stala první čínskou vítězkou na okruhu WTA.

Leden 2005 - Druhou čínskou vítězkou turnaje WTA a první na území Austrálie byla v Hobartu Čeng Ťie.

Leden 2006 - Čeng Ťie a Jen C' ovládly čtyřhru na Australian Open a staly se prvními čínskými vítězkami grandslamového turnaje.

Květen 2006 - V Estorilu se do finále turnaje WTA poprvé v historii probojovaly dvě Číňanky, později vítězná Čeng Ťie a Li Na; čtyřhru navíc vyhrály Li Tching a Sun Tchien-tchien.

Červen 2006 - Li Na ve Wimbledonu jako první čínská tenistka v historii postoupila do čtvrtfinále dvouhry na grandslamu.

Červenec 2006 - Čína se poprvé probojovala do Světové skupiny Fed Cupu.

Srpen 2006 - Li Na se stala první Číňankou v elitní dvacítce žebříčku WTA.

Červen 2008 - Čeng Ťie ve Wimbledonu jako první čínská tenistka v historii postoupila do semifinále dvouhry na grandslamu.

Leden 2010 - Díky postupu Li Na a Čeng Ťie do semifinále Australian Open měla Čína poprvé v historii dvě tenistky mezi posledními čtyřmi na grandslamovém turnaji.

Leden 2010 - Li Na se jako první čínská hráčka dostala do první desítky světového žebříčku.

Leden 2011 - Li Na postoupila na Australian Open jako první Číňanka do grandslamového finále dvouhry.

(ČTK)


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga