Heleně Sukové chybí jenom grandslam z dvouhry

  • 4
Praha - Patří bezesporu mezi ty osoby, jež lze řadit mezi "rodinné stříbro" České republiky. Helena Suková proslula jako jedna z nejlepších světových tenistek 80. a první poloviny 90. let. Dostala se na 4. místo ve dvouhře a kralovala světovému deblu. Doma má celkem 14 trofejí z grandslamů, jenom čtyři finálové dvouhry nedokázala přetavit v titul. Od roku 1998 se rozloučila s profesionální kariérou, ale na tenis nezapomíná. Její současná snaha se upírá k obnovení slávy tohoto sportu u nás, ke zkvalitnění podmínek pro růst talentů. Vedle Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu se věnuje i charitě.Otázky a odpovědi z on-line rozhovoru s Helenou Sukovou naleznete ZDE

Helena Suková se narodila v Praze 23. února 1965 do ryze sportovní rodiny. Vždyť o tři roky dříve bojovala její maminka Věra ve finále slavného Wimbledonu. Dcera tak měla po kom dědit a nevzala si málo. Už 16 letech se parádně uvedla ve fedcupovém týmu a na grandslamovém Australian Open uhrála 3. kolo. Tehdy se hrálo v Melbourne na trávě a mladičká tenistka naznačila, že na tomto povrchu ještě leccos dokáže.

Mezi světovou špičku se začala Suková prodírat od roku 1983, skutečně výrazný krok ale učinila o rok později. Tehdy se zastavila až ve finále Australian Open, kde nestačila na legendární Chris Evertovou. Svými výkony ale pomohla udržet mimořádnou bilanci českého tenisu v této době. Vždyť od roku 1980 se v osmi po sobě jdoucích ročnících dostala do boje o titul vždy hráčka českého původu. Trojice Mandlíková, Navrátilová, Suková byla parádní výkladní skříní tenisu v malé zemi. Tažení českého týmu v Poháru federace je výmluvné: Se Sukovou na soupisce dobylo družstvo tituly v letech 1983, 1984, 1985 a 1988.

První z celkem 14 grandslamových titulů přišel pro Sukovou na US Open 1985, skutečně velké úspěchy ve čtyřhře však na hráčku ještě čekaly. V této době musela vynakládat úsilí na udržení postavení mezi singlovou elitou. A to se jí dařilo. Ve Flushing Meadows dokázala přejít přes Evertovou do finále, kde ale nestačila na Martinu Navrátilovou. Ve své krajance měla ostatně vždy tvrdou zeď pro cestu za úspěchy. Navrátilová tradičně zastavovala Helenu Sukovou v posledních fázích turnajů. Obě skvělé tenistky spolu svedly ve dvouhře celkem 32 duelů, z nichž Navrátilová vyhrála plných šestadvacet. Suková ovšem prohrávala s největší hráčkou tenisové historie.

Kariéře Heleny Sukové ve dvouhře chybí jenom jediné - grandslamový titul. V roce 1989 se za splněním tohoto bodu pustila odvážně. V Melbourne zvládla i velkou bitvu s Martinou Navrátilovou, jenomže ve finále pro změnu čekala titánka následujících let Steffi Grafová. Suková tak symbolicky roztrhla dvě etapy ženského tenisu. Další desetiletí mělo patřit německé hráčce.

Začátek 90. let ještě zastihl hráčku mezi elitní světovou desítkou ve dvouhře. Současně už ale znal svět Helenu Sukovou jako prvotřídní deblistku hledající v tomto oboru jenom ztěží konkurenci. Australian Open, French Open, Wimbledon, tyto turnaje měly v roce 1990 společného jmenovatele právě v jediné hráčce, jež dokázala na každém z nich triumfovat. Zkušenosti z deseti let v profesionálním tenisu Suková báječně zhodnotila, a to i po boku s bratrem Cyrilem ve smíšené čtyřhře.

Ještě naposledy zaklepala hráčka na bránu pro vyvolené, když počtvrté vyzývala osud ve finále grandslamu. Dějištěm byl New York a soupeřkou opět Steffi Grafová. Ani tentokráte nebylo Heleně Sukové souzeno uspět, prohrála dvakrát 3:6. Do historie turnaje však zůstane zapsán tento rok a jméno výraznými písmeny. Suková zde tehdy stanula ve finále všech tří kategorií a vytěžila z nich dva deblové tituly. Právě raketu, s níž psala v New Yorku historii, nabídne hráčka čtenářům v dražbě na iDNES.

Hvězdná kariéra velké hráčky české i světové tenisové historie se uzavřela v roce 1998. Rozlučku si nechala Helena Suková stylově na Wimbledon. V sedmatřiceti měla za sebou úspěchy, o kterých si může většina tenistů jenom snít.

S tenisem se ale Helena Suková nerozloučila. Nemohla si nevšimnout úpadku tohoto sportu v Česku, toho, že stále více zaostáváme za světem. Příčiny hledá a nachází ve špatné práci s mládeží po roce 1989. Proto se začala silně angažovat ve snaze o znovuobnovení kvalitního zázemí pro masový i výkonostní tenis. V roce 1999 se zasloužila o znovuzaložení International Lawn Tennis Clubu České republiky (IC ČR) a byla zvolena jeho prezidentkou. V lednu 2001 se stala kooptovaným členem výkonného výboru Councilu všech IC (celkem 34 zemí).

Nejnovější a pro mládežnický tenis velmi významnou aktivitou je výrazný podíl na založení Nadačního fondu dětského a juniorského tenisu v České republice. Ten má za úkol rozšířit tenis jako sport pro mladé, zapojit žáky základních škol a pomoci přivést ty nejlepší a talentované na výkonostní úroveň.
Čtěte o Nadaci: Suková pomáhá tenisu, láká k němu děti

Helena Suková s raketou, se kterou hrála v roce 1993 ve finále US Open.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga