Doseděl

Doseděl - Doseděl při utkání s britským tenistou Henmanem. | foto: čtk

Doseděl se marně bil o první bod, Novák srovnal

O s t r a v a - V zápase krásných, dlouhých výměn se Ctislav Doseděl marně bil na ostravské antuce s Timem Henmanem o první bod v úvodní dvouhře prvního kola Světové skupiny Davisova poháru s Británií a prohrál 7:6, 7:5, 1:6, 5:7, 3:6. Brit, který je na rozdíl od českého hráče specialistou na tvrdé povrchy hrál skvěle. Na svá podání, která létala rychlostí kolem dvou set kilometrů k hodině, by mohl mít zbrojní pas, a Doseděla nakonec v čtyř a půlhodinové bitvě udolal. Ve druhém večerním zápase pak zdolal Jiří Novák Jamieho Delgada 6:4, 7:6, 6:3 a srovnal stav na 1:1.

Utkání začalo pro český tým skvěle. Doseděl tvořil hru a dokázal britskému ostřelovači vzít úvodní dva sety, i když v prvním prohrával 1:3 a 2:4. Soupeř se však ve třetí sadě vzepřel osudu, který mu český hráč chystal, vyhrál 6:1 a tenisová přetahovaná pokračovala.

V houpačce čtvrté sady se Doseděl probil do vedení 5:4 a podával, ale na Brita to nestačilo. Ten mu prolomil podání, získal další dvě hry a vyrovnal na 2:2.

Krásný zápas se tak řešil až v pátém setu, kdy se český reprezentant marně snažil uzmout soupeři servis. Stejně se dařilo i stále se lepšícímu britskému tenistovi až do stavu 3:4, kdy podával Doseděl a vedl 40:15, ale protivník jako by byl bez nervů a šel do vedení 5:3. Český tenista dřel, ale britský bojovník byl nakonec nad jeho síly.

"Jsem hodně psychicky i fyzicky unavený, dal jsem do toho zápasu všechno. Bohužel to nevyšlo. Držel jsem si svůj standard. Ale on hrál od třetího setu téměř bezchybný tenis a ještě měl trochu víc štěstí, když mu míče končily na lajnách a skákaly po síti," přiznal po zápase Doseděl. Pak ještě vzpomněl na čtvrtý set, kdy za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase. "Hned při prvním míči zahrál Henman famózní křížný forhend, chytil se a nedal si zápas vzít."

Ve druhém utkání potvrdil Jiří Novák předpoklady a v zápase plném nepřesností a nevynucených chyb na obou stranách bezpečně ve třech setech přehrál britskou dvojku Jamieho Delgada a srovnal tak stav utkání s Velkou Británií na 1:1. První set pro sebe český tenista získal v poměru 6:4, ve druhém pak sice dokázal Brit získat break, ale Novák jej nakonec přehrál v tie-breaku. Třetí set již byl jednoznačnou záležitostí, Novák ho vyhrál 6:3.

V sobotní čtyřhře by proti sobě měli od 15 hodin nastoupit Jiří  Novák s Davidem Riklem a Neil Broad s Henmanem.

Doseděl - Henman 7:6 (7:4), 7:5, 1:6, 5:7, 3:6
Statistika utkání - 1. set: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6, 6:6, tiebreak: 7:4. 2. set: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5, 7:5. 3. set: 0:1, 0:2, 1:2, 1:3, 1:4, 1:5, 1:6. 4. set: 1:0, 2:0, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 5:4, 5:5, 5:6, 5:7. 5. set: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 3:5, 3:6.
Esa: 1:14.

Novák - Delgado 6:4, 7:6 (7:4), 6:3
1. set (podání začal Delagado): 0:1, 1:2, 3:2, 4:2, 5:3, 6:4, 2. set (Delgado): 0:1, 1:2, 2:4, 4:4, 6:6, 7:6 (7:4). 3. set (Novák): 1:0, 3:1, 3:3, 6:3