Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil (vlevo) s Radkem Štěpánkem

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil (vlevo) s Radkem Štěpánkem | foto: ČTK

Daviscupový kapitán. To je psycholog, diplomat i herec

Je to už nějaký rok nazpět. Miloslav Mečíř v důležitém daviscupovém utkání prohrával se Sovětem Česnokovem 0:2 na sety. Když tu mu kamarádi z týmu přinesli telegram. "Pane Mečíři. My, horníci z Orlové, vám věříme, že ten zápas ještě vyhrajete!" Mečíř dočetl a vyprskl smíchy.

Spolu s ním i celá lavička a její šéf Jan Kodeš. Právě oni vymysleli tuhle legraci, aby Mečíře uvolnili. Povedlo se, zápas nakonec obrátil. A spokojený byl i Kodeš. Muž, který tu riskantní habaďuru povolil. On. Nehrající kapitán.

Myslíte, že tahle profese patří k nejjednodušším na světě? Že stačí při zápasech jen tak u kurtu sedět na židli? Omyl. Musíte mít cit, abyste poznali, zda je správný čas na podobný fórek. Nebo zda veškerou legraci ukončit. Zda je třeba úplně změnit taktiku. Nehrající kapitán může svými tahy nasměrovat tým k úspěchu, stejně jako všechno zkazit.

vyberte daviscupový tým snů

Hlasujte v anketě ZDE

"Jeho role je velmi podceňovaná," souhlasí Jan Kukal, který tuto funkci dělal několik let. "Kromě toho, že stanovuje nominaci, musí být i dobrý psycholog, diplomat, herec. Musí mít naprostou důvěru hráčů."

Všechno z toho zní logicky. Ale co ten herec? "Pokud se hraje na površích, kde není vidět stopa míče, a dojde na nějaký důležitý sporný míč v náš neprospěch, pak občas musíte stoupnout a s rozhodčím se trochu pohádat," tvrdí současný kapitán Jaroslav Navrátil.

"Přitom ani nemusím být přesvědčený, že to byl opravdu náš míč. Někdy jde o to dostat rozhodčího malinko do nejistoty. A nenechat to jen na hráči."

I v tom spočívá zručnost kapitána. Správně posoudit, kdy za to menší spor stojí a kdy ne. Až bude za Navrátilem 16 tisíc španělských fanoušků, nevyplatí se je tolik dráždit. Jejich hněv by pak mohl sednout i na hru českého tenisty. "Není lehké se kapitánování naučit," říká Kukal.

"U chlapů může činnost kapitána znamenat i dvacet procent výkonu." Navrátil dřív vedl coby trenér Berdycha i Štěpánka. V tom má výhodu. Když kolem nich při zápase burácí fanouškovská vřava, jsou ochotní mu naslouchat.

"Důležitá je ale hlavně předzápasová taktika, pak už dodáte jen pár postřehů. Řeknete něco k nadhozu u servisu a tak. Klíčové je, aby hráč věděl, že jsem na kurtu s ním. Že v tom není sám."

Doma na poličce Navrátilovi leží velký sešit. Na jeho stránkách má rozepsány přednosti a slabiny nejlepších hráčů světa, které nasbíral při svých cestách po turnajích nebo při sledování tenisu v televizi. Před každým Davis Cupem v nich studuje. "Jde o to, abych hráči neporadil, že to má Federerovi posílat do forhendu a on se pak na mě nedíval jak na blázna."

Sám je nejvíc hrdý na to, jak proti Argentině nechal první den vyšťaveného Štěpánka odpočinout a do hry poslal proti Del Potrovi Mináře. Český showman se dal do kupy a týmu pomohl k semifinále. K povedeným Navrátilovým tahům patří i sestavení deblu Berdych – Štěpánek.

Muž s dlouhými vlasy je zatím ve své funkci úspěšný. I proto by v ní rád pokračoval. "V mé profesi není větší pocty, než dělat tuhle práci."


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga