DOBOJOVÁNO. Andrej Golubjov z Kazachstánu (vpravo) se tváří téměř omluvně. V úvodní daviscupové dvouhře porazil velkého favorita Stanislase Wawrinku ze Švýcarska. | foto: Reuters

Za Švýcarsko srovnal Federer, Němci v béčkové sestavě vedou ve Francii

• 12
Švýcarští tenisté nastoupili do čtvrtfinále Davis Cupu v Ženevě ve složení, který budí obrovský respekt. Po první dvouhře však s Kazachstánem nečekaně prohrávali, když Andrej Golubjov porazil světovou trojku Stanislase Wawrinku 7:6, 6:2, 3:6, 7:6. Vyrovnal Roger Federer, který přehrál Michaila Kukuškina 6:4, 6:4, 6:2.

Wawrinka odvrátil pět mečbolů, než Golubjov utkání po třech hodinách a 14 minutách zakončil vítěznou smečí. Švýcar udělal 70 nevynucených chyb a proměnil jen jeden z 10 brejkbolů.

Na šestadvacetiletého Golubjova nemají dobré vzpomínky čeští tenisté. V roce 2011 v prvním kole Davis Cupu v Ostravě nečekaně porazil Jana Hájka i Tomáše Berdycha a poslal Čechy do baráže.

Vítěz duelu ze Ženevy se v semifinále utká s lepším z duelu Itálie - Británie. V Neapoli získal první bod domácí Fabio Fognini, jenž zdolal 6:4, 2:6, 6:4 a 6:1 Jamese Warda.

Oslabení Němci vedou ve Francii

Oslabený německý tým je ve čtvrtfinále ve Francii blízko překvapení. Výběr, jemuž chybí nejlepší tři hráči, vede v Nancy nad favorizovanými domácími 2:0 po prvním dnu a jeden bod mu chybí k postupu do semifinále.

Při neúčasti Tommyho Haase, Philippa Kohlschreibera a Floriana Mayera musí německý kapitán Carsten Arriens spoléhat na béčko, to si ale zatím vede nad očekávání dobře.

Nejprve Tobias Kamke porazil 7:6, 6:3, 6:2 Juliena Benneteaua a pak se o senzaci postaral 119. hráč světa Peter Gojowczyk. Daviscupový debutant udolal ve více než čtyřhodinové bitvě 5:7, 7:6, 3:6, 7:6, 8:6 světovou dvanáctku Jo-Wilfrieda Tsongu.

Francouzská jednička přitom mohla ukončit maratonský duel už ve čtvrtém setu, kdy měla dva mečboly. V pátém setu poté naopak Tsonga dvě příležitosti soupeře odvrátil dvěma ze svých 36 es, ale při třetím Gojowczykově mečbolu trefil forhend do sítě.

Němci mohou dokonat překvapení teoreticky už v sobotní čtyřhře. Vítěz tohoto duelu bude semifinálovým soupeřem českých tenistů, pokud dotáhnou slibně rozehraný zápas v Japonsku.