Michael Chang tleská svému svěřenci Kei Nišikorimu.

Michael Chang tleská svému svěřenci Kei Nišikorimu. | foto: Reuters

Má legenda mi rozumí, libují si Švýcar, Srb, Chorvat i Japonec

  • 0
New York (Od našeho zpravodaje) - Pokorný křesťan a přeborník v ­dobročinnosti, jenž nejraději odpočívá při rybaření, vyskočil ze sedadla se zaťatými pěstmi. Ve tváři měl zuřivý, ba až zběsilý výraz. Zuby zaťaté. Michaela Changa dočista strhl udatný boj jeho svěřence Keie Nišikoriho ve čtvrtfinále US Open se Švýcarem Wawrinkou. Někdejší druhý hráč světa přivedl hbitého Japonce k zatím největšímu úspěchu.

Po druhé vydřené bitvě na newyorském betonu mu v šatně řekl: „Gratuluju. Ale ještě není konec. Zůstaň soustředěný. Snaž se zrelaxovat a připrav se na další zápas.“

Vede jej k dravějšímu stylu. Hučí do něj: „Neztrácej koncentraci. Nenech se otrávit. Povzbuzuj se.“

Jak Nišikori pod Changovou péčí povyrostl, si všiml i Novak Djokovič, jeho příští soupeř: „Udělali pár zajímavých změn.“

Srbský fakír se též nechal strhnout módní vlnou. Když si najal Borise Beckera, který býval postrachem soupeřů v 80. a 90. letech, kdekdo se divil. „Co může tenhle náfuka dát borci, jako je Novak?“

Po trudném startu do sezony, v ­němž si na sebe odlišné povahy zvykaly, však spolupráce začala klapat a vynesla wimbledonský titul. Na Djokovičovi se projevila snaha víc útočit, podstatnější ale byla jiná věc: „Boris mi pomohl hlavně s ­psychickou odolností a sebevědomím.“

Kouč-legenda nemusí vždy pronést cosi přelomového. I obyčejnější hlášky však od něj znějí věrohodněji. Nebo naléhavěji.

Vždyť pár dobrých tipů od Stefana Edberga prospělo i takové kapacitě, jakou je Roger Federer. Švýcar se Švédem si náramně rozumějí. Pod Edbergovým vlivem se Federer častěji tlačí k síti, když se mu nedaří přetlačit mladšího soka od základní čáry. Na US Open snadno protančil do čtvrtfinále, kde se utkal s Francouzem Monfilsem (ten naopak nemá trenéra vůbec) a otočil stav z 0:2 na sety.

Na posledních dvou grandslamech se projevilo kouzlo Chorvata Gorana Ivaniševiče. Zábavný čahoun překopal hru krajana Marina Čiliče. Vše se odpíchlo od servisu. „Prostě si nadhoď míč a práskni do něj,“ radil Ivaniševič.

Nezůstalo jen u toho. Čilič lépe podává, a tak na příjmu může víc riskovat. Agresivitou dostává rivala pod tlak. Podruhé za sebou je na velké akci ve čtvrtfinále. A v něm přehrál Tomáše Berdycha.

Ten rovněž zvažoval angažování věhlasného kouče. V zákulisí se objevily zvěsti o námluvách s Lendlem.

Ale opravdu mají bývalí šampioni na současné hvězdy takový vliv? Nejsou „celebrity coaches“ jen slavnými maskoty? „Tyhle výroky mě štvou!“ čílí se Brad Gilbert, expert ESPN, jenž znamenitě hrál i trénoval. „Je to neuctivé. Není pravda, že se výtečný tenista nemůže stát skvělým koučem!“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga