Brenda Fruhvirtová podává na Australian Open.

Brenda Fruhvirtová podává na Australian Open. | foto: AP

Nové šampionky. Tři šestnáctileté naděje útočí, Češce radí olympijský vítěz

  • 2
Všechny tři se ve středu postupně vystřídaly v honosné aréně Roda Lavera, která se tak proměnila v jakési okénko do budoucnosti a naznačila, kdo by už brzy mohl vládnout ženskému tenisu. Češce Brendě Fruhvirtové i Ruskám Miře Andrejevové a Alině Kornějevové je teprve 16 let, přesto na Australian Open vyvolávají pořádný rozruch. Ve středu se všechny tři představily ve druhém kole.

„Přála bych si, abych v 16 hrála takhle. Pokud bude na sobě dál pracovat, bude brzy ve špičce,“ chválila Fruhvirtovou její přemožitelka, světová dvojka Aryna Sabalenková.

„Výborná hráčka, čeká ji skvělá budoucnost,“ říkala zase dvanáctka pořadí Beatriz Haddadová Maiaová po vítězství nad Kornějevovou. Podobné komplimenty na trio teenagerek srší taktéž od odborníků.

Nové maximum a zkušenosti. Jak mladá Brenda vzdorovala světové dvojce

Možná namítnete, že takový povyk je přehnaný, protože tenisová historie pamatuje i další příklady, kdy hráčky excelovaly ve velmi mladém věku. Stačí vzpomenout Švýcarku Martinu Hingisovou, která v 16 letech celé Australian Open vyhrála a stala se světovou jedničkou. Nebo Češku Nicole Vaidišovou, jež zase v 15 slavila triumf na podniku WTA.

Jenže doba se změnila.

Tenis je globální sport, k úspěchu mezi elitou vyžaduje komplexní přípravu s početným týmem. Díky technologiím navíc zrychluje a čím dál větší důraz se klade na prudkost úderů. O to mimořádnější výkony šestnáctiletých děvčat jsou.

Věří, že soupeřku zničí

Ze zmíněného tria nejvíc vyčnívá Andrejevová. Do povědomí vylétla už loni, kdy se zjevila v osmifinále Wimbledonu, ve středu si v Melbourne vyšlápla na světovou šestku Uns Džábirovou. Přičemž nezaujala jen samotnou výhrou, ale i výsledkem.

Tipli byste si?

6:0 a 6:2 za 54 minut!

Mirra Andrejevová na Australian Open.

„Že takovým stylem porazila hráčku z top 10, vypovídá nejen o skvělé úrovni její hry, ale také o její mentalitě a víře, že soupeřku zničí,“ vypozoroval bývalý čtvrtý hráč světa a expert Eurosportu Tim Henman.

„Rozhodně se tedy vyplatí ji sledovat nejen ve zbytku letošního turnaje, ale i v mnoha, mnoha příštích letech,“ má jasno.

198

minut se loni ve finále juniorek praly Andrejevová s Kornějevovou

Andrejevová se díky postupu do třetího kola v Melbourne v živém pořadí vyšplhala ke 30. místu. Žádné bombastické výroky od ní ale nečekejte, i když by si je mohla dovolit.

„Nemyslím si, že jsem dosáhla něčeho neskutečného. Když ležím v posteli, tak se občas dokážu zasnít, ale ráno jsem úplně v pohodě. Je mi 16, proč bych měla přemýšlet o žebříčku?“ vysvětlovala ve středu velmi solidní angličtinou.

Její krajanka Kornějevová, která Andrejevovou shodou okolností přemohla ve finále loňské juniorky na Australian Open, se mezi dospělými poprvé výrazněji předvedla nyní.

Alina Kornějevová hraje bekhend na Australian Open.

Po zdárné pouti kvalifikací v prvním kole skolila světové číslo 52 Saru Sorribesovou ze Španělska, ve středu ve druhém kole na Haddadovou Maiaovou nestačila.

Australian Open

Příloha iDNES.cz

Naopak Fruhvirtová obhájkyni titulu Sabalenkové vesměs zdatně konkurovala, podlehla jí 3:6 a 2:6.

„Pro tenis je určitě skvělé, že se objevuje skupina nových mladých hvězd,“ přiblížila talentovaná Češka. „V 16 letech nemáme co ztratit, obzvlášť proti soupeřkám, které jsou starší a v žebříčku lépe postavené. Nervozitu před zápasem cítím, ale není taková, jako když jdete na kurt proti horší hráčce a musíte vyhrát.“

Co radí olympijský vítěz?

Povedeným úvodem sezony, díky němuž se poprvé posune do první stovky pořadí, potěšila i Petra Pálu. „Posbírala zkušenosti, se Sabalenkovou, která patří mezi nejlepší hráčky, dokázala držet krok, zvládala i její dělové údery,“ popsal kapitán české ženské reprezentace pro iDNES.cz.

„A jsem rád, že máme i další nadějné holky jako Lindu Noskovou, Sáru Bejlek nebo Lindu Fruhvirtovou. Česko považuju za tenisovou velmoc a těší mě, že se lepší další generace, která může navazovat na úspěchy těch předchozích.“

S dalším rozvojem sester Fruhvirtových čerstvě pomáhá Chilan Nicolás Massú, olympijský vítěz z Atén a bývalý devátý hráč světa, který coby kouč dovedl Rakušana Dominica Thiema k titulu z US Open 2020.

Brenda Fruhvirtová a Nicolás Massú (vlevo), spolupráci pomáhal domluvit její kondiční kouč Duglas Cordero (vpravo):

„Před zápasem mi dává konkrétní tipy na soupeřku, hlavně ohledně taktiky. A pro mě je skvělé mít někoho, kdo mi může poradit. Spolupráci s ním si moc pochvaluju,“ prozradila Brenda Fruhvirtová.

Ona a další mladé tenistky se k inspiraci, kam jejich kariéra může vygradovat, nemusí ohlížet až k Hingisové či Vaidišové.

Stačí se podívat na Američanku Coco Gauffovou, která v 15 letech šokovala tažením do osmifinále Wimbledonu a loni, stále v pouhých 19, opanovala US Open.

Grandslam v Melbourne naznačil, že brzy může mít následovnice.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga