VIDEO: Tvoří kurzy a sledují sport. Přesto práce bookmakerů není med

8 2009
Tvořit kurzy, sledovat sport a vydělávat hodně peněz. Tak na první pohled vypadá práce bookmakera. Ve skutečnosti je to o něco složitější. Mylnou představu se pokusil poupravit Michal Hanák, hlavní bookmaker sázkové kanceláře Fortuna.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

"Tahle práce nevypadá tak, že jdete každé ráno do práce k soustruhu, kde musíte vytočit nějaká kolečka, a při cestě domů máte čistou hlavu. Bookmaker pracuje neustále," popisoval Hanák. "Začíná už ráno, kdy hned po probuzení zapne počítač, aby zkontroloval výsledky."

Co vlastně bookmaker přesně dělá? Většina lidí by nejspíš odpověděla, že tvoří kurzy na sportovní zápasy. Ve skutečnosti toho ale má na starosti mnohem víc.

Bookmaker

Základem je opravdu tvorba a úprava kurzů. Přitom každý bookmaker se stará jen o některé sporty, popřípadě dokonce jen o konkrétní soutěže. Například ve Fortuně, která je dvojkou na českém trhu, pracuje na fotbalové Gambrinus lize a anglické Premier League po třech bookmakerech.

"Každý taky musí chodit zhruba dvakrát týdně na služby, jinak se pracuje z domova," vysvětloval Hanák. Co konkrétně se dělá na službách? "Například se autorizují sázky. To laicky znamená, že se schvalují sázky za větší peníze nebo vyhodnocují opakované sázky."

Diskutujte s ostatními čtenáři o sázení

Trochu jiné povinnosti mají hlavní bookmaker a bookmakeři zajišťující live sázení, což je tipování během zápasu.

"Hlavní bookmaker - tedy já - kontroluje práci bookmakerů, kterou jim zároveň určuje a plánuje," řekl Hanák. "Ke kurzům se skoro nedostanu, už nestíhám vypisovat žádné soutěže. Nejspíš by ani nedopadlo dobře, kdybych si řekl, že jsem nejchytřejší, a začal do všeho strkat nos. Mám naprostou důvěru ve své lidi."

Bookmaker musí být spolehlivý. A loajální

Jestli si po přečtení předchozích řádků říkáte, že je tahle práce úžasná a chtěli byste se bookmakerem stát, zmírněte své nadšení. V Česku se bookmakerů zase tolik neuživí. Fortuna jich zaměstnává necelých dvacet. Dostat se mezi ně je složité i proto, že neexistují jasně dané podmínky, co by měl správný bookmaker umět. Specializovaná škola či univerzita totiž neexistuje.

"Asi před pěti nebo šesti lety v Chorvatsku zkoušeli školu založit. Přednášeli tam Angličané, ale měli jen jeden ročník, pak tenhle projekt skončil," upřesnil Hanák.

Co tedy člověk musí udělat, aby se stal bookmakerem?

Kurzy

Bookmakeři musí neustále kontrolovat kurzy, které mění podle aktuální situace.

Sázení

Sázku lze uzavřít i po telefonu. Tipy do počítačů uloží operátorky.

"Já si cením hlavně dvou věcí: spolehlivosti a loajálnosti," uvedl šéf bookmakerů Fortuny. "A pak jsou další neméně důležité podmínky. To je hlavně zájem o sport a jazykové vybavení. Úplně nejlepší je, když je s daným sportem přímo spojený - třeba když je fotbalovým trenérem a tvoří kurzy na fotbal," pokračoval.

Na první pohled by se mohlo zdát, že by pro sázkové kanceláře mohlo být výhodné oslovovat úspěšné sázkaře. Nejlepší sázkaři si ovšem měsíčně vydělají i dvě stě tisíc korun. Bookmakeři v Česku přitom berou "jen" částky v desetitisících. Sázkové kanceláře by tak schopné tipující nedokázaly zaplatit.

Co musí Mít bookmaker

- nadšení pro sport
- jazykové vybavení (podmínkou je angličtina a pak jazyk, který k dané soutěži potřebujete - např. pro německou ligu němčina)
- spolehlivost a loajalita

"Pak je tu také nebezpečí, že by pořád hráli za velké peníze a měnili kurzy ve svůj prospěch," přidal Hanák další důvod, proč nové zaměstnance nehledá mezi úspěšnými zákazníky.

Ale pozor! Bookmakeři nemají zakázáno sázet, jen musí využívat služby konkurence. Právě proto, aby se vyloučila možnost úpravy kurzů kvůli svým zájmům.

"Když sází v rozumné míře, tak si dokonce myslím, že to může být prospěšné," poznamenal Hanák. "Alespoň poznají svou práci i z opačné strany."

Do kurzu se promítá hlavně forma, ale i jméno týmu

Trošku to připomíná alchymii, předvědní obor využívající metody pokus-omyl. Ani tvorba kurzů se totiž neřídí jasně danými pravidly, z velké části záleží jen na bookmakerovi, jak ho stanoví.

Nesmí být moc nízko, aby si na danou událost vůbec někdo vsadil. Ovšem nemůže být ani přemrštěně vysoký, jinak by mohla sázková kancelář pořádně prodělat. Musí být zkrátka "tak akorát".

Co ovlivňuje tvorbu kurzu

- forma
- jméno týmu
- postavení v tabulce
- subjektivní úsudek
- kurzy konkurence

Jak toho docílit? "Kurzy musí dělat člověk, ne třeba počítač. Nějaké takové pokusy sice byly, ale nebyly moc úspěšné," popisoval Hanák. "Bookmaker musí přihlížet k několika parametrům. Zaprvé je to forma, zadruhé jméno týmu, potom jeho postavení v tabulce a poslední částí je jeho subjektivní úsudek. Zohledňovat se musí i konkurence."

Na sledovanějších soutěžích pracuje víc bookmakerů. Po vytvoření kurzů je všichni pošlou bookmakerovi týdne, který je uzavírá a má právo na vytvoření finálního kurzu.

Pak už nabídka putuje k zákazníkům a začíná nekonečný boj sázkařů s bookmakery. Co vy, zůstanete u tipování, nebo byste radši stáli na straně sázkových kanceláří?

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Najdete na iDNES.cz