Los změnil předpoklady bookmakerů. Češi na ME postoupí do čtvrtfinále

ZAHÝBAL S KURZY. Ačkoliv to legendární Francouz Zinedine Zidane neví, tím, že vytáhl z osudí lístek České republiky, zvýšil šance na postup fotbalistů ze skupiny na Euru 2012. | foto: Reuters

4 2011
Po úspěšné baráži s Černou Horou byli za mužstvo s malými šancemi na úspěch. Páteční los základních skupin Eura 2012 v Kyjevě však českým fotbalistům přál a většina odborníků, fanoušků a hlavně bookmakerů tipuje, že Češi projdou ze skupiny do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Když tým trenéra Michala Bílka v listopadu zvládl ošidnou baráž a Česko postoupilo na evropský šampionát, odborníci sázkových kanceláří byli v prognózách velmi opatrní. Soudě dle výsledků a výkonů během kvalifikace a reálné síly národního týmu vypsali kurz 1,40:1 na to, že fotbalisté skončí v základní skupině. Na postup do čtvrtfinále byl kurz 2,5:1.

Poté, co Česko dostalo do skupiny A domácí Polsko, Rusko a Řecko a všechny zápasy odehraje ve Vratislavi, se hodnoty obou kurzů přiblížily. Vyhlídky jsou tedy nyní daleko optimističtější. "Ale bookmakeři jsou obezřetní a vědí, že přehnaná očekávání někdy bývají zrádná," říká mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Bude nejlepší střelec Lafata?

Jablonecký útočník David Lafata září v české lize, kde suverénně kraluje tabulce střelců. V reprezentaci ale hraje spíše sporadicky. Přesto ho sázkovka William Hill zařadila do seznamu kanonýrů příštího Eura. Ale že by byl ze všech evropských fotbalistů nejlepší, není příliš pravděpodobné - sází se na něj s kurzem 101:1. Stejně jsou na tom Tomášové Rosický  a Pekhart. Nejlepší z Čechů by měl být Milan Baroš (kurz 81:1).

Ježek upozorňuje na to, že ačkoliv kurz na postup Čechů mezi nejlepších osm zemí mistrovství Evropy je nižší jen o jednu desetinu než na opačný případ, tedy že Rosický a spol. neprojdou ze skupiny. Fortuna má dokonce oba kurzy shodné - 1,8:1.

Větší úspěch českých fotbalistů v Polsku (a na Ukrajině) je podle sázkových kanceláří nepravděpodobný. Když si vsadíte za stovku na postup Čechů do semifinále, získáte u Tipsportu třináctinásobek. Kurz na celkové vítězství je 35:1, u Fortuny 50:1 a třeba u bwinu 51:1.

Britská sázková kancelář William Hill dává Bílkovým hráčům  šance na titul mistrů Evropy v kurzu 41:1. Favoritem zůstávají Španělé, následováni Německem. Angličtí bookmakeři ale nevěří v postup Česka ze skupiny, podle kurzů by skončilo až třetí za Ruskem a Polskem.

Přívětivý los tedy zvýšil šance českých fotbalistů na úspěch a snížil kurzy na jejich postup do čtvrtfinále. Jenže optimismus může být opiem fanoušků, díky kterému vyvinou na reprezentaci přehnaná očekávání a ty Češi nedokážou splnit.

Všechno se ale ukáže až v červnu příštího roku.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Najdete na iDNES.cz