Lidé sázejí na Českého lva, favoritem se stalo Havlovo Odcházení

Plakát k filmu Odcházení | foto: Falcon

2 2012
Je to paradox. Do kin se na Odcházení diváci příliš nehrnuli, zato teď si neváhají vsadit peníze na vítězství prvního a zároveň posledního filmu Václava Havla ve výročních cenách Český lev, které se budou udílet v sobotu v pražské Lucerně před kamerami ČT. "Pro Tipsport je to největší překvapení," přiznává Michal Peterka.

"Odcházení se stalo favoritem v kategorii nejlepší film roku, kde ho sázkaři preferují," podotkl mediální zástupce Tipsportu. Přitom má Havlův přepis stejnojmenné hry kurz 5:1 (úspěšný sázkař by bral pětinásobek svého vkladu) a podle bookmakerů stojí v pravděpodobnosti výhry až na čtvrtém místě za snímky Rodina je základ státu, Poupata a Alois Nebel.

Jen v hlavní kategorii

K Odcházení se váže i další zajímavost: film sice získal nominace ve všech dvanácti kategoriích, ale u zbylých jedenácti už sázkaři nevěří, že by někdo z Havlova týmu sošku získal. Odcházení tipují jen v hlavní kategorii, jinak se vesměs jako vodítka přidržují výsledků cen filmové kritiky, které zákazníci Tipsportu kopírují hlavně v hereckých oborech doslova.

Sázky tedy předpokládají, že mezi herečkami v hlavní roli opět vyhraje Aňa Geislerová z Nevinnosti, z herců Vladimír Javorský z Poupat, ve vedlejších rolích pak další hrdina Nevinnosti Hynek Čermák a Simona Babčáková z filmu Rodina je základ státu. "Naopak třeba Miroslav Krobot nominovaný za hlavní roli filmu Dům nemá podle Tipsportu příliš šancí, což vyjadřuje kurz 10:1," dodává Peterka.

Kurzy Českého lva

Nabídka Tipsportu

Herci a herečky v hlavní roli
Vladimír Javorský 1.35
Ondřej Vetchý 4.50
Josef Abrhám 5.00
Karel Roden 7.00
Miroslav Krobot 10.00
Aňa Geislerová 1.45
Dagmar Havlová 3.50
Malgorzata Pikusová 5.00
Ivana Chýlková 6.00
Eva Vrbková 7.00

Nejlepší film
Rodina je základ státu 2.4
Poupata 3.00
Alois Nebel 4.00
Odcházení 5.00
Nevinnost 7.00

Rekordní počet šancí pro Odcházení vyvolal bouřlivé debaty hned po nominačním večeru. Objevily se dokonce hlasy podezírající členy České filmové a televizní akademie z přehnané loajálnosti vůči zesnulému exprezidentovi.

Zrádné hlasování

Ovšem věcný důvod, proč dosud rozpačitě přijímaný snímek tak nečekaně zabodoval, lze odvodit ze způsobu hlasování. Kritikové ve svých profesních cenách vybírali jen po třech nominacích, přesto občas tápali, kam při slabé kvalitě loňských děl ještě sáhnout.

Kdežto akademici musí povinně nominovat v každé kategorii po pěti jménech; logicky pak v hluboké bezradnosti někde mezi čtvrtým a pátým kandidátem mohli sáhnout k Odcházení. Vedle osobní úcty k autorovi je nejspíše vedla i racionální úvaha, protože v roce 2011 opravdu vznikla řada slabších snímků než Havlův debut.

Co se tedy může stát v přímém přenosu, jímž provede Lucie Bílá? Buď se ukáže, že akademici navrhovali Odcházení spíše jen "do počtu", a pak bublina splaskne. Nebo opravdu Havlův film zvítězí; v tom případě se dá čekat další vlna nařčení z profesní piety.

Jen jedno je jisté: ať vyhraje kdokoli, z tipu na vítěze nikdo nezbohatne. Podle Peterky se "lví" sázky pohybují v desítkách tisíc, zato na Oscary se prosázelo několik milionů korun.

Nejčtenější

Další z rubriky

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz