Martina Sáblíková v závodě na 1 500 metrů v Heerenveenu.

Martina Sáblíková v závodě na 1 500 metrů v Heerenveenu. | foto: AP

Prohra s nizozemskou rivalkou. Sáblíková byla na patnáctistovce čtvrtá

• 6
Šest desetin sekundy scházelo Martině Sáblíkové, aby potřetí v sezoně juchala po závodě Světového poháru na 1 500 metrů na stupních vítězů. Jenže před českou rychlobruslařku se v nizozemském Heerenveenu kromě suverénního amerického dua Richardsonová-Boweová vmáčkla ještě domácí Marrit Leenstraová. Sáblíková tak skončila čtvrtá.

„K bronzu chybělo jen pár desetinek a i na druhé místo byl ten odstup malý. Ale i tak mě těší, že se na patnáctce dokážu držet ve špičce. Jen ten rozběh je pomalejší, i když na něm pracuju,“ řekla na svém webu Sáblíková.

Trojnásobná olympijská vítězka prohrála s Nizozemkou v přímém souboji. Leenstraovou sice celou dobu naháněla a v závěru začala z jejího náskoku ukusovat, jenže její největší rivalka v boji o bronzovou pozici v hodnocení SP na patnáctistovce si cennou výhru vzít nenechala.

Sáblíkovou navíc vystřídala na třetí příčce v pořadí seriálu, v němž mají obě shodně 250 bodů.

Česká reprezentantka byla na patnáctistovce třetí v Calgary i v Salt Lake City, před týdnem v Inzellu obsadila páté místo. Leenstraová má obdobnou bilanci, jen zámořské závody jí vyšly hůř, zato v Evropě dojíždí pro pódiová umístění.

O vítězství se v závěrečné rozjížďce utkaly americké hvězdy Heather Richardsonová-Bergsmová a Brittany Boweová, které se pravidelně střídají na prvních dvou místech. Tentokrát vyhrála Richardsonová-Bergsmová a po čtyřech závodech má v čele celkové klasifikace 360 bodů - stejně jako její krajanka.

Karolína Erbanová se i při svém třetím startu na okruhu Thialf vešla do elitní desítky. Třiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí skončila v pátek na pětistovce sedmá, v sobotu byla pátá na kilometru a v neděli skončila devátá v druhém závodu v nejkratším sprintu.

Časem 38,29 zaostala pouze o setinu za výkonem z pátku. V celkovém pořadí je dvanáctá. Pro první vítězství po třech a půl letech si dojela Číňanka Jü Ťing.

Sáblíkové se na závěr programu v Heerenveenu nevydařil závod s hromadným startem, v němž zhruba osm kol před koncem v zatáčce upadla a doklouzala do ochranné bariéry.

V závodě s velkou ztrátou pokračovala a dojela poslední dvacátá, jen o příčku lepší byla Nikola Zdráhalová. V průběžném pořadí si Sáblíková o dvě místa pohoršila na osmou pozici. Po úniku dvou závodnic zvítězila Japonka Misaki Ošigiriová.

„To je taková jediná kaňka na celém tom víkendu. Bylo asi osm kol do konce a jel se spurt o body. Já byla asi na čtvrté pozici, dojížděla jsem Rakušanku, ale přišla zatáčka, já do ní vletěla moc rychle a šla jsem. Byla to moje chyba, nikdo jiný než já za to nemohl. Byla jsem hodně naštvaná,“ řekla Sáblíková, jež v kontaktním závodu spadla poprvé.

„Odjely dvě holky a klidně jsem tam mohla být s nimi. Nedá se nic dělat. Ještě štěstí, že se mi nic nestalo, protože k tomu pádu došlo v poměrně velké rychlosti. Trochu mě bolí záda a ruka, ale ne moc. I proto jsem se zvedla a dojela jsem to,“ řekla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která se spolu s týmem vydala z Nizozemska na týdenní soustředění do Collalba.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu

Muži
500 m:
1. Murašov (Rus.) 34,67, 2. Boisvert-Lacroix (Kan.) 34,76, 3. Hvammen (Nor.) 34,86.

Průběžné pořadí SP (po 8 z 12 závodů): 1. Kuližnikov (Rus.) 500, 2. Boisvert-Lacroix 345, 3. Was (Pol.) 340.

1 500 m: 1. Mantia (USA) 1:44,26, 2. Juskov (Rus.) 1:44,38, 3. Nuis (Niz.) 1:45,33.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Mantia 320, 2. Nuis 310, 3. Juskov 280.

Závod s hromadným startem: 1. Stroetinga (Niz.), 2. Francolini (It.), 3. I Sung-hun (Korea).

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Stroetinga 300, 2. Francolini 258, 3. Bergsma (Niz.) 232.

Ženy
500 m:
1. Jü Ťing (Čína) 37,84, 2. Richardsonová-Bergsmová (USA) 37,87, 3. Čang Chung (Čína) 37,90, ...9. Erbanová (ČR) 38,29.

Průběžné pořadí SP (po 8 závodech): 1. I Sang-hwa (Korea) 680, 2. Richardsonová-Bergsmová 560, 3. Čang Chung 510, ...12. Erbanová 205.

1 500 m: 1. Richardsonová-Bergsmová 1:55,29, 2. Boweová (obě USA) 1:55,44, 3. Leenstraová (Niz.) 1:56,12, 4. Sáblíková 1:56,72, ...v divizi B: 12. Zdráhalová 2:03,15, 18. Kerschbaummayr (všechny ČR) 2:04,92.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Richardsonová-Bergsmová 360, 2. Boweová 360, 3. Leenstraová 250, 4. Sáblíková 250.

Závod s hromadným startem: 1. Ošigiriová (Jap.), 2. Kleibeukerová (Niz.), 3. Blondinová (Kan.), ...19. Zdráhalová, 20. Sáblíková, ...v divizi B: 14. Dřímalová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Schoutenová (Niz.) 316, 2. Blondinová 300, 3. Ošigiriová 195, ...8. Sáblíková 125, 20. Zdráhalová 71, 34. Kerschbaummayr 3, 36. Novotná (ČR) 2.