Libor Smolka.

Libor Smolka. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

Plavec Smolka myslí na státnice, leč olympiádu nezavrhuje

  • 0
Na mistrovství republiky chyběl. Ale jen proto, aby se co nejlépe připravil na světový šampionát v čínské Šanghaji. A krnovskému dálkovému plavci Liboru Smolkovi se to vyplatilo. Na světě byl v závodě na 25 kilometrů desátý.

"Před domácím šampionátem jsem byl deset dnů nemocný, a tak jsem raději jel pořádně trénovat do Popradu," uvedl český reprezentant.

Jak cenné je pro vás desáté místo?
Desátý jsem byl na mistrovství světa potřetí za sebou. Letos to je však mnohem více, než jsem čekal. Neměl jsme za sebou úplně dobrou sezonu, nedařilo se mi. Navíc startovka byla nejnabitější v historii, takže to pro mě byl malý zázrak.

Když pominu Antarktidu, plaval jste už na všech kontinentech. Byla Čína něčím výjimečná?
Horkem. To se nikde jinde kromě Dubaje nedá zažít. Byl to extrém.

Plavci nezávodili

Vadila jim teplá voda

Závod na 25 kilometrů provázely protesty kvůli příliš teplé vodě v moři u městské pláže Ťin-šan.

Když začalo pálit slunce, vyskočila teplota moře na 32 stupňů, čímž limit překročila.

Voda údajně měla až pětatřicet stupňů Celsia.
V tom největším vedru měla 32 až 33 stupňů, a to je šíleně hodně.

To už by se přece nemělo závodit.
Ve Světovém poháru je pravidlo, že když teplota vody překročí jednatřicet stupňů, tak se neplave. Pro mistrovství světa Mezinárodní plavecká federace určila, že to má doporučující charakter. Je to takové slovíčkaření. Konečné slovo mají rozhodčí.

V Číně na to nehleděli?
Před závodem říkali, že ve chvíli, kdy bude mít voda jednatřicet, zastaví závod, to řekli naprosto jasně. Plavalo se však dál. Vždycky to závisí na rozhodčích.

Pořadatelé v Šanghaji poprvé použili sonary, které měly hlídat plavce, aby se v případě přehřátí či jiných problémů neutopili jako loni Američan Cripen v Dubaji. Byla snaha o větší bezpečnost znát?
S každým plavcem, který odpadl z balíku, jela doprovodná loď. V tom byl závod pohlídaný. Snažili se, ale když někoho chytne infarkt přímo na trati, může být jedno, že má vedle sebe nějakou loď. Není však na mně, abych to posuzoval.

Novinka na MS

Nová opatření v Číně

Tragická smrt plavce přinesla novinku. Změť těl na MS hlídají sonary

Cítil jste se bezpečněji?
To jsem nevnímal. Doufám, že mám jakýsi svůj pud sebezáchovy. Byl jsme připravený, že kdyby mi bylo fakt divně, šel bych z vody.

Přemýšlíte o olympiádě v Londýně?
Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Akorát v lednu mám státnice, takže se budu připravovat i na ně. Ale olympiádu nezavrhuju. Udělám vše pro to, abych se dostal na kvalifikaci do Setúbalu.

Jenže v Londýně se opět poplave jen závod na deset kilometrů. Nemrzí vás, že tam není vaše oblíbená pětadvacítka?
Určitě. Kdyby tam byla a byly na ni stejné kvalifikační podmínky jako na desítku, tak bych po Šanghaji už měl místo v Londýně jisté a mohl bych slavit o to víc. Ale na druhou stranu, ta pětadvacítka není tak atraktivní, aby zaujala.

Je to tím, že se plave hodně dlouho?
Trvá kolem pěti hodin a plavci krouží pořád dokola.

Je z pohledu plavce mezi 10 a 25 kilometry velký rozdíl?
Obrovský. To jsou jiné závody. Zejména pro mě. Desítka je mnohem rychlejší. Od začátku plavete na maximum, takže to je úplně něco jiného.

Co vás čeká nyní?
Za měsíc je mistrovství Evropy v Izraeli, ale omluvil jsem se. Musím napsat diplomovou práci. Hlavní jsou teď promě státnice. To je prvořadý cíl. Těsně po nich bych mohl jet na Světový pohár do Argentiny. A pokud to vyjde, rád bych se pak připravil na tu olympijskou kvalifikaci v Setúbalu.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž