Maďarky odmítly reprízu koncovky ze Sydney

B u k u r e š ť - V pořadí čtvrtý evropský šampionát házenkářek skončil triumfem Maďarek, které ve finálovém duelu porazily překvapení šampionátu, tým Ukrajiny, 32:30 po prodloužení. Pro maďarské házenkářky, které v kvalifikačním play off vyřadily české reprezentantky, je to vůbec první mezinárodní úspěch od triumfu na světovém šampionátu v roce 1965. Málem se však opakovala situace z finále olympijského turnaje v Sydney, v němž svěřenky trenéra Lájose Mocsaie vedly nad Dánskem o šest branek, v průběhu poslední desetiminutovky však o náskok přišly a nakonec prohrály o čtyři góly.

I tentokrát si agresivně hrající Maďarky vybudovaly až šestibrankový náskok, jenž se však rozplynul ve druhé půli, kdy se začala prosazovat vystřídavší Ukrajinka Jaresková. V prodloužení získaly Maďarky dvoubrankové vedení, které jejich soupeřky srovnaly v polovině nastavované desetiminutovky. Ukrajinky pak vedly o gól, ale stříbrné olympijské medailistky skóre otočily a jejich vítězství pečetila v závěrečných sekundách trefou ze sedmimetrového hodu zkušená Ágnes Farkasová.

"Po těžkém semifinále s Rumunkami nebylo lehké obnovit zásobárny sil. Dařilo se nám vést zápas na solidní taktické úrovni, ale Ukrajinky jsou na tom po této stránce dnes již úplně stejně, jejich tým vyzrál. Závěr zápasu režíroval snad sám Hitchcock," tvrdil po utkání trenér novopečených mistryň Lájos Mocsai a dodal: "Pozornost si zaslouží výkon rumunských rozhodčích Serba a Dobreho. V každičkém okažiku pískali skvěle, byla to lekce moderního rozhodování."

Kouč Ukajinek Leonid Jevtušenko byl přes porážku na svůj tým hrdý. "Šampionát jsme zvládli na jedničku, v závěru nám chybělo trochu štěstí. Maďarsko má silný tým, bylo velkým favoritem, přesto jsme cestu za titulem zkomplikovali."

Bronz vybojovaly Rusky, které v zápase o třetí místo porazily pořádající Rumunsko 21:16. Domácímu týmu nepomohla k medaili ani Gogirlaová, s 68 góly nejlepší střelkyně šampionátu. "Zápas o medaili nám nevyšel, ale i tak jsem přesvědčen, že jsme na šampionátu prokázali příslušnost ke světové špičce. Po nezdaru na olympiádě to bylo velmi důležité, stějně jako fakt, že máme jistou účast na příštím mistrovství světa," nechal se po utkání slyšet trenér poražených Rumunek Dumitru Musi.

Jeho ruský protějšek Jevgenij Trefilov byl o poznání spokojenější. "Získali jsme medaili v zápase s jedněmi z nejlepších házenkářek světa a navíc jsme dali zapomenout na špatný výkon v semifinále. Musím pochválit domácí publiku. Fandilo pochopitelně svým hráčkám, ale bylo velmi fér."

Zatímco rumunský trenér přes porážku působil vyrovnaně, jeho svěřenky se smířovaly s "bramborovou" medailí přece jen obtížněji. "Těžko se mi mluví. V zápase musí být vždy vítěz i poražený. Poražené jsme dnes byly my, ale věřím, že se v budoucnu dočkáme v důležitých zápasech i opačné role," prohlásila zkušená Cristina Dogaruová.
 
Výsledky
Finále
MAĎARSKO - UKRAJINA 32:30 po prodl. (17:13, 26:26)
Branky: Farkasová 14/5, Brigovacová a Kirsnerová po 4, Sitiová a Kulcsarová po 3, Kökenyová a Padarová po 2, Kantorová 1 - Jaresková 7/2, Čigicová a Markuševská po 5, Jatšenková 4/1, Verheljuková 3, Stolpakovová 3/1, Reznirová 3. Diváci: 4000.

O 3. místo
RUSKO - RUMUNSKO 21:16 (10:7)
Nejvíce branek: Naukovičová 5, Bodněvová, Konnovová, Volkovová a Poltorackaja po 3 - Gogirlaová 9, Dumitrescová, Patruová a S. Lucaová po 2. Rozhodčí: Hakansson a Nilsson (oba Švéd.). Vyloučení: 3:3. Červené karty: Romenskaja a Murajevová (obě Rus.).

Konečné pořadí
1. Maďarsko
2. Ukrajina
3. Rusko
4. Rumunsko
5. Francie
6. Norsko
7. Jugoslávie
8. Makedonie
9. Německo
10. Dánsko
11. Bělorusko
12. Rakousko

Prvních pět celků si zajistilo účast na MS 2001 v Itálii, kam přímo postoupily i domácí Italky a obhájkyně světového prvenství Norky.

Maďarky Beata Sitiová (vlevo) a Aniko Kantorová srážejí Olenu Cigycovou z Ukrajiny ve finále ME v házené žen.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž