Lanškrounský šachista zaskočil v Ústí favority

Ústí nad Orlicí - Dvacet šachistů mělo vyšší ELO rating než on. Přesto je nechal za sebou. Nečekaným vítězem premiérového ročníku mezinárodního šachového turnaje RC Sport Open v Ústí nad Orlicí se stal Petr Červený. "Jsem velmi šťastný. Navíc jsem si splnil první normu mezinárodního mistra," pronesl odchovanec Poličky, který hraje za Lanškroun.

Červený nasbíral sedm bodů stejně jako slovenský velmistr Tomáš Likavský. Jejich vzájemná partie v předposledním kole skončila remízou. Turnajová jednička však měla horší pomocná kritéria a skončila druhá.

"Nejsem zklamaný. Soutěž pro mě byla výbornou přípravou na šachovou olympiádu v Turíně. Turnaj byl zorganizován profesionálně, byl jsem příjemně překvapen," řekl Likavský.

Příští ročník se nejspíše uskuteční už letos v srpnu. "Zvedneme dotaci z 45 na 120 až 140 tisíc korun. Nyní hrálo 58 šachistů, jejich počet by mohl stoupnout minimálně dvojnásobně," řekl manažer turnaje Vladimír Vaněk.

Konečné pořadí: 1. P. Červený, 2. Likavský (SR) oba 7 bodů, 3. Petr, 4. Sergejev (Ukr.), 5. Zapolskis (Lit.) vš. 6,5.