Herasův pád pomohl Virenqueovi

P r a h a, M o r z i n e - Pád španělského cyklisty Roberto Herase krátce před cílem rozhodl o tom, že vítězem 16. etapy Tour de France z Courchevelu do Morzine (196,5 km) se stal domácí jezdec Richard Virenque. Dosud vedoucí muž pořadí Lance Armstrong z USA dojel na 8. místě a německý pronásledovatel Jan Ullrich, který v této etapě skončil druhý, snížil ztrátu o 86 sekund. Smutným hrdinou dnešní etapy byl Ital Marco Pantani. V první polovině závodu byl dlouho v úniku, nakonec dojel s téměř se čtrnáctiminutovou ztrátou na Virenquea. Jediný český zástupce Pavel Padrnos dojel na 53. místě.

Etapa vedoucí francouzskými Alpami vzbuzovala respekt, zejména vrchol Col de Joux-Plane na 184. kilometru, kde cyklisty čekalo stoupání dlouhé 11,8 km s převýšením 8,5 procent. Do závodu nastoupilo už jen 137 jezdců, další - jako například Nicolas Jalabert - vzdali v průběhu etapy. Ještě před startem cyklisté uctili minutou ticha památku dvanáctiletého chlapce, jenž v pondělí podlehl zranění, která utrpěl v pátek při srážce s doprovodným vozem.

K prvnímu vážnému úniku se odhodlal Ital MArco Pantani, vítěz TdF z roku 1998, který si společně s Escartinem a Hervem postupně vypracoval více než minutový náskok. Za nimi se zformovala 33členná skupina se všemi favority, včetně vedoucího jezdce Armstronga.  Po 130. kilometru dohnala uprchlíky čtveřice Botero, Otxoa, Virenque a Moreau. V ní bylo ovšem tolik cyklistů z předních příček závodního pole, že hvězdy pelotonu nemohly riskovat větší rošády ve výsledkové listině. Už na 146. kilometru jelo hlavní pole opět pohromadě.

O výsledku se nakonec rozhodovalo při sjezdu z Col de Joux-Plane. V té chvíli byla v čele dvojice Richard Virenque a Roberto Hears, kteří si to také měli na cílové pásce rozdat o etapový vavřín. Dva kilometry před cílem ovšem Heras v levotočivé zatáčce upadl a Virenque si v klidu dojel pro vítězství. Nešťastného španělského cyklistu nakonec předjel i Ullrich.

"Dnešní vítězství pro mě hodně znamená," prohlásil v cíli Virenque, který měl před startem závodu velké ambice. Pětinásobný držitel puntíkatého dresu pro nejlepšího vrchaře se však dokázal prosadit až dnes. "Je mi líto, že Heras v poslední zatáčce upadl, ale ve spurtu by na mě stejně neměl," věří si Virenque. "Byl jsem dobře rozjetý a nažhavený vyhrát. V cíli mě uvítala spousta lidí, byl to velký den," dodal.

Armstrong si po dojezdu postěžoval, že mu v průběhu etapy rychle ubývaly síly. "Bylo mi jasné, že na tom nejsem nejlépe, ale rozhodl jsem se bojovat až do konce." Virenque neváhal Američanovy indispozice využít. "Když vidíte favorita, jak trpí a nestačí, tak vás to ještě nabudí," přiznal Francouz.

V celkovém pořadí se toho příliš nezměnilo: vede Armostrong, druhý Ullrich snížil ztrátu o 86 sekund a Pantani se propadl až na 14. místo, kde už ztrácí přes 20 minut. Jediný český jezdec na TdF Pavel Padrnos skončil na 54. místě a celkově si polepšil o osmnáct příček - 92. místo je v průběžné klasifikaci jeho leotšním maximem.

Ve středu zavítá Tour do Švýcarska. Sedmnáctá etapa odstartuje v Evian-les-Bains a zavede peloton přes dvě stoupání druhé a třetí kategorie do 155 kilometrů vzdáleného Lausanne.

Výsledky - 16. etapa (196,5 km): 1. Virenque (Fr.) 5:32:20 hod., 2. Ullrich (Něm.) -24 s., 3. Heras -27, 4. Escartin -1:09, 5. Beloki (všichni Šp.), 6. Hervé (Fr.) oba -1:11, 7. Trentin (It.), 8. Armstrong (USA), 9. Moreau (Fr.), 10. Botero (Kol.) všichni -2:01,... 54. Padrnos -23:50.

Celkové pořadí: 1. Armstrong 72:12:30, 2. Ullrich -5:37, 3. Beloki -6:38, 4. Heras (Šp.) -6:43, 5. Virenque -7:36, 6. Moreau -8:22, 7. Botero -10:19, 8. Escartin -11:35, 9. Mancebo -13:07, 10. Beltran (oba Šp.) -13:08,.... 92. Padrnos - 2:32:31.