Diskuze

Bojí se kotrmelců, gymnastiku ani neznají. Proč se tělocvik tak proměnil?

Češi jsou – alespoň podle studie Mezinárodní zdravotnické organizace – čtvrtý nejobéznější národ světa a v Evropě dokonce „vládnou“. Za posledních 13 let se snížil počet sportujících dětí v oddílech o 70 tisíc a třeba každý pátý klub nemá ani jedno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Hřiště, sportovní stadion u naší školy je odpoledne přístupný veřejnosti. Děti ze školy mají vstup zdarma a chodí tam 10 kluků na fotbal, z toho je polovina bývalých žáků. No comment.

0 0
možnosti
Foto

Za co všechno může škola a neschopní učitelé? Už toho mám plné zuby. Jsem tělocvikář celý život na základce. 25 let let jsem dělal i trenéra letního biatlonu. A přestal jsem trénovat, protože nebylo koho. Teď chodím na rodičovské schůzky a nutím rodiče, aby s dětmi něco dělali. O víkendu plné obchoďáky, plné restaurace a potom s kýblem popcornu kino. Teď jsme přijeli z Alp, kde jsme byli s dětmi. Lyžovačka paráda. Ale některé děti mám zafixované z chaty, jak zkroucené sedí o mobilu a čumí na display. Jsou nemocné, to je digitální závislost. A to je ve škole fakt neučíme. Kde k tomu přišly? Co myslíte?

1 0
možnosti

Za to, jaký mají děti vztah k tělocviku a celkově ke sportu můžou jak rodiče, tak i školství, ale může za to i doba ve které žijeme. Kdysi když nebyly počítače, mobily a různé herní konzole, tak dětem nezbývalo nic jiného než jít ven a zahrát si třeba fotbal. Tím jak byli pořád venku a sportovali, tak si ke sportu získávali vztah a začli pak chodit do různých kroužků, kde se ještě více zdokonalovali. Teď už tomu tak moc není. Děti se mezi sebou spíše předbíhají v tom, kdo dá víc killů ve Fortnitu a podobných stupiditách.

1 0
možnosti

můžou za to jak rodiče, tak společnost, potažmo minimální motivace i od státu :-/

upřímně bych nechtěl mít špekaté děcko 8-o

2 0
možnosti
MM

ad-Martin Elischer 18/2 23:23: " Hystericke matky, ktere maji prvni dite 40+ vychovavaji generaci sebestrednych psychopatu...Kdysi bylo normalni mit deti kolem 20..tzn.ze rodice meli dost sily, aby na deti stacili... Ale kdyz dnes v puberte ditete jsou matky a otcove duchodci, je neco spatne."

Nemel bys pausalizovat a psat s takovou nenavisti jen proto, ze ti vadi pozdejsi rodicovstvi. Co jsem poznal v letech pusobeni jako trener detske a mladeznicke atletiky, deti mladsich rodicu jsou casteji ponechavany samy sobe, protoze rodice maji prilis mnoho na praci.

Jsou to spis ti starsi, kdo maji deti az ve tricitce, ze si na deti udelaji vetsi cas.

Kolik mladsich rodicu nam nechalo sve deti na krku v sobotu rano na zacatku souteze a odbehli si za svymi zalezitostmi, prestoze jsme zduraznovali, ze bez pomoci rodicu nemuzeme zavody pro deti organizovat. Vratili se az na konci dopoledne deti vyzvednout.

Byli to vetsinou ti starsi, kdo chteli se svymi detmi stravit vic casu a venovali jejich aktivitam sve vikendy, nez ti mladsi. Nejen v atletice, podobne v dalsich sportech.

Zda se, ze jsi jeste sam prilis nezkuseny nez abys vedel, ze dnesni dekady lidskeho veku jsou posunute, obzvlast tam, kde lide vedou aktivnejsi zivot.

Ano, moji prarodice byly ve sve padesatce usedli a nebylo mozne si predstavit, ze by za nami chodili na hriste.

Dnesni padesatnici jsou naturou a pristupem k zivotu jako drivejsi cturicatnici a sedesatnici zas jako drivejsi padesatnici. Drive se chodilo do penze v 60,a komu bylo 60, ten se povazoval za stareho s zivotem za sebou. Dnes je penzijni vek pozdejsi, lide jsou aktivnejis fyzicky i dusevne dele.

Dnesni padesatnici zvladnou pubertalni dite docela dobre, protoze jsou zkusenejsi, vyrovnanejsi a klidnejsi, take obvykle lepe situovanejsi.

0 0
možnosti
PU

No - hezké konstatování - jenže od těch mafiánů, co šéfují českému sportu, to sedí. Co oni sami udělali pro umožnění sportování dětí? Jasně že tělocvik zdegradoval na plácačky na muchy a děravý míček, ale co ČÚS, sportovní svazy a kluby nabízejí sportuchtivým dětem? Nic, vyhazují prachy na nesmyslné akce typu olympiád mládeže a olympijské parky atd. a když chcete jít s vnoučkem na hřiště nebo do tělocvičny, narazíte na zamčené brány. To tak, aby jim nějaké dětičky běhaly po dráze nebo hřišti.

Není to právě úkolem těch sportovních hlavounů, aby to nevypadalo tak tristně?

Ono je lepší nedělat nic a jen kritizovat stát.

1 0
možnosti
MM

dovolil bych si nesouhlasit. Asi to neni vsude stejne.

V me byvale prazske skole maji pekne hriste, pokryte typem "rekortanu", malou 2 lajnovou atletickou drahu s rovinkou i kruhovou, doskociste a rozbeh na dalku/trojskok, hriste na hazenou a kdykoliv se kolem podivam po skole, jsou tam deti a hriste pouzivaji.

Take kdyz jsem sel odpoledne

/ navecer kolem prostor Slavie Praha, byly tam spousty deti u ruznych druhu sportu. Jejich dny atletickych treninku byly radost pohledet, tolik vekovych skupin, tolik treneru a deti. Zari 2014.

0 0
možnosti
RN

Tak to máme i od učitelů - "rozhodí dětem florbalky" ;-DRvRv

0 0
možnosti
FM

A nebo se hraje vybíjená ...

0 0
možnosti
RN

R85o63m91a60n59a 50N52.

19. 2. 2019 22:50

Tak ono by se to chtělo zaměřit na to, proč mají děcka tu omluvenku. Já ji měla několik let jen proto, že se mi na podzim s astmatem venku prostě neběhaly dobře vytrvalostní běhy a nějak jsme se prostě nedohodli. Plavat jsem po sérii antibiotik přestala taky. Problem nebyl bazén, ale nedostatečně vytopena prevlekarna. Kolikrát mě to i mrzelo.

0 1
možnosti
BH

To se furt blafe o inkluzi a zatím výsledek je že místo jednoho dítěte že třídy jich necvičí deset!

0 1
možnosti
PB

on je velký rozdíl - tělesná, všeobecná zdatnost jako taková, a potom vlastní sport na výkonnostní úrovni. Na té všeobecné by se měl podílet stát spolu s rodinou. Samozřejmě není každému shůry dáno (to se nejedná jen o sportovní vlohy), ale i tak určité fyzické zdatnosti lze dosáhnout (pokud se jí dá příležitost). Nejsem si však jist jestli tu příležitost je schopno poskytnout naše současné školství ve spolupráci s rodinou. Různé výbory a podvýbory a...........:-(

A co se týče vlastního sportu na výkonnostní úrovni, tak to už je o určitém předvýběru, a dle toho by k tomu mělo být také přistupováno. Ve sportu v žádném případě inkluze nefunguje a nikdy fungovat nebude. Vidím to kolem sebe - třeba do atletických oddílů se v podstatě bere "všechno" co má ruce a nohy a co se z nějakého důvodu objeví v bráně stadionu. Kvalita se nahrazuje kvantitou, která zaručuje přísun financí pro oddíl, ať už od rodičů, nebo jako příspěvek na hlavu od města, obce, kraje, atd. A těžko, i když talentovaného jedince, vytrénujete třeba až na reprezentační úroveň, když jste jako trenér "bržděn" sportovním balastem.

2 0
možnosti
MH

Přesně, tady spousta lidí, a řekla bych vědomě, směšuje sport jako výkonovou záležitost (aby pak mohli odsoudit tělocvik vůbec) a prostý pohyb potřebný pro zdárný tělesný vývoj, pohyb pokud možno pro radost jako přirozenou potřebu, přestože každý ji má jinak velkou. A stejně jako nefunguje inkluze zde, nefunguje ani u potřeb mentálních, intelektových...

1 0
možnosti