Solberg vyhrál, náskok ale stáhl jen o dva body

Lobia - Norský jezdec Petter Solberg dotáhl své tažení na Sardinii do úspěšného konce a zvítězil v dalším díle světového šampionátu v automobilových soutěží. Na druhém místě Italské rallye skončil vedoucí muž Sébastien Loeb z Francie a přiblížil se mistrovskému titulu.

Tři závody před koncem má náskok šestadvacet bodů.

Soutěž se jela na Sardinii poprvé v historii jako náhrada za tradiční Rallye San Remo. Solberg měl nůž na krku, pokud si chtěl udržet alespoň teoretickou naději ve hře o titul.

Od první rychlostní zkoušky se však usadil v čele a soupeřům nedovolil,
aby jeho pozici ohrozili.

Loeb naopak nezačal nejlépe, po první erzetě byl až devátý, ale ještě během první etapy se propracoval na třetí místo.

"Dobře vím, v jak těžké situaci jsem. Chci ale využít každou šanci, stejně jako jsem to udělal tady," řekl devětadvacetiletý Solberg, který z 19 erzet na Sardinii vyhrál třináct. "Byla to těžká rallye, ale zvládli jsme ji bravurně," dodal spokojeně.

Pořadím za norským lídrem pořádně zamíchala v sobotu devátá erzeta. Fin Marcus Grönholm měl problémy s motorem peugeotu a s velkou ztrátou se ve výsledkové listině propadl. Od té chvíle se Loeb držel těsně za Solbergem, v cíli na něj ztratil dvě minuty.

Z technických problémů Estonce Markka Märtina vytěžil konečné třetí místo Španěl Carlos Sainz.

Pro mladoboleslavský tým Škoda Motorsport skončila Italská rallye už v sobotu. Hned v pátek na prvním měřeném úseku trefil finský pilot Toni Gardemeister v zatáčce kámen, o něj poškodil ráfek a vyvrácené kolo ulomilo čep řízení.

Úplně stejně dopadl o den později Němec Armin Schwarz, který navíc absolvoval náročnou soutěž s horečkou.

Solberg i Loeb mají na kontě shodně po pěti vítězstvích. Velký úspěch slavili na Sardinii Italové: mezi prvními šesti měli Andreu Navarru i Gianluigiho Galliho, kteří se dočkali prvních bodů v sezoně.

Loebova korunovace může přijít už za dva týdny na jeho domácí půdě na Korsice. Od titulu ho nyní dělí už jen pět bodů. "Pevně jsem se držel svého úkolu, a to je vyhrát mistrovství, ne závod. Proto jsem jel tak rychle, jak bylo potřeba," uvedl Francouz. Po Korsice se pojedou ještě rallye v Katalánii a Austrálii.

Výsledky:
1. P. Solberg (Nor./Subaru) 4:43:47,9, 2. Loeb (Fr./Citroën) -2:07,9, 3. Sainz (Šp./Citroën) -3:20,9, 4. Navarra (It./Subaru) -10:16,1, 5. Duval (Belg./Ford) -10:48,0, 6. Galli (It./Mitsubishi) -25:11,6, 7. Grönholm (Fin./Peugeot) -26:39,2, 8. Warmbold (Něm./Ford) -28:03,2, 9. Andersson (Švéd./Suzuki) - 29:03,6, 10. Andreucci (It./Fiat) -31:01,9.