Stoffel Vandoorne

Stoffel Vandoorne | foto: Roman Klemm

GP2 v Monze: vyhrál Vandoorne, ale skutečným vítězem je Palmer

  • 0
Stoffel Vandoorne slavil v Monze velké sobotní vítězství, v neděli ovšem zůstal bez bodů. To hrálo do karet lídrovi šampionátu Jolyonu Palmerovi. Brit v neděli zachoval chladnou hlavu a vyhrál. Po italském víkendu má syn bývalého jezdce F1 Jonathana titul mistra GP2 na dosah ruky.

Vandoorne nejrychlejší v páteční kvalifikaci

Právě při pátečním volném tréninku GP2 se na chvilku prosadilo vůči sevřeným oblakům slunce a stejný kousek se podařil na asfaltu i Arthurovi Picovi, který se prosadil před Vandoornem, Palmerem a Evansem.

Před odpolední kvalifikací nad královským parkem ovšem znovu hrozily černé mraky a nebylo divu, že se všichni protagonisté snažili co nejrychleji docílit dobrých časů. Pneumatiky GP2 potřebovaly více než dvě kola, aby dosáhly optimální teploty a po prvních pokusech překvapil nejlepším časem Jon Lancaster (Hilmer).

Zůstalo sucho a po přezutí na druhou sadu pneumatik to byl stejně tak jako ve Spa Stoffel Vandoorne, kdo si zajistil pole position. Junior McLarenu si byl natolik jistý perfektním výkonem, že závěrečnému snažení konkurence již jen přihlížel z boxů.

Vedle něj se do první řady kvalifikoval výborně naladěný Pic před Evansem a Palmerem. Na lídra šampionátu Palmera ale při technické přejímce čekalo nemilé překvapení: jeho DAMS-Dallara nevykázala potřebný zbytek jednoho litru paliva a Brit byl z kvalifikace vyřazen. Směl ovšem startovat z poslední pozice. Jeho místo na startu převzal Marciello před Trummerem. Palmerův velký rival Nasr dosáhl jen osmého času.

Oba nováčci v Monze právě nezářili: úřadující mistr F-Renault Pierre Ghasly debutoval za Caterham 23. místem, Ital Campana zaskakoval u Lazarusu posledním časem.

„Výborné výsledky posledních závodů jsou kombinací několika složek. Ve Spa jsem většinu závodu vedl, před mým publikem ale vyhrál Marciello, doufám, že mu to tady oplatím před jeho fandy,“ prorokoval Vandoorne před závodem.

Vandoorneho sobotní povedená odplata za Spa

Za správného italského vedra dosprintoval po startu sobotního závodu do šikany jako první Vandoorne a za ním se - kupodivu bez nehody - seřadili Pic, Evans, Richelmi, Leal a Nasr. Belgičanovi ve voze stáje ART se až do výměny pneumatik nepodařilo setřást Pica s Evansem ze závětří. Po 18 kolech měla špička přezuto a Vandoornemu perfektní práce jeho mechaniků vynesla náskok dvou sekund.

K nehodám došlo až ve druhé části závodu. Na jihoamerickou strkanici mezi Negraem, Nasrem a Lealem doplatil Abt výletem do svodidel zatáčky Lesmo, krátce poté byli mimo trati i Coletti s Lealem.

Pic ve voze Adriana Campose dokázal Vandoorneho v závěrečných kolech znovu dotáhnout, k rozhodujícímu útoku na vítězství se ale neodhodlal. "Arthur za mnou mě příliš neznepokojoval. Oba jsme věděli, že mě může předjet, jen když udělám hrubou chybu," shrnul své sladké vítězství v Monze Vandoorne.

Třetí dojel bezchybný, ale příliš bezbarvý Evans. Další bodovaná místa připadla Richelmimu, Negraovi a Nasrovi. Zvláštní potlesk ovšem patřil Palmerovi, který se dokázal z posledního místa na startu propracovat na osmou pozici v cíli, která zároveň znamenala nedělní pole position. 

Vyhrál Palmer v neděli jen sprint, nebo už i titul?

V neděli reagoval na startu nejlépe Dán Sörensen, jezdec týmu MP však před první šikanou příliš brzy přibrzdil, čehož bleskurychle využil Palmer, aby se usadil na špičce. Po Sörensenově chybičce v šikaně Roggia se na druhou pozici posunul Richelmi a zajistil tak stáji DAMS dvojité vedení.

Dlouho se ale nezávodilo: na rovince vedoucí do Paraboliky se v klubku vozů srazili Ghosly s Markelovem a vletěli do svodidel právě v místě, kde roku 1961 zahynul hrabě Von Trips. Jen o několik sekund později kolidovali v Parabolice Cecotto s Berthonem - výsledkem byla neutralizace. Nejvíce ovšem v prvním kole ztralil sobotní vítěz Vandoorne, jehož ART-Dallara zůstala na startu stát.

Po pěti kolech za safety car si Palmer výborným restartem nenechal vedení vzít, za ním se seřadili Richelmi, Soerensen, výborně startující Coletti, Negrao a Evans.

Mužem závodu se poté stal Stefano Coletti. Jezdec týmu Racing Engineering perfektními manévry nejdříve předjel Sörensena, pak Richelmiho a od poloviny závodu začal dotahovat lídra Palmera. Jolyon se ovšem nenechal překvapit a byl v cíli nedělního sprintu jako první. Na stupních vítězů ho doplnili Coletti a Richelmi. Výborných výsledků dosáhli čtvrtý Sörensen a pátý Negrao, zatímco Nasr (7.) a Vandoorne (14.) ztratili hodně ze svých nadějí na titul.

„To byl nejneuvěřitelnější víkend mé kariéry. Po problému v kvalifikaci bych nikdy nevěřil, že v neděli vyhraji,“ těšil se v cíli Palmer. Jolyon má před posledními dvěma (pokud se v Soči vůbec pojede) podniky šampionátu 43 bodů náskok na Nasra.

Výsledky sobotního závodu GP2 v Monze:
1.Stoffel Vandoorne(Bel.)ART
2.Arthur Pic(Fr.)Campos
3.Mitchell Evans(Zél.)Russian Time
4.Stephane Richelmi(Mon.)Dams
5.Andre Negrao(Braz.)Arden
6.Luiz Felipe Nasr(Braz.)Carlin
Výsledky nedělního sprintu GP2 v Monze:
1.Jolyon Palmer(Brit.)DAMS
2.Stefano Coletti(Mon.)Racing Engineering
3.Stephane Richelmi(Mon.)DAMS
4.Marco Soerensem(Dán.)MP
5.Alex Negrao(Bra.)Arden
6.Jon Lancaster(Brit.)Hilmer
Stav šampionátu GP2:
1.Jolyon Palmer231 b.
2.Felipe Nasr188 b.
3.Stoffel Vandoorne164 b.
4.Johnny Cecotto128 b.
5.Mitch Evans125 b.

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)