Německý sdruženář Johannes Rydzek slaví vítězství v závodu ve finské Ruce. | foto: AP

Sdruženářské prokletí Němců prolomeno, Rydzek zařídil první triumf

• 3
Johannes Rydzek vyhrál závěrečný závod Světového poháru sdruženářů v Ruce před krajanem Ericem Frenzelem a na třetí pokus napravili špatný start Němců do olympijské sezony. V čele hodnocení se udržel Japonec Akito Watabe, přestože v závěru běžecké části po kolizi ve vedoucí skupině upadl a do cíle dorazil s velkou ztrátou jedenáctý.

Český reprezentant Ondřej Pažout, kterému po skokanské části patřilo 29. místo, doběhl čtyřicátý s odstupem 3:07,1 minuty za Rydzekem. Lukáš Daněk obsadil 46. místo. Miroslav Dvořák neuspěl v dopolední kvalifikaci na můstku a do závodu nepostoupil.

Úřadující mistr světa Rydzek, jenž se v sobotním závodu postaral třetím místem o první pódiové umístění favorizovaných Němců v nové sezoně, byl po skoku osmý.

Na desetikilometrové trati se ale dokázal dostal dopředu a ve finiši porazil o šest desetin sekundy obhájce křišťálového glóbu Frenzela a oslavil 15. vítězství v SP v kariéře. Třetí skončil domácí Eero Hirvonen.

SP v severské kombinaci v Ruce

Finsko

1. Rydzek 26:21,4, 2. Frenzel (oba Něm.) -0,6, 3. Hirvonen (Fin.) -1,9, 4. Laheurte -7,9, 5. Gerard (oba Fr.) -8,3, 6. Andersen (Nor.) -9,3, 7. Braud (Fr.) -10,1, 8. Seidl (Rak.) -14,9, 9. Graabak (Nor.) -30,2, 10. Mäkiaho (Fin.) -31,6, ...40. Pažout -3:07,1, 46. Daněk (oba ČR) -5:52,3.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 23 závodů): 1. A. Watabe (Jap.) 184, 2. Andersen 176, 3. Rydzek 172, 4. Hirvonen 151, 5. Schmid (Nor.) 143, 6. Laheurte 119.