Ola Vigen Hattestad se raduje z vítězství ve sprintu. | foto: Reuters

První sprint sezony ovládli Majdičová a Hattestad, Češi neuspěli

Slovinská běžkyně na lyžích Petra Majdičová a Nor Ola Vigen Hattestad vyhráli v Kuusamu úvodní klasický sprint Světového poháru a potvrdili pozici nejlepších sprinterů minulého ročníku. Čeští reprezentanti skončili už v kvalifikacích.

Ve finále žen měla Majdičová už v cílové rovince bezpečný náskok před druhou Linou Anderssonovou a třetí Justynou Kowalczykovou.

Blízko vyrovnání svého životního maxima byla Slovenka Alena Procházková. Čtyřiadvacetiletá lyžařka právě v Kuusamu loni obsadila třetí místo, dnes jí k tomu chybělo více štěstí ve finiši, když jí stupně vítězů unikly o dvě desetiny sekundy.

Finále mužů ovládli Norové. Šestadvacetiletý Hattestad rozhodl o svém třetím triumfu v kariéře rovněž několik desítek metrů před cílovou čarou. Na stupně vítězů jej doprovodili krajané Tor Arne Hetland a John Kristian Dahl. Druhý nejlepší sprinter loňské sezony Emil Jönsson ze Švédska tentokrát ve finále na své soupeře nestačil.

Českým reprezentantům se nedařilo. Z kvalifikace nepostoupilo trio sprinterů Aleš Razým, Martin Jakš a Dušan Kožíšek, ani trojice žen Eliška Hájková, Eva Nývltová a Helena Erbenová.

Výsledky - sprint (1,2 km klasicky)

MUŽI
1. Hattestad 2:59,2, 2. Hetland -1,3, 3. Dahl (všichni Nor.) -2,8, 4. Lassila (Fin.) -5,0, 5. Morilov (Rus.) -5,8, 6. Jönsson (Švéd.) -7,2, ...53. Razým, 62. Jakš, 74. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Pořadí SP (po 2 z 31 závodů): 1. Hattestad a Hellner (Švéd.) oba 100, 3. Hetland a Piller Cottrer (It.) oba 80, 5. Dahl a Northug (Nor.) oba 60, ...18. Bauer (ČR) 29, 46. Jakš 6, 50. Kožíšek 4.

ŽENY
1. Majdičová (Slovin.) 2:55,5, 2. Anderssonová (Švéd.) -3,6, 3. Kowalczyková (Pol.) -3,8, 4. Procházková (SR) -4,0, 5. Saarinenová -6,2, 6. Kuitunenová (obě Fin.) -9,9, ...42. Hájková, 43. Nývltová, 61. Erbenová (všechny ČR) - vyřazeny v kvalifikaci.

Pořadí SP (po 2 z 31 závodů): 1. Majdičová 113, 2. Saarinenová 105, 3. Kallaová (Švéd.) 100, 4. Björgenová (Nor.) 100, 5. Kowalczyková 96, 6. Anderssonová 80.