Ackermann dosáhl na křišťál

Oslo - Němec Ronny Ackermann se stal poprvé celkovým vítězem Světového poháru v severské kombinaci. V posledním závodu sezony v Oslu mu stačilo k prvenství třetí místo ve sprintu. Před majitele dvou stříbrných medailí z olympiády v Salt Lake City se dostalo jen finské duo Hannu Manninen, Samppa Lajunen.

Čtyřiadvacetiletý Ackermann nasbíral v konečném pořadí SP dohromady 2110 bodů, o 124 méně má druhý Rakušan Felix Gottwald, loňský vítěz soutěže. Třetí skončil Lajunen, majitel tří zlatých medailí z nedávné olympiády. Gottwald měl dnes minimální šanci ještě Ackermanna předstihnout a pátým místem mohl sotva pomýšlet na úspěch.

"Především jsem rád, že dlouhá sezona konečně skončila  úspěchem. Teď si můžu dát víc piva než jindy," těšil se Ackermann. "Naposledy získal pro Německo vítězství před šestnácti lety můj trenér Hermann Weinbuch, takže mám radost," připomněl potěšeně.

Sezonu měl nejlépe rozjetou Gottwald, po olympiádě na něj Ackermann ještě ztrácel 141 bodů. "Měl malou šanci, ale využil ji s bravurou," řekl o svém svěřenci Weinbuch. Ocenil zejména jeho konstantní výkonnost, díky níž německý sdruženář dokráčel až ke Křišťálovému glóbu. "Loni jsem skončil druhý, takže mým letošním cílem bylo vyhrát," prozradil. "V sezoně jsem měl lepší pocit ze skoku. Po vánočních zdravotních potížích jsem běžeckou formu hledal jenom těžko," našel i přes své skvělé výkony rezervy.

Český reprezentant Pavel Churavý s nachlazením obsadil v posledním závodu sezony osmnácté místo a celkově skončil dvacátý. "Cítil jsem se docela dobře, ale nejely mi lyže. Kdyby se dala zkombinovat do jediného závodu dnešní forma a páteční lyže, bylo by to parádní," postěžoval si na špatné namazání do závodu. Ladislav Rygl, sužovaný dlouhodobými problémy s kolenem, figuruje na konečné 42. pozici.

Ackermann měl vítězství už po pátku na dosah a z míry jej nevyvedl ani pád v tréninkovém skoku. Po úvodní části na můstku v Oslu byl třetí a tuto pozici na tratích v Holmenkollenu uhájil, i když na něj dotíral další Fin Jaakko Tallus. Aby Světový pohár vyhrál, mohl dnes skončil nejhůře dvanáctý. Němci vyhráli rovněž hodnocení národů.

Výsledky - sprint (K-115/7,5 km):
1. Manninen 18:38,8, 2. Lajunen (oba Fin.) -2,9, 3. Ackermann (Něm.) -24,1, 4. Tallus (Fin.) -24,4, 5. Gottwald (Rak.) -34,5, 6. Hammer (Nor.) -41,9, 7. Stecher -42,0, 8. Bieler (oba Rak.) - 55,6, 9. Hettich (Něm.) -1:02,6, 10. Keskinarkaus (Fin.) -1:03,7, ...18. Churavý (ČR) -1:23,7.
Konečné pořadí SP:
1. Ackermann 2110 b., 2. Gottwald 1986, 3. Lajunen 1863, 4. Tallus 1220, 5. Takahaši (Jap.) 1101, 6. Lodwick (USA) 1079, 7. Stecher 1017, 8. Manninen 911, 9. Bieler 870, 10. Demong (USA) 842, ...20. Churavý 471, 42. Rygl (ČR) 285.

Němec Ronny Ackermann líbá křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru sdruženářů