Dánský házenkář Mathias Gidsel bojuje s českou přesilou.

Dánský házenkář Mathias Gidsel bojuje s českou přesilou. | foto: AP

Vyrovnaná půle, poté dánská dominance. Házenkáři vstoupili do ME porážkou

• 26
Čeští házenkáři vstoupili do evropského šampionátu porážkou 14:23 s Dánskem. Partie s úřadujícími mistry světa přitom byla v Mnichově v prvním poločase herně i výsledkově vyrovnaná, do šaten se šlo za stavu 9:9. Euforie stovek českých fanoušků v hledišti ale začala chladnout už od prvních minut dějství druhého. Dánové rychle navyšovali skóre a zápas dohrávali v poklidu.

Národní mužstvo nedokázalo navázat na senzační vítězství nad Dánskem z evropského šampionátu v roce 2018. V dalším zápase na turnaji se Češi utkají v sobotu s Portugalskem a půjde o klíčový duel v boji o postup. Skupinu F Sabatého svěřenci zakončí v pondělí proti Řecku. Do další fáze mistrovství postoupí první dva týmy, národní celek po úvodním kole ztrácí dva body na Dánsko a Portugalsko.

„Soupeř si vítězství jednoznačně zasloužil. V prvním poločase jsme hráli opravdu dobře, skvěle jsme bránili. Defenziva fungovala výborně, udržet takový tým jako Dánsko na 23 gólech je velmi dobré. Ale náš problém byl v útoku, hlavně v druhém poločase. Myslím, že si tým nezasloužil až takhle vysokou prohru,“ řekl na tiskové konferenci Sabaté, který vede české mužstvo od konce předloňského února.

„Je to jen jedna porážka. Jsme na turnaji, máme před sebou další dva zápasy ve skupině. Nesmíme zapomínat, že jsme hráli proti největšímu favoritovi, který má absolutně prvotřídní hráče. Musíme zregenerovat jak fyzicky, tak mentálně. Další zápas pro nás bude nejdůležitější. Jsem si stoprocentně jistý, že budeme na utkání s Portugalskem dobře připraveni,“ doplnil sedmačtyřicetiletý trenér.

Dánsko vs. Česko

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ze sedmnáctičlenné české nominace na šampionát pro úvodní zápas nezbylo místo pro Mořkovského. Mezi tyčemi nechyběla gólmanská jednička Mrkva, který nedochytal páteční vítěznou generálku v Maďarsku. Proti Dánům ho čekal souboj s bývalým spoluhráčem z německého Kielu hvězdným brankářem Niklasem Landinem.

Český tým hnalo v téměř vyprodané hale v Mnichově vpřed několik tisíc fanoušků. Ve druhé minutě k jejich radosti otevřel skóre Piroch, poté ale Sabatého svěřenci zhruba 12 minut neskórovali a Seveřané odskočili do vedení 4:1.

Outsider nicméně zabral a Babák v 18. minutě srovnal na 5:5. V první půli dominovaly defenzivy, pět zákroků si připsal v české brance Mrkva. Po jednom z nich se na opačné straně prosadil mladší z bratrského dua Patzelů Jonáš a Sabatého výběr podruhé v zápase vedl (9:8). Seveřané nicméně do přestávky stihli vyrovnat.

Český házenkář Matěj Klíma napřahuje ke střele na dánskou branku.

Zkušenému dánskému trenérovi nadmíru vyšlo střídání mezi tyčemi. Landina na konci první půle nahradil Nielsen a po změně stran branku doslova zavřel. Zlikvidoval 13 z 18 pokusů a měl úspěšnost zákroků přes 72 procent. Od stavu 10:10 dali Seveřané, kteří jako první vyhráli tři světové šampionáty po sobě, šest gólů v řadě a definitivně získali kontrolu nad utkáním.

Češi pálili z nepřipravených pozic a podobně jako v úvodním dějství 11 minut střelecky mlčeli. Dánové toho ale na rozdíl od první půle dokázali využít. Čtyři góly dal z křídla Mrkvův spoluhráč z Kielu Magnus Landin. Závěr už se dohrával a český tým jen se štěstím unikl dvouciferné porážce.

„Naše efektivita nebyla dostatečná, to je jasné. Dánové se po přestávce v obraně zlepšili, hráli velmi dobře. Ale my jsme volili špatná řešení. Nedokázali jsme najít správné pozice, odkud střílet. Často jsme stříleli příliš brzo, měli jsme útočit jinak. Když má brankář úspěšnost přes 70 procent, není k tomu ani co říct,“ prohlásil Sabaté.

Podobně nevydařeně vstoupil český tým i do Eura před šesti lety v Chorvatsku, kde na úvod utrpěl debakl 15:32 od Španělska, ale nakonec šestým místem na turnaji vyrovnal maximum na kontinentálním mistrovství. Národní mužstvo prožilo střelecky nejhorší zápas v samostatné historii, jeho dosavadním minimem za jedno utkání od rozdělení federace bylo 15 gólů.

Mistrovství Evropy házenkářů v Německu

Skupina F

Dánsko - Česko 23:14 (9:9)
Sestava a branky Česka:
Mrkva, Hrdlička - Hrstka, Piroch 2, J. Patzel 1, Štěrba, Kašpárek 3, Reichl 1, Babák 2, Trkovský, Havran, Klíma 1, V. Patzel 4/1, Solák, Zeman, Režnický.
Nejvíce branek Dánska: Hansen 5/4, M. Landin, Pytlick oba 4. Rozhodčí: K. Gasmi, R. Gasmi (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 2/1. Vyloučení: 3:3. Diváci: 11 615.

Portugalsko - Řecko 31:24 (18:14)