Vadim Gajdučenko z Běloruska střílí přes bránící české házenkáře Štěpána Zemana a Pavla Horáka. | foto: Reuters

Házenkáři prohráli také s Běloruskem, ve skupině zůstávají na nule

  • 33
Vídeň (Od našeho zpravodaje) - Čeští házenkáři nemají už ani teoretickou šanci postoupit do semifinále mistrovství Evropy. Ve Vídní prohráli také druhý duel hlavní skupiny, po páteční porážce od Španělska nestačili na Bělorusko, jemuž podlehli 25:28. Definitivní razítko na konec postupových šancí dala večerní výhra Chorvatů nad Německem.

„Tahle porážka bolí hodně. Nepředvedli jsme to nejlepší, co v nás je a to mě mrzí. Zápas jsme měli vyhrát a moc nechybělo,“ štvalo trenéra Daniela Kubeše.

Jenže Češi nezvládli kritické okamžiky utkání. Předně už počtvrté za sebou prohráli na turnaji úvodní poločas. Kubeš přitom tušil, že mužstvo není před zápasem v ideálním rozpoložení.

Bělorusko - Česko

Sledovali jsme online

„Snažil jsem se kluky po emocionální stránce nabudit, ale byla to trefa vedle,“ přiznal.

I přes opakovaně horší vstup do zápasu mohl národní tým pomýšlet na příznivý výsledek. Po změně stran rychle srovnal, avšak ani jednou nedostal soupeře pod sebe.

„Celý zápas probíhal stejně. Vždycky jsme se nadechli, ale nikdy jsme se nedostali do brejku. Skoro až do konce jsem věřil, že utkání otočíme,“ prohodil Kubeš.

Bělorusko využívalo mezer v české obraně a v jednu chvíli čtyřikrát po sobě skórovalo snadno z brankoviště.

„Zvýšili jsme agresivitu v obraně, snažili jsme se je dostat pod tlak. Ale skvěle toho využili a čtyřikrát po sobě uvolnili pivota. Tak se pozná kvalita soupeře i trenéra,“ ocenil Kubeš vítěznou stranu.

Ještě v 57. minutě prohrávali Češi o jeden gól, síly na závěrečný zvrat ale nenašli.„Hráli jsme pátý zápas v devíti dnech. V něm musíte jít na svůj maximální level a to se nám nepovedlo emocionálně ani herně,“ připustil Kubeš. I na porážce se snažil najít pozitiva. „Je to skvělá zkušenost pro hráče, kteří jsou poprvé na mistrovství.“

Ve zbývajících dvou zápasech se házenkáři ve Vídni střetnou v pondělí s Chorvatskem a ve středu s Německem.

„Hlavní úkol je zjistit aktuální fyzický stav hráčů a pokusit se je dát dohromady tak, abychom se mohli se soupeři měřit,“ přál si Kubeš.

Mistrovství Evropy v házené

Čtvrtfinálová skupina I ve Vídni

Čësko - Bělorusko 25:28 (11:13)¨
Sestava a branky
ČR: Galia, Mrkva - Hrstka, Bečvář 1, Jurka 1, Horák 2, Kašpárek 6, Babák 2, Číp 1, Vančo 2, Zdráhala 7/2, Patzel, Solák, Mubenzem, Zeman 2, Mojžíš 1.

Nejvíce branek Běloruska: Vajlupov 6/2. Rozhodčí: Gatelis, Mazeika (oba Lit.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 4/2. Vyloučení: 6:4. Diváci: 6007.

Španělsko - Rakousko 30:26 (17:16)

Chorvatsko - Německo 25:24 (11:14)

Tabulka

Tým Z V R P S B
1. Španělsko 3 3 0 0 94:77 6
2. Chorvatsko 3 3 0 0 83:70 6
3. Německo 3 1 0 2 81:81 2
4. Rakousko 3 1 0 2 81:86 2
5. Bělorusko 3 1 0 2 74:87 2
6. Česko 3 0 0 3 79:91 0