Karel Šmíd v brance Plzně v utkání proti Lovosicím. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Bez Motlíka či Štochla v zádech. V Plzni přišel čas mládí

  • 1
Nejdřív Radek Motlík ověnčený třemi tituly, pak Jan Štochl, dvakrát stříbrný. Házenkáři Talentu Robstav-M. A. T. Plzeň se v posledních letech vždy spoléhali na zkušeného matadora v brance. Teď jsou však na prahu sezony, kdy přijde zásadní změna.

Štochl ukončil kariéru a v novém ročníku extraligy tak vicemistr bude spoléhat na dvojici mladíků, kteří dosud čekali na výraznou šanci.

Pětadvacetiletý Karel Šmíd dělal dvojku už Motlíkovi, Filip Herajt je ještě o tři roky mladší. Oba v posledních dvou sezonách kryli záda právě Štochlovi.

„Doufám, že jsme na to připraveni. Už loni jsme to celkem zvládli, i když tam Honza musel párkrát skočit,“ připomněl Filip Herajt, mladší z dvojice plzeňských brankářů, minulou sezonu, kdy už dostávali hodně prostoru. Ale klíčové okamžiky byly přece jen na Štochlovi.

„Minulá sezona už byla taková příprava. Chytali jsme převážně my s Filipem, vlastně i v play off. To by mohla být teď naše výhoda,“ myslí si Karel Šmíd. „Určitě nám hodně pomohlo, že jsme dostávali víc prostoru než dřív,“ souhlasí Herajt.

Plzeňský brankář Karel Šmíd po inkasovaném gólu.

Karel Šmíd

Filip Herajt

Filip Herajt

V přípravě se téměř rovnoměrně střídají. A může to tak být v sezoně. „Neříkám, že někdo z nich musí být nutně jednička,“ naznačuje Jan Štochl, jenž se přesunul do pozice sportovního manažera klubu. „Své si k tomu ale samozřejmě řekne hlavně brácha Petr,“ připomněl, že gólmany má v Talentu od nové sezony na starosti jeho bratr Petr, který také ukončil aktivní kariéru a vrhl se na trénování.

„Byl to skvělý gólman se zkušenostmi z ciziny, může nám hodně pomoct. Na spolupráci se hodně těším,“ vyznal se Herajt a v podobném duchu se vyjadřuje i jeho parťák z brankoviště. „Podle mě je Petr nejlepší český brankář poslední éry. Může nám určitě hodně předat,“ míní Šmíd.

Česko-slovenský pohár

Čtyři nejlepší týmy z Česka a Slovenska se o víkendu utkají na Československém poháru v Prešově. Plzeň se v sobotu od 19 hodin utká s domácím favoritem (19), druhou dvojici tvoří Topoľčany a Karviná. V neděli se hrají zápasy o 3. místo (15.45) a finále (18 hodin).

A jak se dívají na boj o post jedničky mezi tyčemi samotní plzeňští brankáři? „Myslím, že to bude podobné jako loni,“ domnívá se Herajt. „Mělo by to fungovat stejně, jen bez Honzy. Každému z nás vyhovují jiní soupeři. Podle toho nás budou trenéři nasazovat do branky,“ doplňuje zkušenější Šmíd.

Konkurenci berou sportovně, klacky pod nohy si určitě neházejí. „S Karlem vycházíme dobře,“ říká mladší z gólmanského dua. „Za sebe musím říct, že Hery je asi jediný gólman, se kterým jsem ochotný střídat se o místo v brance, aniž by mně to vadilo,“ připouští s úsměvem Šmíd, že to není jednoduchá situace. „Nejsme konkurenti, spíš si pomáháme,“ dodá vzápětí.

I díky tomu, že jsou dobří parťáci, to zatím zvládají. Jak to bude fungovat v sezoně, může naznačit už víkendový Česko-slovenský pohár v Prešově.