Pavel Horák na tréninku české házenkářské reprezentace.

Pavel Horák na tréninku české házenkářské reprezentace. | foto: Pavel Lebeda / chf.cz

Z šutéra obranářem. V nároďáku udělá každý cokoli, říká házenkář Horák

  • 0
Před rokem si nebyl jistý, jestli vůbec bude s házenou pokračovat. „Po určení diagnózy byly první myšlenky černé,“ přiznává Pavel Horák. Ale z vážného zranění kolena se dostal: zase hraje bundesligu, zase nastupuje za národní tým. A že místo střílení gólů najednou hlavně brání? „Mladší se rok od roku zlepšují a my starší jsme pomalejší,“ směje se.

Vousatá tvář, výrazné tetování na pravé paži, ke dvěma metrům výšky a přes 110 kilogramů váhy - tohohle chlapa je dobré mít na své straně. A házenkářská reprezentace to moc dobře ví. Po roce má zase v kádru Pavla Horáka, jednoho z nejzkušenějších mužů a spolu s Filipem Jíchou hráče do pole se zřejmě největším mezinárodním renomé.

Ale dva střelci najednou dělají něco úplně jiného. Dřou v obraně.

„Jsme dost staří a zkušení, abychom se s tím srovnali. A myslím, že s tím nikdo nebude mít problém. Každý si chce ještě zahrát za nároďák a je pro to ochoten udělat cokoliv,“ říká brzy 34letý hráč bundesligového Erlangenu.

Český tým totiž prodělal změnu: v útoku sází na mladší, menší a pohyblivější borce. Návrat Jíchy s Horákem ovšem trenéři velmi uvítali i tak - kvůli zkušenostem, síle i výšce obou. A věří, že díky nim val na českém brankovišti zpevní. Má to platit i v sobotu od 14.25 v Plzni proti Makedonii.

„Už by se dalo říct, že jsme obranáři, specialisti,“ zaculí se Horák. „Pro mě to není nic nového. V Erlangenu už taky hraju převážně jen v obraně; sice bych si přál nastupovat víc i v útoku, ale trenér se takhle rozhodl. A co jsem teď viděl v nároďáku, hrajeme na malé, rychlé kluky - a taky to funguje. Nás je třeba v obraně a musíme se podřídit tomu, co bude nejprospěšnější.“

On i Jícha jsou ročník 1982 a jejich kariéry se nyní na dálku zajímavě potkávají. V létě 2015 oba přestoupili: ten známější do Barcelony, Horák do tehdy druholigového Erlangenu, aby mu pomohl dobýt elitní německou soutěž. Jenže taky je oba výrazně trápilo zdraví.

Český házenkář Pavel Horák (vpravo) se chystá vyzrát na bránícího Cédrika...
URPUTNOST. Český házenkář Pavel Horák (vlevo) drží míč v utkání s Alžírskem.

A Horáka ještě nepříjemněji: v říjnu si vážně zranil pravé koleno. Tak vážně, že bál o kariéru. „Už se mi totéž stalo na levém koleně a měl jsem porovnání. Vždycky jsem cítil, že levé koleno bylo slabší a hlava neměla pocit, že by na něj bylo takové spolehnutí. A tak člověk se ptal, jak to bude fungovat, když mám najednou slabší obě,“ vzpomíná na trudné myšlenky.

Naštěstí už jsou pryč. Klub měl ve velkém předstihu jistý postup, a tak na něj nikdo netlačil. Horák rehabilitoval, hltal extra dávky od atletického trenéra. „A teď se na svoje tělo můžu spolehnout. Tělesná schránka drží,“ těší jej. „Mám chuť i vůli ještě nějaký ten pátek hrát.“

I za Česko. V národním týmu již toho má za sebou spoustu a nyní sleduje, jak se na místa spojek - kdysi takřka vyhrazené jemu s Jíchou - tlačí úplně jiná generace. Babák, Bečvář, Linhart...

„Mladší se rok od roku zlepšujou a jsou silnější. A my starší jsme pomalejší,“ žertoval Horák. „Když tomu ještě budeme stačit, dokážeme obranu ztužit a kluci vepředu to zvládnou, můžeme se pozitivně vyvinout. Kluci hráli rok bez nás a když pomůžeme k tomu, abychom dostali o pár gólů míň, může to vypadat dobře.“

Úvod na Islandu Češi smolně nezvládli o jediný gól, v sobotu v Plzni kvalifikace o ME 2018 pokračuje proti Makedonii, posledním sokem jsou Ukrajinci. „Skupina je vyrovnaná a máme šanci si to uhrát sami. Nemusíme spoléhat na náhodu či překvapení,“ říká Horák. „Island a Makedonie jsou velice kvalitní soupeři, ale není se před kým schovávat. Když budeme bojovat, můžeme překvapit i je.“

On sám chyběl v letošní baráži o mistrovství světa, v níž Makedonci postoupili o jediný gól a v odvetě jim skandálně pomohli rozhodčí (více zde). Na situaci to ale mnoho nemění. „ Proti zemím bývalé Jugoslávie nemá nikdo nikdy problém s motivací,“ usměje se. „Mají speciální mentalitu a když jim člověk ukáže, že z nich nemá strach, tak se s nimi dá hrát. A my doma musíme vítězit, jinak to bude těžké.“

Dříve k tomu přispíval góly. V sobotu jim hlavně bude zabraňovat.

Opustit bundesligu? Nový klub byl přesvědčivý

Pavel Horák udělal loni tah, na který si troufne málokterý házenkář: opustil bundesligu, nejlepší soutěž světa, a dobrovolně zamířil o patro níž do Erlangenu. „Bylo to nelehké rozhodnutí, ale oni byli přesvědčiví,“ vzpomíná. „Vedení se podařilo koupit hráče tak, aby se vytvořila harmonická společnost. Je to strašně příjemné, v týmu nemáme žádnou hvězdu, všichni si jsou rovni. Na hřišti si rozumíme, trenér je výbornej.“ Sedí mu i nesportovní stránka. „Je tam strašně pěkná příroda: lesy, kopce, velká jezera. Kdykoli má člověk chuť nebo mu už leze město krkem, dá se velice snadno někam utéct. Ale já jsem teď většinou s přítelkyní doma - zátěže bylo od léta dost, tak spíš odpočívám, abych zase načerpal síly do tréninku.“