Marcus Fraser, čtvrté kolo Ballantine´s Championship 2010.

Marcus Fraser, čtvrté kolo Ballantine´s Championship 2010. | foto: AP

Znovuzrozený Australan se vynořil z mlhy a vydělal na lepší dům

"Za posledních dvacet let jsem hrál na všech hlavních túrách stovky turnajů po celém světě a podmínky na Čedžu byly mezi pěti nejhoršími, jaké jsem kdy zažil!" To prohlásil po loňském ročníku jediného korejského turnaje European Tour Ernie Els (na snímku dole). Letos přijel znovu. A počasí se ke špičkovým golfistům znovu příliš laskavě nechovalo.

Turnaj Ballantine´s Championship v Pinx Golf Clubu na zmíněném korejském ostrově sice nepřivítal hráče tak extrémním větrem a chladem jako v loňské sezoně, zato první den ovládla mlha, jaká se hned tak nevidí. Doslova.

"Nebylo vidět ani na dvacet metrů, což je docela problém, když drajvujete skoro tři sta metrů daleko," vtipkoval jeden z novinářů. "Měli jsme pocit, že mrak z islandské sopky dorazil až sem..."

Ernie Els, třetí kolo Ballantine´s Championship 2010.

Islandský sopečný prach to sice nebyl, nicméně turnaj také ovlivnil. Řada hráčů kvůli omezenému leteckému provozu nad Evropou do Koreje vůbec nedorazila (například Miguel Ángel Jiménez). Při eventuálním prodloužení turnaje do pondělí zase hrozily velké cestovní komplikace těm, co dorazili. A tak pořadatelé nakonec s těžkým srdcem zkrátili turnaj na tři hrací kola.

Telefonát manželce

To, že vítěz Marcus Fraser dokázal v prvním kole zahrát 65 ran, je na dané podmínky obdivuhodné. Byl to pro něj vůbec zvláštní turnaj. Když jako lídr po druhém kole mířil do tiskového střediska, požádal o pár minut strpení. Potřeboval zavolat domů manželce.

To občas hráči dělají a novináři to samozřejmě nevidí příliš rádi, ale tentokrát k tomu měl jedenatřicetiletý Australan dobrý důvod. Jeho manželka Carlie byla totiž právě uprostřed aukce, v níž se pokoušela koupit doma v Melbourne nový dům.

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Poulter (Angl.) 1 376 800

2. Schwartzel (JAR) 1 281 539

3. Els (JAR) 1 214 956

4. Westwood (Angl.) 1 019 227

5. Casey (Angl.) 889 413

6. Kaymer (Něm.) 733 163

Nakonec neuspěla, ale možná toho nemusí až tak litovat. Její muž se totiž po sedmiletém čekání dočkal vytouženého druhého titulu v kariéře a veze si domů šek na 367 500 eur. A za to už se dá pořídit určitě solidní bydlení.

Fraser chtěl po létech mnohem nižších výdělků dokonce vyměnit golfovou kariéru za jiný způsob obživy. "Asi před třemi lety jsem opravdu vážně uvažoval o tom, že skončím. Hrál jsem hrozně. Můj švih se vůbec nezlepšoval a přestával jsem vidět jakoukoli perspektivu. Měl jsem pocit, že prostě marním čas," vysvětlil.

V myšlenkách, zda si vůbec zaslouží být na hřišti, znovu potkal svého kouče z amatérských dob. Díky obnovené spolupráci zachránil v roce 2008 kartu na evropskou sérii, byť jen o pár míst (skončil celkově na 102. místě).

Marcus Fraser, vítěz Ballantine´s Championship 2010.

Teď už si Fraser takové starosti pochopitelně dělat nemusí. Titul v Koreji znamená automatická hrací práva na další dva roky a také posun na 17. místo v pořadí Race to Dubai. Vloni mu účast ve velkém dubajském finále unikla, protože nebyl mezi první šedesátkou money listu.

Vloni stačilo k účasti na Dubai World Championship vydělat zhruba 560 tisíc Eur. Vítěz z Čedžu už má teď na kontě 426 tisíc.

, pro iDNES.cz