A´Famosa Golf Resort - Malajsie.

A´Famosa Golf Resort - Malajsie. | foto: Profimedia.cz

V brázdě Sandokanova korábu za odpalem až do oblak

  • 0
Třináctý malajský král Mizan Zainal Abidin je zároveň sultánem z Terengganu. Není známo, že by kdy hrál golf, ale v jeho rodném kraji hřiště jsou. Stejně jako v celé zemi, v obou jejích hlavních částech, oddělených mořem, a na přilehlých ostrovech. Vydejme se namátkou na tři různá místa, kde se hraje.

Země má i civilní vládu, ale o rozvoj golfového turismu se zasadila takzvaná královská rada. První hřiště po vyhlášení plánu na výstavbu bylo otevřeno v roce 1986 na bývalých gumovníkových plantážích, asi půlhodinu cesty od centra Kualy Lumpur.

I po slevě stále draho

Golfových areálů už má metropole od té doby víc, ale kdo chce zažít něco opravdu mimořádného, vzdálí se od Petronas Twin Towers a dalších architektonických skvostů asi devadesát minut jízdy k městu Melaka.

Teď zrovna, až do února, A´Famosa Resort slaví. Nic kulatého, osmnáct let od svého založení, ale příležitost nabídnout výhodné balíčky na pobyt i tee times to je. I když i po slevě zůstává superluxusní komplex hotelů, rezidencí a zábavy (safari, akvapark, kovbojské město, atd.) přece jen pro movitější klientelu.

Tioman Golf Resort - Malajsie.

Ale stojí to za návštěvu. Úžasný duch místa překonal v 16. století řádění prvního dobyvatele, Afonsa de Albuquerque, nizozemsko-portugalské válčení, francouzské jezuity i britskou snahu o zavedení tuhého koloniálního řádu.

Dnes je centrum Melaky chráněným územím UNESCO, region díky turistům vzkvétá a místní už dávno přejali některé způsoby euroamerické civilizace. Naučili se i bavit, například závody na golfových vozících, což je v A´Famose velmi populární kratochvíle.

Ovšem pozor, na bugyny se vztahuje jedno ze zdejších přísně kontrolovaných nařízení - nesmějí opustit cestu a vjet na trávu. O víkendu maršál nepustí na hřiště flight o méně než třech členech, a podobně.

Opice - zlodějky

Vyrazit si zahrát se dá v Malajsii i do vnitrozemí, kde se areály pnou po úbočích zdejších kopců, ale zůstaňme u moře. Golf nabízí i Langkawi, Klenot Kedahu - to je celý oficiální název souostroví 99 různě velkých ostrůvků.

Kdo se tu ocitne, neměl by si nechat ujít hru uprostřed deštného pralesa, kde se nachází Golf Club Datai Bay. Možná překvapí, že v tak odlehlé a turisticky žádané oblasti jde o hřiště veřejné, ale proč ne? Exkluzivitu ponechme zdejším hotelům.

Datai Bay Golf Club - Malajsie.

Golf je v zátoce Andamanského moře, kterou ovšem pro samou zeleň hráč nespatří, částečně i soubojem s přírodou. Stromy a keře nejrůznějšího druhu, rough jaksepatří zarostlý. A také pozor na opice. Když je vyplaší rána do korun, kde zrovna pobývá někdy i celé stádo, rády kradou míče.

Poměřit se s Woodsem

Daleko na východ odtud na Borneu, třetím největším ostrově světa, se rozkládá druhá část federální konstituční monarchie. Milovníci seriálu o Sandokanovi a jeho pirátských kouscích by se hrnuli rovnou v brázdě imaginárního korábu za chimérou Perly Labuanu, ale golfista dá přednost Sarawaku.

Z deseti hřišť v okolí tohoto přístavu (dvě jsou devítky) si pověst vydobyl zejména Borneo Highlands Resort, rozložený tisíc metrů nad mořem. Výška je důležitá. Kdo má štěstí, vystoupá za svým odpalem rovnou mezi mraky za neopakovatelným zážitkem. Kdo má smůlu, poztrácí v oblacích spoustu míčů.

Borneo Highlands Golf Resort - Malajsie.

Některá odpaliště se nacházejí na vyvýšených místech nad korunami stromů. Štěbetání ptáků nepřestává v žádné části dne. Těla, zpocená z pobytu na slunci, svlaží horský větřík. Hrál tady i Tiger Woods, takže osobní skóre je s kým poměřovat. Hrál tu prý pod par...