Tiger Woods, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Tiger Woods, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010. | foto: AP

The Open je za dveřmi. Greeny na Old Course budou znovu klíčem k úspěchu

Každých pět let přijíždí světová špička do místa, kterému se mezi golfisty přezdívá Mekka golfu – do St.Andrews. Hrát turnaj The Open Golf Championship na zdejších fairwayích a greenech je pocta. Držet nad hlavou Claret jug, to je sen a splní se jen několika vyvoleným.

Či vlastně obdařeným. Šest set let let staré fairwaye a greeny hřiště Old Course jsou prakticky stále stejné jako v oněch dřevních dobách, kdy se zde proháněli důstojní pánové z edinburských společností a postrkovali gutaperčový míč do patou vyhloubených jamek.

I to je kouzlo zdejšího místa. Tady na každého dýchne historie tak mocně, že se z toho člověku až točí hlava. Co teprve mají říkat ti, kteří stojí na prvním odpališti, za zády slavnou klubovnu a kolem sebe desítky tisíc lidí lemujících dvojité greeny?

Třesoucí se kolena, pot na tváři a dřevěné ruce – to je a znovu i bude pocit mnoha hráčů, kteří přijedou na oslavy 150. výročí The Open Golf Championship.

Tradice se zrodila

Aura St.Andrews jako "domova golfu" se přitom nerodila snadno. První The Open (po "americku" British Open) se na zdejším hřišti hrál v roce 1873 jen díky tomu, že tradiční dějiště Prestwick byl prý unaven z neustálých příprav turnaje.

V následujících dvaceti letech se v organizaci nejstaršího majoru střídala místa Prestwick, Musselburgh a St.Andrews. V prvním roce turnaje se na něj přihlásilo pouze 26 hráčů, všichni domácí. Teprve při čtvrtém konání v St.Andrews startovní listina poprvé čítala více než 50 jmen (1885 – 51 hráčů).

Tiger Woods, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Tiger Woods, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Nicméně popularita zdejšího místa rostla a rostla právě na úkor dvou ostatních. Možná také díky tomu, že to byli právě golfisté ze St.Andrews, kteří dominovali tehdejším výsledkovým listinám, ať to bylo na jejich domovském hřišti nebo na jiných.

Velké dvojité greeny

Na letošní účastníky britského majoru čeká mnoho různých nástrah. Tou největší budou nejspíš greeny. Zatímco na US Open byli hráči nuceni patovat na těch nejmenších jamkovištích, při The Open to bude přesně naopak.

I když počítat velikost zdejších greenů je zavádějící. Řada z nich slouží totiž jako greeny pro dvě rozdílné jamky, a tak se občas uvádí, že Old Course má pouze 11 greenů. Sedm jich je dvojitých a jen čtyři (1, 9, 17, 18) jsou single.

Ale jejich velikost je zrádná. Jak říká pětinásobný šampion The Open Peter Thompson: "Zasáhnout zdejší greeny je jednoduché, ale zůstat na nich je velmi těžké."

Typicky linksové hřiště Old Course totiž nabízí i spoustu větru a nečekané odrazy míčů.

Phil Mickelson, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Phil Mickelson, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.



Před pěti lety tady vyhrál Tiger Woods a ukázal, co na zdejší hřiště platí nejvíc – přesné vysoké rány, které míč na tvrdém greenu zastaví.

"Musíte tady hrát mnohem přesněji, než si mnozí dokážou uvědomit," říká jeden z adeptů na vítězství Lee Westwood. "Na první pohled to vypadá jako hřiště, které lze hrát velmi jednoduše. Není to tak. Musíte být velmi disciplinovaní. Toto hřiště vyžaduje velmi dobrou strategii."