Moravia Silesia Open 2009 - kamion s logem European Tour.

Moravia Silesia Open 2009 - kamion s logem European Tour. | foto: Martin Kabát

Race to Dubai, to je golfový závod o pohádkovou sumu

  • 4
Šanghaj, Hongkong, Johannesburg, Dauhá, Kuala Lumpur, Čeladná... Tam všude už se hrály turnaje European Tour. Která destinace je vedle tradičních zastávek na Starém kontinentu exotičtější, záleží hodně na místě bydliště. A všechno to skončí ve Spojených arabských emirátech, jak ostatně napovídá ten trochu záhadný název Race To Dubai, který měli diváci Moravia Silesia Open neustále před očima. Peníze vládnou!

V běžné řeči se tomu říká money list, po našem finanční žebříček, tedy pořadí hráčů v dané sezoně podle peněžních zisků na turnajích. Když už se pro něj vžilo pojmenování Order of Merit, najednou si všichni musejí zvykat na nový název. Race to Dubai je soutěž o takovou sumu peněz, jaká tu v celé historii profesionálního golfu ještě nebyla.

Nová éra golfové European Tour odstartovala přesně 6. listopadu 2008, kdy byla odpálena první rána na turnaji HSBC Champions v čínské Šanghaji. Tou totiž začal i "Race to Dubai", tedy v českém překladu něco jako "Běh do Dubaje" nebo "Závod o Dubaj". Je to soutěž v délce jedné sezony European Tour, která byla podobně jako FedExCup na americké PGA Tour vytvořena s cílem zatraktivnit tuto golfovou sérii jako pro fanoušky, tak pro hráče.

race to dubai

(aktuální pořadí v milionech eur)
1. Casey (Angl.)       1,965
2. Kaymer (Něm.)     1,788
3. Ogilvy (Austr.)      1,538
4. Fisher (Angl.)       1,403
5. McIlroy (S.Irs.)      1,346
6. Westwood (Angl.) 1,199
7. Cabrera (Arg.)      1,138
8. F.-Castaňo (Šp.)  1,068
9. Wilson (Angl.)       1,045
10. García (Šp.)       1,040

Smlouva je podepsána na pět ročníků. Letošní první bude trvat přesně 382 dnů. Po 51 turnajích ve 26 zemích se na konci listopadu šedesát nejlepších hráčů utká v prostředí jako ze Šeherezádina vyprávění - na Východním hřišti Jumeirah Golf Estates v Dubaji. Však také vítěze čeká suma vpravdě pohádková, jaká ještě v golfu nebyla k vidění – 3 miliony a 660 tisíc dolarů!

Vítěz Dubai World Championship získá jeden milion a 660 tisíc dolarů z celkové dotace 10 milionů dolarů, a pokud by zároveň dokázal vyhrát celou soutěž, takovému patří i bonus dvou milionů dolarů. Pro první patnáctku celkového pořadí je totiž připraveno dalších 10 milionů dolarů, z nichž vítěz získá právě rovné 2 milióny.

Právě proto European Tour letos přilákala také některé hráče z americké PGA Tour – třeba mladé vycházející superhvězdy Anthonyho Kima, nebo Camila Villegase. "Hráči, kteří hrají americkou sérii, obvykle neradi vyjíždějí během sezony někam daleko," tvrdí další z Američanů Brandt Snedeker, "ale kvůli Race to Dubai to rozhodně dává a bude dávat čím dál větší smysl."

Petrodolary (nebo snad petroeura?) zkrátka mění golfový svět, přece jen poznamenaný hospodářskou recesí. "Kdybyste někomu před třemi lety řekli, že členové americké PGA Tour se budou přihlašovat na European Tour, tak by se vám vysmál," říká populární irský golfista Darren Clarke. "Teď je to ale realita. My Evropané jsme vždy cestovali do Spojených států kvůli vyšším výdělkům a teď Američané dělají totéž. Race to Dubai je velká věc a lidé kolem golfu na celém světě si to uvědomují."

Turnaj v Čeladné na tomto "závodě do Dubaje" zanechal výraznou stopu prostřednictvím partnerské firmy. ALO Diamonds vyrobila briliantový míček za dvacet milionů korun, který by měl teď putovat dalšími zastávkami European Tour, dokud ho někdo nekoupí. "Nemám strach. Když ne dřív, tak v Emirátech se zájemce najde," uvedl šéf společnosti Alojz Ryšavý.

, pro iDNES.cz