Trenér české golfové reprezentace Keith Williams

Trenér české golfové reprezentace Keith Williams | foto: Antonín Krčmář

Kouč Williams: Ať už je Čejka třeba i Čech, reprezentovat nás nebude

  • 7
Klára Spilková má ve čtrnácti za sebou to, co on v pětadvaceti. Hlavní trenér české golfové reprezentace Keith Williams to při hovoru o nejlepší člence svého výběru podtrhl. Předpověděl juniorce evropské třídy dobrou budoucnost, ale jak ji, tak nadějné chlapce, které vede, jednoznačně varoval před předčasným odchodem k profesionálům.

K porozumění dalších slov populárního a uznávaného Angličana v dnešní druhé části interview s ním je nutné vědět, že Česká golfová federace do jeho péče svěřuje dvě skupiny - výkonnostní, z níž se sestavují reprezentační výběry, a rozvojovou pro právě dozrálé talenty.

V České republice je 45 tisíc registrovaných golfistů. Kolik je mezi nimi talentovaných hráčů s potenciálem prosadit se na mezinárodní úrovni?

Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v České republice bylo padesát, šedesát, osmdesát, nebo sto tisíc golfistů. Potřebujeme deset, dvacet, třicet procent juniorů. Na druhé straně - i v Dánsku, Švédsku či Francii je málo golfistů. A přitom jsou to úspěšné golfové národy. Mnohem důležitější než počet jsou schopnosti, talent, tréninkové zázemí, hřiště, akademie, trenéři a tréninkové programy. I země s malým počtem golfistů mohou být úspěšné.

Jaká je současná kvalita juniorského výběru do výkonnostní a rozvojové skupiny?

Určitě je to ale hodně omezující, mít ve skupině jen dvanáct hráčů. Tým postavíte ze šesti, ale dva vyrostou, ze dvou se stanou profesionálové, dva odejdou na univerzitu do Spojených států a najednou přijdete o půlku skupiny. A máte velký problém. Malé země to mají složitější, ale i s malým počtem hráčů lze vyhrávat. Samozřejmě je lepší mít hráče v rezervě, každý rok vybrat deset až dvacet nových juniorů, na kterých začnete pracovat.

Trénink výkonnostní skupiny České golfové federace

V současné době máme v České republice velmi silnou skupinu juniorů. Může se ale stát, že každý hráč půjde svou cestou a my nebudeme mít nikoho. Potřebujeme více juniorů, tréninkový program potřebuje víc golfistů. Golfistů, kteří budou mít talent, kteří budou hrát dobře, kteří budou dobře trénováni a ve dvanácti až patnácti nám budou k dispozici.

Je nutné, aby k vám přicházeli tak mladí?

Uvědomili jsme si, že trénování starších hráčů nepřinese takové výsledky a že se musíme zaměřit hlavně na hodně mladé hráče, abychom se dostali do evropské golfové špičky. Do výkonnostní skupiny jsme proto letos zařadili spoustu mladých hráčů, máme opravdu mladý tým. Proto jsme se rozhodli, že rozvojová skupina musí být ještě mladší. Máme hráče od dvanácti do šestnácti let, ti nebudou hrát mezinárodní turnaje v příštím roce. Jsou příliš mladí a ještě nejsou dostatečně dobří. Ale my myslíme na dva roky dopředu a pokud budeme obě skupiny trénovat správně, máme juniorský program na čtyři šest let. A to je skvělé.

Přesto se podle toho, co říkáte, jeví počty perspektivních juniorů dost malé.

Kdybychom měli víc peněz a trenérů, mohli bychom mít víc skupin.

Z čeho tedy pramení váš zjevný optimismus?

Tréninkové zázemí je tady opravdu dobré, máme tady výborné hráče, golfová nálada se tady mění. Kombinace těchto věcí je důležitá. Můžeme mít fantastické hřiště s krásnou akademií, ale když o to lidé nemají zájem, je to všechno k ničemu. Tady ale lidé zájem mají. A pak jsou tu konkrétní poznatky. Mladí hráči jezdí po světě, to je také dobře. Klára Spilková byla letos dvakrát v Americe, minulý rok v Austrálii, a to je jí teprve čtrnáct. Procestovala už teď větší kus světa než já jako hráč European Tour v pětadvaceti letech.

Léta se tady toužebně čeká na to, až se jednou objeví hráč nebo hráčka ve světové špičce. Opravdu by to byla taková spása?

Český golf potřebuje golfovou hvězdu, je to pro něj hodně důležité. Když Alex Čejka před lety odcházel s otcem do Německa, kdo by řekl, že se stane golfistou? Kdyby zůstal v České republice, hrál by European Tour, Ryder Cup? Pravděpodobně ne. Ať už je Alex Čejka Čech, Němec nebo Američan, nás na Tour reprezentovat nebude. Pokud budeme mít na Tour vlastního hráče, ať už muže nebo ženu, určitě nám to hodně pomůže. Potřebujeme dokázat, že naši hráči na Tour dosáhnou. Už když jsem před lety přišel do České republiky, říkal jsem, že potřebujeme hráče, kteří budou konkurenceschopní na mezinárodním poli. Oni totiž ovlivní popularitu golfu u nás.

Kde se takový hráč vezme?

Nemyslím si, že hráči z mých skupin budou připraveni hrát Tour dříve než za pět let. Potřebujeme týmy, které nebudou dvacáté z jednadvaceti a sedmnácté z devatenácti. Naši chlapci i dívky letos dokázali, že máme na víc. Hráli v prvním flightu, dívky mohly skončit určitě lépe než na sedmém místě, měly na to. A to neříkám proto, že bych byl zaujatý.

Trénink výkonnostní skupiny České golfové federace

Máme Kláru Spilkovou, která letos vyhrála dvě mezinárodní mistrovství. Máme Procházku, Kordu, kteří se možná letos neprosadili na mezinárodním poli, ale začínají dosahovat dobrých výsledků, jsou schopní hrát mezinárodní amatérské turnaje. A to je náš hlavní cíl. Máme šanci, že pokud tito hráči získají zkušenosti, vzdělání a nezačnou dělat hlouposti, že se například nestanou moc brzy profesionály, mohou se posunout na další úroveň, třeba na Tour.

Výsledky Kláry Spilkové byly skutečně výjimečné, veřejnost o ní ale moc neví. Může se to změnit?

Musíme se snažit prosadit na mezinárodním poli, musíme začít mezinárodní turnaje vyhrávat. Klára dokázala, že to jde. Je pravděpodobně nejlepší juniorkou v Evropě, mezi ženami je na devatenáctém místě. Až se stane nejlepší ženou Evropy, budeme mít konečně opravdu populárního hráče. Potřebujeme někoho, kdo dokáže vyhrát British Ladies Championship, kdo bude konkurenceschopný na US Ladies Amateur. Nemusíme mít úspěšného profesionála, aby se český golf proslavil a začal být uznáván. I když by to bylo výhodnější, protože o profesionálních hráčích se píše v časopisech, mluví v televizi.