Golf ve třicátých letech minulého století.

Golf ve třicátých letech minulého století. | foto: archiv Václava Mikutypro iDNES.cz

Český golf má dlouhou historii. Neustále se doplňuje o nová fakta

  • 0
Historie golfu na území dnešní České republiky je plná zajímavých až neuvěřitelných příběhů. Jsou zachyceny v několika knihách a jiných publikacích, jež většinou mapují dlouhá období. Magazín golf.idnes.cz je v tomto roce nabídne jednotlivě a samostatně jako významné momenty, dokreslující tu kterou fázi vývoje této hry v tuzemsku.

Nejprve však bude stát za to, připomenout si, kdo a jak se odhodlal mapovat tok dějin golfu na území státu, včetně území dnešní Slovenské republiky. V prvých 18 letech jde současně o část historie golfu rakouského.

Jedná se o období zhruba 110 let. V porovnání s 550 lety skotského golfu je krátké, ne již tak v porovnání se 145letou historií golfu anglického a je časově srovnatelní se stodvacetiletou historií golfu v USA.

Prvním, kdo zachytil počátky, byl Josef Charvát, který od roku 1928 publikoval množství článků s golfovou tématikou. Jeho zásluhou máme průběžné záznamy o golfovém dění u nás od roku 1928 do let válečných.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět.

(autor)

První publikace, která se zabývala historií golfu u nás, byla sepsána po roce 1974 Otakarem Řezáčem a Václavem Mikutou s názvem 70 let karlovarského golfu.

Měla formu samizdatu (na psacím stroji) a byla rozšiřována pouze v nepočetné obci golfistů.

Zhruba po deseti letech vyšla v roce 1984 jako interní publikace Svazu golfu ÚV ČSTV práce Ivana Vávry s názvem 80 let golfu v ČSSR. Dostala se většinou pouze k rukám golfových činovníků, pro veřejnost byla v poněkud zúžené formě publikována od roku 1993 na pokračování v časopise Golf Club.

V roce 2001 začíná zásluhou Ivana Paggia postupně vycházet na jeho internetových stránkách práce Prokopa Sedláka s názvem Historie golfu v českých zemích (a na Slovensku). V následujících dvou letech vyšly v časopise Nr. 1. články téhož autora, jehož práce dostala v roce 2004 knižní podobu s názvem Historie golfu v českých zemích a na Slovensku.

V roce 2005 vyšla ke stoletému výročí golfu v Mariánských Lázních publikace Svatopluka Richtera s názvem 100 let golfového hřiště v Mariánských Lázních.

Dalším příspěvkem k odkrytí historie českého golfu je publikace Green Story, napsaná Vladislavem Podrackým a Lukášem Svobodou a vydaná v roce 2008 při příležitosti pořádání jimi připravené golfové výstavy s se stejným názvem.

V časopise For Golf souběžně vycházely historické statě Antonína Krčmáře s řadou zajímavých historických fotografií. Fotoarchiv po své mamince dává již řadu let nezištně k dispozici i odkrývatel historie českého golfu Tomáš Hradecký z Klánovic.

Silné vazby se vytvářely také s golfovými historiky z Německa a Rakouska. Rovněž tam vznikla v posledních letech stěžejní díla odkrývající historii golfu. Česka se zejména týká kniha Golf rakouského historika Christiana Arnoldnera. Informacemi z ní bylo možno mozaiku golfových událostí dávno uplynulých let významně doplnit.