British Open vyhrál senzačně Curtis

Sandwich - Senzačním vítězem golfového British Open se stal Američan Ben Curtis, který hraje prvním rokem na okruhu PGA a na turnaji kategorie Major startoval poprvé. V dramatické koncovce porazil šestadvacetiletý hráč o jednu ránu Dána Thoma Björna, jenž vedl před závěrečným kolem, a Vijaye Singha z Fidži. Curtis se do nejstaršího golfového turnaje kvalifikoval teprve před dvěma týdny a dnes převzal před zraky rekordních 183 tisíc diváků šek na 990 tisíc eur.

Světový hráč číslo jedna Tiger Woods vyrovnal v posledním kole par a podělil se s dalším Američanem Davisem Lovem o čtvrté místo.

"To je neuvěřitelné. Když jsem šel včera do postele, říkal jsem si, že to musím vyhrát," svěřil se televizi BBC neočekávaný vítěz, jenž byl po třech kolech třetí se ztrátou dvou ran na Björna.

Na jeho prvenství byl před turnajem kurz 250:1. Při debutu na British Open naposledy dokázal zvítězit v roce 1975 Tom Watson.

"Tohle je nejskvělejší turnaj na světě a já jsem rád, že jsem ho vyhrál," jásal Curtis, který se teprve loni na třetí pokus kvalifikoval do amerického okruhu PGA. Letos odehrál patnáct turnajů a čtyřikrát neprošel cutem.

Björna připravil o vítězství nevydařený závěr čtvrtého kola. "Na patnácté jamce už jsem měl trofej v jedné ruce a nechal si ji vzít. Ale musím se od toho odpoutat, snad nějaká taková šance rychle přijde," zpytoval svědomí dánský hráč.

Woods se po zpackaném začátku zlepšoval, ale na prvenství nedosáhl. "V rozhodujících chvílích mi to tam nepadalo. Ale takový je golf," pronesl filozoficky sedmadvacetiletý favorit, jenž má na kontě osm titul z turnajů Major.

Konečné pořadí:  1. Curtis (USA) 283 úderů (72+72+70+69), 2. Björn (Dán.) 284 (73+70+69+72) a Singh (Fidži) 284 (75+70+69+70), 4. Love III 285 (69+72+72+72) a Woods (oba USA) 285 (73+72+69+71), 6. Davis (Brit.) 286 (77+73+68+68) a Jacobson (Švéd.) 286 (70+76+70+70), 8. Faldo (Brit.) 287 (76+74+67+70) a Perry (USA) 287 (74+70+70+73), 10. Goosen (JAR) 288 (73+75+71+69) a Garcia (Šp.)