Dylan Groenewegen (vlevo) ovládl osmou etapu Tour de France.

Dylan Groenewegen (vlevo) ovládl osmou etapu Tour de France. | foto: AP

Znovu porazil Sagana i Gaviriu. Groenewegen slaví druhé vítězství

  • 97
Druhé etapové vítězství v řadě získal na Tour de France nizozemský cyklista Dylan Groenewegen. Pětadvacetiletý jezdec LottoNL-Jumbo v hromadném spurtu osmé etapy předčil Fernanda Gaviriu i Petera Sagana. Žlutý dres lídra udržel Greg van Avermaet z BMC. Dana Martina postihl pád. Lídr UAE Emirates dorazil do cíle s více než minutovou ztrátou.

Byla poklidná, velmi pomalá, ale s dramatickým finišem.

Elitní kvartet sprinterů Peter Sagana, Fernardo Gaviria, André Greipel a Dylan Groenewegen v posledních metrech bojoval o etapové vítězství.

Zatímco Greipel se lokty pošťuchoval s Gaviriou u levého mantinelu (oba byli rozhodčími diskvalifikováni z etapy, Gaviria tak přišel o body za třetí místo v boji o zelený dres), dopředu se pro druhé etapové vítězství sunul nizozemský mladík.

Všichni se na posledních metrech vyskládali vedle sebe. Nejrychleji ale do cíle dorazil Groenewegen.

Potřetí v kariéře vyhrál Dylan Groenewegen etapu na Tour de France.

„Kluci se tam rvali o pozici, měl jsem hodně prostoru před sebou,“ vyprávěl Nizozemec.

Za cílovou pásku ukazoval kamerám na prstech číslo tři - tolik etap už na Tour de France ovládl. Tu první v loňském ročníku na Champs Elysées. Další dvě přidal v pátek a v neděli. 

Groenewegen se tak vyrovnal Gaviriovi i Saganovi v počtu letošních vítězství.

„Cítím se každý den lépe. Bylo to těžké finále, rychlé, spousta zatáček,“ doplnil Groenewegen.

Ošklivý pád postihl v závěru Dana Martina. Irský cyklista si odnesl řadu krvavých šrámů. Do cíle i přes plnou týmovou pomoc dorazil až 1:16 minuty za vítězem a v boji o žlutý dres se vítěz etapy na Mur de Bretagne propadl až na 31. příčku.

 Ten v neděli pošesté v řadě oblékne Greg van Avermaet z BMC. 

Jak se vše odehrálo

Ve znamení únavy. 181 kilometrů dlouhou etapu z Dreux do Amiens pojal peloton velmi volným tempem. Před nedělním vrcholem prvního týdne na kostkách do Roubaix se nikdo nehodlal vydat ze všech sil.

Francouzský den. Pořadatelská země se zahalila do národních vlajek, 14. července totiž Francouzi slaví Den dobytí Bastily. Sprinterský profil dával největší naděje Arnaudu Démarovoi z týmu FDJ. 

V den výročí dobytí Bastily se jede osmá etapa Tour de France.
V den výročí dobytí Bastily se jede osmá etapa Tour de France.

Nikdo nechce do úniku. Dlouhých třicet kilometrů trvalo, než se na čele osamostatnila dvojice uprchlíků. Náskok Fabiena Grellier (Direct Energie) a Marca Minnaarda (Wanty) nepřekročil čtyři minuty.

Dumoulinův pomocník na čele. Do úniku se na několik minut vydal i Laurens ten Dam. Vrchní pomocník Toma Dumoulina v horách byl ale záhy sportovními řediteli uklizen zpět do hlavního balíku. Zkušenosti 37letého Nizozemce budou především potřeba v horských výšlapech.

Quick-Step přitápí. Až 20 kilometrů před cílem se dopředu hlavní skupiny vysunuli domestici Fernanda Gavirii. Postupně zlikvidovali tehdy už dvouminutový náskok vedoucího dua.

Dan Martin na zemi. Sedmnáct kilometrů před cílem se v zadní části pelotonu ocitli na zemi Julian Alaphilippe, Tony Martin, Tom Skujins. Upadl i Dan Martin. Lídr týmu UAE Emirates nasedl na kolo s potrhaným dresem a značně zakrvácený.

Irský cyklista Daniel Martin během osmé etapy Tour de France

Problémy pro Kristoffa. Celý tým UAE Emirates se stáhl zpět k irskému cyklistovi. Úkol zněl jasně: pomoci Danu Martinovi zlikvidovat minutové manko. Rychlík týmu z Arabského poloostrova si tedy na čele v závěrečných kilometrech musel pomoci v boji o vítězství sám.

Úzká šťouchaná. Velmi technický závěr čekal peloton v cílovém Amiens. Šest set metrů před cílem jezdci projeli ostrou levotočivou zatáčkou. A poté začaly neúprosné souboje: Gaviria si toužil získat místo u levé bariéry, lokty vystrčil proti Greipelovi, Sagan se tlačil pro třetí vítězství mezi nimi.

Tři se perou, čtvrtý se raduje. Jenže zatímco zvučná jména se pošťuchovala, na pravé straně se otevřel prostor mladičkému Groenewegenovi. A Nizozemec nezaváhal.

Výletní tempo. O tom, že peloton pojal osmou etapu velmi volně, svědčí i výsledný čas. Cyklisté do cíle dorazili o skoro třicet minut později, než byl vypočítaný nejpomalejší průměr organizátorů 44 km/h.

Tour de France

8. etapa (Dreux - Amiens Métropole, 181 km)

1. Groenewegen (Niz./LottoNL-Jumbo) 4:23:36, 2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 3. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo), 4. Kristoff (Nor./SAE Team Emirates), 5. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 6. Boudat (Fr./Direct Énergie), 7. Arndt (Něm./Sunweb), 8. Cavendish (Brit./Dimension Data), 9. Lampaert (Belg./Quick-Step), 10. Pasqualon (It./Wanty-Groupe Gobert) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Van Avermaet (Belg./BMC) 32:43:00, 2. Thomas (Brit./Sky) -7, 3. Van Garderen (USA/BMC) -9, 4. Gilbert (Belg./Quick-Step) -16, 5. Jungels (Luc./Quick-Step) -22, 6. Urán (Kol./Cannondale-Drapac) -49, 7. Valverde (Šp./Movistar) -55, 8. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -56, 9. Fuglsang (Dán./Astana), 10. Porte (Austr./BMC) oba -57.