Sosenka ve stíhačce neuspěl, Kozlíková šestá

  • 5
Bordeaux - Světový rekordman v hodinovce Ondřej Sosenka skončil na mistrovství světa v dráhové cyklistice v Bordeaux až devatenáctý. V závodě na čtyři kilometry startovalo 22 závodníků. Zatím nejlepší umístění pro českou cyklistiku vybojovala Lada Kozlíková. V bodovacím závodě na 25 kilometrů skončila šestá.

"Věděl jsem, že pojedu super, nebo strašně špatně. Bohužel se naplnila druhá verze," řekl zklamaný Sosenka.

Na šampionátu dráhařů startoval třicetiletý Sosenka po šestileté přestávce. Naposledy skončil v Manchesteru v roce 2000 pátý a před letošním mistrovstvím si stanovil za jednoznačný cíl zisk medaile.

 "Jsem  zklamaný. Ne však zlomený, budu bojovat dál," řekl cyklista italské silniční profesionální stáje Acqua e Sapone.

Na svou jízdu vyrazil hned ve druhé dvojici s Angličanem Stannardem a úvod závodu se mu podařil. Po kilometru však neudržel nasazené tempo a nakonec zaostal o 13 sekund za svým plánem dosáhnout času kolem 4:22. Stannardův skalp byl pro něj slabou náplastí.

Nejrychlejší čas v kvalifikaci, z níž do bojů o medaile postoupili jen čtyři nejlepší, předvedl německý obhájce titulu Robert Bartko (4:23,115). Ve večerním finále se jej pokusí sesadit z trůnu Nizozemec Jens Mouris, o bronz pojedou Paul Manning z Británie a Francouz Fabien Sanchez.

V kvalifikaci sprinterek bez české účasti potvrdila svoji rychlost Běloruska Natalija Cylinská, šampionka ze závodu na 500 m s pevným startem. Na letmé dvoustovce dosáhla času 11,052 sekundy.

Vrba s Ptáčníkem nepostoupili

V keirinu neuspěli Ivan Vrba s Adamem Ptáčníkem. Bronzový medailista z mistrovství světa před dvěma lety z Melbourne Vrba skončil ve své jízdě poslední a neuspěl ani v opravě, v níž obsadil při vítězství Itala Chiappy čtvrtou pozici. Ptáčník ve třetí jízdě útočil z první pozice, ale podlehl domácímu Tournantovi a Španělu Escuderovi. V opravě, kterou vyhrál Francouz Bourgain, dojel třetí a rovněž nepostoupil.

Stejně jako čeští jezdci dopadli nečekaně i favorizovaní Australané. Mezi dvanáctku nejlepších nepostoupil ani jeden z trojice Bayley, Perkins aobhájce bronzu Shane Kelly.

Krásný zážitek divákům ve vyprodané hale v Bordeaux připravil nizozemský sprinter Theo Bos. Ve finále keirinu se dvě kola před koncem posunul na první pozici a věhlasní soupeři se mu dívali už jen na záda. V cílové rovince si Bos dokonce mohl dovolit pro tuto disciplínu nevídané - zvednout ruce nad hlavu a oslavovat zlatou medaili. Navázal tak na loňský triumf krajana Teuna Muldera, který tentokrát skončil šestý.

Pro stříbro si dospurtoval stejně jako v roce 2004 Španěl José Antonio Escudero, bronzu do své bohaté sbírky přidal domácí Arnauld Tournant.

Ve sprintu žen vypadly dvě loňské medailistky. Stříbrná Ruska Abassovová skončila hned v prvním kole po souboji s Američankou Reedovou, bronzová Anna Mearsová z Austrálie měla smůlu, když ve druhém kola musela nastoupit proti favorizované Bělorusce Cylinské.

Výborný výkon Kozlíkové

Zatím nejlepší umístění pro českou dráhovou cyklistiku vybojovala šestadvacetiletá Lada Kozlíková. V bodovacím závodě na 25 kilometrů skončila po výborném výkonu na šestém místě.

Titul obhájila italská závodnice Vera Carraraová, když při shodném počtu 35 bodů s Ruskou Olgou Sljusarevovou rozhodlo její lepší umístění v závěrečném desátém spurtu. Bronz patří Španělce Gemě Pascualové.

Stříbrná medailista z MS 2002 v této disciplíně Kozlíková začala závod na 100 okruhů skvěle a hned v prvním bodovaném sprintu si za prvenství připsala pět bodů. V dalších třech vyšla naprázdno a vzápětí ujelo pět soupeřek, což nevypadalo pro české barvy dobře. Kozlíková však prokázala bojovné srdce a sólovou stíhací jízdou se do vedoucí skupiny, která krátce nato dojela ostatní startující o celé kolo, dotáhla.

V šestém bodování skončila Kozlíková třetí a v ten moment se posunula na druhé místo za vedoucí Sljusarevovou. V závěru však nezachytila další únik Španělky Pascualové, Carraraové a Kubánky Gonzalezové. Ty si připsaly důležité body a dostaly se před českou cyklistku. Sedmatřicetiletá Sljusarevová získala již osmou světovou medaili v této disciplíně, čtyři má zlaté a po dvou stříbrech a bronzech.

"Jelo se mi dobře, odevzdala jsem maximum, na co jsem dnes měla. Už před startem jsem říkala, že budu brát jakékoliv umístění do osmé příčky. Šesté místo je dobré, závod byl velmi vyrovnaný a strašně rychlý. Myslím, že jsem neudělala žádnou velkou taktickou chybu a ještě mám před sebou jeden závod. Tak uvidíme," řekla Kozlíková.

Ve finále stíhacího závodu mužů obhájil zlato Němec Robert Bartko. Ve vyrovnané jízdě předčil o minutu Nizozemce Jense Mourise. Absolutně nejrychlejšího času však dosáhl v souboji o bronz s domácím Fabienem Sanchezem Brit Paul Manning výkonem 4:20,908.

Kaňkovský sedmý

Poslední páteční zlatou medaili vybojoval pro Británii Chris Hoy v závodě na kilometr s pevným startem. Olympijský vítěz z Atén a mistr světa z roku 2004 se vrátil na uvolněný trůn po Nizozemci Theo Bosovi, který v Bordeaux kilometr nejel. Alois Kaňkovský obsadil sedmé místo.

"Jsem strašně zklamaný, pevně jsem věřil, že budu do třetího místa," řekl Kaňkovský. "Připravoval jsem se na tento šampionát tři měsíce co nejzodpovědněji. Na olympijských hrách jsem zajel bez tak speciální přípravy 1:03, ale tady jsem byl pomalejší, přestože jsem předpokládal, že dosáhnu času kolem 1:02, což by stačilo. Neumím si to vůbec vysvětlit, nevím kde se mohla stát chyba," dodal.

Dlouho to vypadalo na další triumf cyklistů pořádající Francie. Nejprve pořadí vévodil Kévin Sireau, před kterého se dostal až celkový vítěz Světového poháru Tim Veldt z Nizozemska. Čtvrtý od konce jel Francois Pervis, z pomyslných stupňů vítězů odsunul Kaňkovského a časem 1:02,696 se posunul na průběžné první místo.

Poslední dva startující však byli ještě rychlejší. Australan Ben Kersten zajel jen o 85 tisícin sekundy nad 1:02 minuty, ale vítězný Hoy tuto hranici bezpečně pokořil časem 1:01,361.

Muži:
Stíhací závod na 4 km - kvalifikace:
1. Bartko (Něm.) 4:23,115, 2. Mouris (Niz.) 4:24,045, 3. Manning (Brit.) 4:24,198, 4. Sanchez (Fr.) 4:24,789, ...19. Sosenka (ČR) 4:35,410.
Stíhací závod na 4 km - finále: Bartko (Něm.) 4:23,479 - Mouris (Niz.) 4:24,480, o 3. místo: Manning (Brit.) 4:20,908 - Sanchez (Fr.) 4:29,014.
Keirin - 1. kolo:
I. jízda: 1. Mulder (Niz), 2. Edgar (Brit.) - nepostoupil Vrba (ČR),
II. jízda: 1. Bos (Niz.), 2. Smith (Kan.)
III. jízda: 1. Tournant (Fr.), 2. Escudero (Šp.) - nepostoupil Ptáčník (ČR), IV. jízda: 1. Wolff (Něm.), 2. Crampton (Brit.).
Vítězové oprav: Chiappa (It.), Bourgain (Fr.), Stoller (Švýc.), Kwiatkowski (Pol.) - Ptáčník a Vrba nepostoupili.
Keirin - semifinále:
I. jízda:
1. Mulder, 2. Kwiatkowski, 3. Escudero,
II. jízda: 1. Bos, 2. Bourgain, 3. Tournant.
Keirin - finále: 1. Bos (Niz.), 2. Escudero (Šp.), 3. Tournant, 4. Bourgain (oba Fr.), 5. Kwiatkowski (Pol.), 6. Mulder (Niz.).
1 km s pevným startem: 1. Hoy (Brit.) 1:01,361, 2. Kersten (Austr.) 1:02,085, 3. Pervis (Fr.) 1:02,696, 4. Veldt (Niz.) 1:02,909, 5. Sireau (Fr.) 1:03,107, 6. Feng Jung (Čína) 1:03,314, 7. Kaňkovský (ČR) 1:03,569.
Ženy:
Sprint (200 m) - kvalifikace:
1. Cylinská (Běl.) 11,052, 2. Kuo Šuang (Čína) 11,268, 3. Krupeckaiteová (Lit.) 11,365.
Sprint - čtvrtfinále: Cylinská - Gloessová 2:0, Kuo Šuang - Reedová 2:0, Pendletonová - Krupeckaiteová 2:1, Sanchezová - Guerraová 2:1.
Sprint - o 5.-8. místo: 5. Glössová (Něm.), 6. Reedová (Brit.), 7. Krupeckaiteová (Lit.), 8. Guerraová (Kuba).
Bodovací závod na 25 km - finále: 1. Carraraová (It.) 35 bodů, 2. Sljusarevová (Rus.) 35, 3. Pascualová (Šp.) 32, 4. Gonzalezová (Kuba) 32, 5. Batesová (Austr.) 29, 6. Kozlíková (ČR) 27.

,

Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa