Irský cyklista Sam Bennett ovládl dvanáctou etapu Gira.

Irský cyklista Sam Bennett ovládl dvanáctou etapu Gira. | foto: AP

Prchající pirát v Saganově stylu. Jak Bennett zaskočil všechny

  • 4
Před čtyřiadvaceti lety tady při fatální havárii ve Velké ceně San Marina zemřel jeden z nejlepších pilotů historie formule 1 – Ayrton Senna. Byl to jeden z nejtragičtějších víkendů v dějinách slavné série. Ve čtvrtek automobilový okruh v Imole patřil cyklistům a hlavně tomu jednomu – Samu Bennettovi.

Ještě o víkendu se tady třísetkilometrovou rychlostí proháněly superbiky.

O čtyři dny později sem zavítal svět dvou kol znovu, byť tentokrát bez motorů (a snad i motorků), tedy ten cyklistický.

Giro d´Italia 2018

Speciální příloha iDNES.cz

Přesto to v závěru dvanácté etapy Gira d´Italia, která se odehrála na automobilovém okruhu v Imole, tak trochu připomínalo spíše závod formule 1, kde Lewis Hamilton předjíždí o kolo pomalejší piloty.

Tak nějak si asi museli připadat nebozí Matěj Mohorič s Carlosem Betancurem, když je na cílové rovince v úžasné rychlosti minul jistý Sam Bennett.

Irský cyklista stáje Bora vystartoval do dlouhého spurtu 500 metrů před cílem tak rychle, že za jeho zády nezůstal žádný z dalších spurterů.

Ani Nicolla Bonifazio, ani Danny van Poppel, nikdo.

Irský cyklista Sam Bennett projíždí cílem dvanácté etapy Gira.

„Netušil jsem, kolik mi po tom náročném a propršeném závěru zbylo sil, ani jestli ten dlouhý spurt vydržím, ale nechtěl jsem si nechat ujít šanci na další prvenství v etapě. Nakonec jsem tím pár kluků překvapil, což hrálo v můj prospěch,“ radoval se.

Hned za cílem na něj čekala půvabná snoubenka Tara Fogartyová, která byla jednou z prvních gratulantek.

Kdo vyhraje letošní Giro d´Italia?

celkem hlasů: 3103

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 24. května 2018. Anketa je uzavřena.

Simon Yates
Simon Yates 1885
Tom Dumoulin
Tom Dumoulin 806
Chris Froome
Chris Froome 207
někdo jiný
někdo jiný 71
Thibaut Pinot
Thibaut Pinot 62
Domenico Pozzovivo
Domenico Pozzovivo 37
Fabio Aru
Fabio Aru 35

„Tohle bylo vítězství tak trochu v Saganově stylu,“ rozplývali se v tu chvíli komentátoři na britském Eurosportu.

Ještě loni platil Bennett na Giru za muže, kterému se velké triumfy vyhýbají.

Čtyřikrát dojel do 3. místa, vysněného vítězství se ale nedočkal. A letos v této sérii nejprve pokračoval, když ve dvou izraelských etapách na úvod Gira nestačil na Eliu Vivianiho.

Až v té sedmé se dočkal. A ve dvanácté si triumf zopakoval.

„To, jak se mi to povedlo, bylo úžasné. Připadal jsem si sice trochu jako Jack Sparrow prchající před domorodci, ale tenhle triumf mi dodal spoustu sebevědomí,“ bavil na tiskové konferenci.

17.května 2018 v 17:13, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 08:07

VIDEO: #Giro101 Yess!!!! Second stage win for @Sammmy_Be and guess who came to congrats as first...his lovely fiance @Tee4Tara ?????? https://t.co/go3xh611C9

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Giro101 Yess!!!! Second stage win for @Sammmy_Be and guess who came to congrats as first...his lovely fiance @Tee4Tara https://t.co/go3xh611C9

Díky druhému vítězství v závodě se zároveň na 22 bodů v bodovací soutěži přiblížil k Eliovi Vivianimu. Fialový muž ve čtvrtek nezachytil dělení pelotonu 20 kilometrů před cílem a do cíle dorazil s devítiminutovou ztrátou.

„Nevíme moc, co se přihodilo, ale byl to prostě pro Eliu špatný den. Vázla nám trochu komunikace. Ale taková je cyklistika, jednou vyhrajete, jindy prohrajete,“ vysvětloval za cílem sportovní ředitel Quick-Stepu Davide Bramati.

Už v páteční etapě si to oba spurteři mohou rozdat znovu, jde o dost možná nejplacatější zkoušku celého ročníku.

„Mne ale fialový dres momentálně nezajímá,“ říká Bennett. „Přijel jsem tady pro etapy a pokud použiju svou energii na bonifikačním sprintu a pak kvůli tomu prohraju spurt, budu si to vyčítat do konce života,“ dodává.

Cyklistické Grand Tour a automobilové okruhy

Nebylo to poprvé a s velkou pravděpodobností ani naposledy, co závod cyklistické Grand Tour kroužil po automobilovém okruhu.

Vždyť právě na Imole se Vittorio Adorni před půl stoletím stal mistrem světa, když přijel do cíle s desetiminutovým náskokem.

Na stejném místě také končila jedenáctá etapa Gira před třemi lety. Tehdy v mnohem kopcovitějším dni vyhrál Ilnur Zakarin před Carlosem Betancurem.

„Hostit Giro je pro nás obrovská událost s mezinárodním přesahem. Naše město najednou zajímá miliony fanoušků, což nám pomáhá ukázat krásu našeho regionu,“ myslí si starosta Imoly Davide Tronconi.

Není to ale jen Imola.

Vzpomeňte na loňskou poslední etapu růžového závodu, do které cyklisté na časovkářských speciálech vyráželi ze slavné Monzy a kde Tom Dumoulin nakonec stvrdil svou pozici krále 100. ročníku slavného závodu.

Cyklistické podniky Grand Tour vůbec v posledním desetiletí rády vyrážejí na automotodromy.

Při loňské Tour de France navštívil peloton při třetí belgické etapě i jeden z nejkrásnějších automobilových okruhů na světě – Spa-Francorchamps, kde si cyklisté projeli i slavnou zatáčku Eau Rouge.

Na španělské Vueltě zase loni startovala 16. etapa z Circuito de Navarra, kde týmy využívaly paddock, ve kterých obyčejně bývají monoposty Ferrari, Mercedes či Red Bull.

Tehdy se vůbec poprvé na španělských silnicích objevila nová ŠKODA KAROQ, která při poslední časovce kariéry doprovodila loučícího se Alberta Contadora.

Vuelta má automotodromy vůbec v oblibě. V minulosti navštívila také Jerez a během své exkurze do Nizozemska v roce 2009 zase Assen, kde dojel v prologu šestý Roman Kreuziger.

V belgickém Zolderu se zase pravidelně jezdí Světový pohár v cyklokrosu a v roce 1981 se tady dojížděla dvanáctá etapa Tour.

Zolder je navíc oblíbenou destinací cyklistických týmů, které jej často využívají pro testování. Je otevřen také pro širokou veřejnost, která si automobilový okruh může na kole projet každé úterý, středu a čtvrtek.

Podobně jsou na tom také okruhy v Abú Zabí nebo v Montrealu.