Úterý 9. března 2021, svátek má Františka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. března 2021 Františka

Dumoulin je nafoukaný, řekl Nibali. To jsou silná slova, odvětil lídr Gira

  10:29
Ortisei (Od našeho zpravodaje) - Další odvážný únik Jana Hirta. Silná obrana Toma Dumoulina. Válka slov největších hvězd. Krátká a náročná dolomitská etapa Gira byla ve čtvrtek bohatá na akci a rušná i poté, co jezdci projeli cílem. Co vše se tedy na trati i za cílem dělo?

Prořídlý peloton během osmnácté etapy Gira d´Italia i s růžovým Tomem Dumoulinem. | foto: AP

Projede cílem v Ortisei, sleze z kola, usedne na obrubník na kraji silnice, obrátí do sebe láhev vody. Chvíli mlčí. „Výborně, Honzo,“ volají na něj čeští fanoušci. Zamává jim. Když se vzpamatuje z vyčerpávající etapy, Jan Hirt řekne: „Dnes se mi nejelo vůbec dobře. V první půlce etapy jsem se dost trápil a až pak se dal trochu dohromady. Nejvíc mě teď bolí nohy, ale i záda, za krkem, bolí mě všechno.“

Napadá mě, jak by asi dopadl, kdyby se netrápil? Protože i s veškerou tou porcí bolesti obsadil právě páté místo v přetěžké dolomitské etapě Gira, vinoucí se přes čtyři průsmyky.

Takřka minutu poté, co už je v cíli, teprve přijíždějí Dumoulin, Quintana a Nibali, triumvirát superfavoritů, svádějící vlastní poziční bitvu.

VYSÍLENÝ. Jan Hirt po náročné dolomitské etapě Gira

VYSÍLENÝ. Jan Hirt za cílem v Oritsei, pátý a unavený.

Český lídr stáje CCC tak splnil, co slíbil už po etapě do Bormia. Tehdy přece říkal: „Skočím zase do úniku, i kdybych za to měl nakonec zaplatit. Není nač čekat.“

Kdo nic nezkusí, nic nemá. Hned při prvním stoupání na Pordoi se tedy do úniku prodral a pak v něm setrvával, když ostatní odpadávali. S Mikelem Landou ze Sky, lídrem klasifikace vrchařů, je vlastně už starým známým, vždyť po jeho boku strávil před pelotonem většinu ze dvou nejtěžších etap letošního Gira.

Landa a pozdější vítěz etapy Tejay van Garderen ujeli Hirtovi až na posledním sjezdu dne. Při stoupání do cíle v Ortisei se zbavil dalších kolegů z úniku a sám je stíhal, ale marně. Do cíle poté dorazil s Francouzem Pinotem a Italem Pozzovivem.

Jen tři další čeští cyklisté se v historii Gira umístili v horské etapě tak vysoko jako on. Přesto bezprostředně po etapě zjevně svádí vnitřní boj, zda se má radovat, či ne.

Jistě, kdyby mu ráno řekli, že bude pátý, bral by takové umístění všemi deseti. „Ale najednou vím, že jsem mohl jet i o vítězství. Což zamrzí.“

A růžový jsem stále já

Krátká byla tato etapa, pouhých 137 kilometrů. Ovšem Tom Dumoulin v ní učinil přímo obří krok k naplnění snu. Uhájil svých 31 vteřin náskoku!

Zaznívá znělka a jej už opět zvou k ceremoniálu, kde převezme růžový trikot.

Automatické dveře, jimiž má vejít na pódium, se však nechtějí otevřít. Nevadí, sám jim dopomůže. Jak je to symbolické. Tak dlouho přece musel v etapě bojovat sám proti všem.

UŽ SE ZASE USMÍVÁ. Tom Dumoulin i po osmnácté etapě drží růžový dres krále Gira...

A STÁLE JE MŮJ. Tom Dumoulin opět přebírá růžový dres.

Ne, ještě zdaleka se nemůže vidět ve vítězném cíli Gira, stále jej čekají dvě horské etapy a časovka. Ale pokud skutečně v neděli pozdvihne zlatý pohár pro šampiona, budou mu to přát statisíce fanoušků po celém světě.

Za to, jak závodí.

Jak vítězí.

Jak se chová.

A jak se umí i bránit.

Výtky a odpovědi. Začala válka slov

Už 60 kilometrů před cílem pozbyl ve středu na trati všech pomocníků, odpadl i poslední z nich Laurens Ten Dam. Naopak Nairo Quintana měl stále k dispozici tři muže.

Momentka z osmnácté etapy Gira d´Italia.

KRÁSA HOR. Velký boj, ale i nádherné scenérie nabízela 18. etapa.

O pět kilometrů později Kolumbijec zavelel do útoku. Využil Amadora a Anacony, kteří se předtím stáhli z úniku, aby svému lídrovi vytvořili most. Ujížděl průsmykem Gardena, načež se k němu dotáhli i Nibali s pomocníkem Sivcovem, společně vybudovali na Nizozemce náskok 20 vteřin.

Ale muž v maglia rosa opět jednou nepanikařil. Táhl tempo pronásledovatelů.

Pod vrcholem stoupání byl znovu u největších soků.

„Věděl jsem na Gardeně, že když si pojedu své tempo, nemohu moc ztratit,“ poví po etapě. „Zůstal jsem klidný. Zaútočili na mě, ale nefungovalo to.“

Fotogalerie

18. etapa Gira

Quintana poté atakoval opět, dokonce i ve sjezdu, zkoušel to i v závěrečném stoupání, devět kilometrů před metou. Ale výraz tváře lídra Movistaru naznačoval: Mám toho dost.

S Vincenzem Nibalim tedy nadále pouze stínovali Dumoulinovo kolo, zatímco jim všem ujeli Francouz Pinot a Ital Pozzovivo. Až to muž v růžovém trikotu nevydržel, otočil se a pronesl ke dvěma největším konkurentům pár slov.

Zbytečně. Dál zůstali nalepeni na jeho kolo. Thibaut Pinot se díky tomu přiblížil v celkové klasifikaci na dostřel ke třetímu Nibalimu.

„Dumoulin nám při posledním stoupání říkal, ať taky převezmeme odpovědnost za stíhání ostatních. Ale my ji nechali na něm. Měli jsme vlastní taktiku,“ vykládá po etapě Quintana.

25.května 2017 v 17:17, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 08:38

.@NairoQuinCo:" hemos intendado de todo, no fue posible, el líder se ha difendido muy bien". #Giro100 https://t.co/EyuVUHZwc6

Dumoulin si s ním při čekání na svůj ceremoniál podal ruku. Po návratu však dává najevo svoji frustraci ze stylu boje protivníků.

Čekajícím reportérům si opakovaně postěžuje: „Poslední kopec byl jasnou ukázkou paktu Quintany a Nibaliho. Zajímalo je jediné: snažit se abych prohrál, místo toho aby se sami snažili vyhrát. Doufám, že takovou jízdou ztratí stupně vítězů v Miláně. To by bylo opravdu pěkné a já bych byl šťastný.“

25.května 2017 v 18:19, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 08:37

Dumoulin talks about Quintana action in last few km > https://t.co/eLXQumk9UU #Giro100 https://t.co/KUAxS2bQ9a

Některá slova se šíří nesmírně rychle. Tato se bleskurychle donesou k Nibalimu do autobusu jeho týmu Bahrain Merida.

„Dumoulin je občas trochu nafoukaný,“ reaguje Ital. „Ukázal, že je na trati silný, ale občas mluví až moc. On může ztratit pódium taky, ne? Cokoliv se může stát. Měl by zůstat nohama na zemi a mluvit míň. Ví, co je to karma? Za to, co dnes řekl, ho karma dožene.“

Giro, jež se v minulosti doslova vyžívalo v nejrůznějších polemikách, má rázem takovou, ve které se utkávají dvě z největších hvězd závodu.

Dumoulin dorazí na tiskovou konferenci, lépe řečeno opět až do místnosti dojede na svém kole - a dovídá se zde Nibaliho reakci.

Zasměje se. „Nazval mě nafoukaným? To jsou od něj silná slova.“

Chvíli přemýšlí, pak se dlouze rozhovoří: „Dodnes jsem s Nibalim neměl problém. Nelíbilo se mi, jak jel finále této etapy, ale neměl jsem s ním problém. Celé Giro jsem byl velmi přátelský ke každému. Jenže dnes se mi vážně nelíbilo, jak ti dva jedou. Nibali i Quintana chtějí také vyhrát Giro, mám pravdu? Bohužel, dnes se starali jedině o to, jak já bych ho mohl prohrát. Byla to jejich volba. Mohli jsme zůstat pohromadě s Pinotem a s Pozzovivem. Byl jsem frustrovaný a rozzlobený, že se pořád jen drželi za mým kolem. Nerozuměl jsem jim.“

Další reakce znovu přichází od Nibaliho: „Byla to jeho odpovědnost jako lídra závodu stíhat ostatní. Nairo a já jsme se snažili hlídat si jeho. Nemohl přece očekávat, že když pátý v celkovém pořadí útočí, budeme ho my dva stíhat.“

S Dumoulinem shodou okolností bydlí po etapě na stejném hotelu v Brunecku.

Válka slov se přiostřuje.

Koncovka Gira je rázem plná napětí, pryč je nuda prvního týdne.

A Milán se rychle blíží.

Nairo Quintana to cítí. Přiznává: „Hráli jsme dnes všemi kartami, co jsme měli. Vymysleli jsme chytrou strategii. Cítil jsem se dobře. Zkusili jsme naprosto vše. Jenže Dumoulin měl na vše odpověď.“

Quintana: Dumoulin může za čtvrtek zaplatit

Lídr týmu Sunweb nedokáže vymazat z paměti, jak v poslední horský den ztratil Vueltu 2015. „Vím, že v případě zlého dne můžete prohrát vše,“ říká. „Byl jsem dnes silný, ale nemusím být zítra. Mám také pochybnosti. Zároveň však věřím sám v sebe.“

Horský dojezd v Pinacavallu bude dnes scénou jejich další bitvy. A nejen jejich. Zkusí Jan Hirt opět únik? „Určitě, když se budu cítit,“ nezaváhá český bojovník. Hned po startu do kopce, to mu sedí.

26.května 2017 v 00:19, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 08:40

Giro Stage 19 preview.. bookies say it will be a GC battle.. but will it? https://t.co/8jAbyr7lKb https://t.co/z9HWPsmnue

„Přinejmenším jsme přinutili našimi útoky Dumoulina, aby v Dolomitech trpěl. V další etapě za to může zaplatit,“ doufá Nairo Quintana.

„Dojezd v Piancavallu je prudký. O něco se pokusíme,“ slibuje Vincenzo Nibali.

Titulek listu Gazzetta dello Sport před čtvrteční etapou zvěstoval: „Nibali je připraven zazářit v Dolomitech.“ Nestalo se. Nezapomínejme však: loni zvrátil svoji zdánlivě prohranou bitvu na Giru až v posledních dvou horských etapách.

Jen ať vzdávají! Co se dělo, když etapy měřily 430 km

Nasaďte krátké, průsmyky napěchované horské etapy a spatříte cyklistický ohňostroj. Tak zní návod pro současné tvůrce cyklistických Grand Tour. I ta čtvrteční taková byla. „Výbušná směs,“ nazval ji Mauro Vegni, ředitel Gira.

Otcové-zakladatelé těchto závodů přemýšleli zcela opačně. Tehdy platilo: oč delší etapa, tím drsnější zkouška pro obry silnic. Armando Cougnet, ředitel prvních ročníků Gira, tvrdil: „Čím víc cyklistů vzdá, tím víc stoupá hodnota závodu i těch přeživších.“

Psal se rok 1914. Giro mělo jen osm etap, ale šest z nich bylo delších než 400 kilometrů. Mizerné silnice, těžká kola s jedním převodem, apokalyptické počasí a likvidační itinerář způsobily, že reportéři závod přejmenovali na Giro do pekla a zpět.

Třetí etapa Lucca–Řím byla se 430 kilometry nejdelší v historii Gira. Ale už ta první, 420kilometrová, je dodnes vzpomínána coby „etapa z bouře zrozená“, nejhrůzostrašnější v historii.

Startovali k ní o půlnoci z Milána. Po čtvrt hodině se nad severní Itálií usadila bouře a zuřila nekonečných 36 hodin. Vlněné trikoty nasáklé vodou táhly promrzlé jezdce k zemi. Vál ledový vítr o rychlosti 70 km/h. Silnice jim mizela před očima, místo ní byl jen bahnitý proud plný harampádí, mezi nímž mizelo značení trati, mnozí špatně odbočili.

Při stoupání do průsmyku Sestriere, v chumelenici a mučivém blizardu jich celé procesí vzdalo. Vítěz etapy Angelo Gremo dorazil do cíle až po 17 hodinách, po něm už jen 39 cyklistů, z toho 16 po časovém limitu, mezi nimi i Riccardo Palea, který při srážce s koňským povozem přišel o oko!

Celé Giro tehdy dokončilo pouze osm jezdců.

Doba těchto heroických zkoušek z pravěké éry cyklistiky se už nikdy nevrátí. Svět, sport i Giro zkracují vzdálenosti, nová doba dat, aplikací a sociálních sítí si žádá i dynamické etapy ve stylu akce–reakce–akce. Proto přichází trend krátkých „thrillerů“. Zahájili ho už na Tour 2011 se 109kilometrovou etapou přes průsmyky Télegraphe a Galibier do Alpe d’Huez.

Alberto Contador tehdy atakoval 16 kilometrů po startu a kandidát titulu Cadel Evans předváděl obdivuhodné záchranné práce v souboji s bratry Schlecky.

Od té doby jsou krátké horské etapy každoročně dramatickými epizodami ve filmech Grand Tour a ani sté Giro není výjimkou.

„Radši mám ty delší, jako byla ta přes Stelvio,“ říká Jan Hirt.

Ale vůbec nic s tím neudělá...

Autor:

Závody Grand Tour v roce 2021

8. - 30. 5. (Itálie)
25. 6. - 18. 7. (Francie)
14. 8. - 5. 9. (Španělsko)
  • Nejčtenější

Zápas Třince s Litvínovem byl odložen kvůli tragickému úmrtí manželky kapitána

Duel 50. kola hokejové extraligy mezi domácím Třincem a Litvínovem je na neurčito odložený. Slezský klub potvrdil, že...

Těhotenství pro mě bylo vysvobozením. Vítková o konci kariéry i aféře s fotkou

Premium Její život se během posledního roku otočil vzhůru nohama. Namísto tréninkového drilu se bývalá biatlonistka Veronika...

Zranění Ledecké: tajemství, které nahrává spekulacím

Světový šampionát na snowboardu pro ni skončil dřív, než začal. Ester Ledecká má zdravotní trable. Ale jaké, to její...

Zkrat šampiona UFC. Soka omráčil zakázaným kolenem do hlavy a prohrál

Dosud nevídané selhání obhajujícího šampiona přinesl v neděli nad ránem turnaj organizace UFC. Ruský MMA zápasník Pjotr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla jsem být květinářkou. Davidová o snech, adrenalinu i omezování masa

Premium Po čtyřech letech má Česko opět mistryni světa v biatlonu. Markéta Davidová je mladá, má ráda přírodu, koně i školu, a...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Zbláznili se oni, nebo my? Díky covidu objevujeme vlastní absurditu

Premium Kde jsou ty zlaté časy, kdy jsme se uvnitř rodiny rozhádali jen kvůli politice. Zato hádky a spory kvůli rozdílným...

  • Další z rubriky

Nekoupil si dům, auto ani šperky. Jsem jen kluk ze Slovinska, tvrdí Pogačar

Premium Od vítěze Tour se tak trochu čekají zázraky. O to víc, když jste druhý nejmladší vítěz v historii závodu. Tadej Pogačar...

Upravte své zvyky! Cyklisté si zakázali objímání za cílovou páskou

Mezinárodní cyklistická unie zakázala jezdcům objímat se po dojetí závodu či etapy. Cyklisté by měli kvůli koronaviru...

Štybar: Bolelo mě lýtko, stehno i loket, ale chtěl jsem po pádu závod dojet

Závod Omloop Het Nieuwsblad odstartoval v Belgii seriál worldtourových klasik cyklistů a pro Zdeňka Štybara i jeho tým...

Pogačar opanoval úvodní etapový závod sezony WorldTour v Emirátech

Úřadující šampion Tour de France Tadej Pogačar vyhrál úvodní závod cyklistické sezony WorldTour ve Spojených arabských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Meghan uvažovala o sebevraždě, člena královské rodiny viní z rasismu

Vévodkyně Meghan (39) přiznala, že měla velmi naivní představy o přivdání se do královské rodiny. V pořadu Oprah...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

Fotbalistka Voňková s manželkou Claudií oznámily, že čekají miminko

Fotbalistka týmu Ajax Amsterdam Lucie Voňková (29) a její partnerka Claudia Voňková (35), za svobodna van den...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...