Michael Boroš, vítěz táborského závodu Českého cyklokrosového poháru

Michael Boroš, vítěz táborského závodu Českého cyklokrosového poháru | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ani spadlý řetěz nevadil. Boroš slavil návrat na nejvyšší stupeň

  • 0
Na táborské cyklokrosové trati musel několikrát nasazovat řetěz. Přesto, když dojel do cíle, zvedal ruce nad hlavou. Čtyřiadvacetiletý český cyklokrosař Michael Boroš si ten pocit užíval. Hodně. „Sice v Táboře nebyla ta největší konkurence, ale i tak jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát,“ pochvaloval si po vítězství v úvodním podniku českého poháru.

Pro Michaela Boroše, letos jednoho z nejlepších českých cyklokrosařů, to byl nejvyšší stupínek po dvou letech. „Od té doby, co jsem odešel do Belgie, jsem nic nevyhrál,“ pousmál se. „Ono to tady není tak jednoduché, jako to bylo v Čechách,“ dodal Jihočech, který závodí za belgický tým.

Táborský závod zapadl do velmi slušného startu letošní sezony.

Od začátku září totiž objel Boroš pět závodů. Na dvou z nich se dostal na pódium pro tři nejlepší, jednou skončil čtvrtý a v elitní belgické sérii Superprestige dojel jako jediný Čech na třinácté pozici.

„Vyloženěně nepovedený byl hned první závod v belgickém Geraardsbergenu. Měl jsem tam defekt a celkově mi to nešlo,“ popisoval Michael Boroš. „Poté jsem startoval ve Švýcarsku, dojel třetí a to už naznačovalo, že by forma mohla být.“

Tábor se svým okruhem ji potvrdil a stejně tak i následující Soudal Classic v Nizozemí, kde dojel čtvrtý. „Stejně jako v Táboře mi v tomhle závodě spadl několikrát řetěz. Ale musím říct, že jsem se cítil dobře,“ vysvětloval Boroš.

Kdo chtěl vidět Boroše na vlastní oči, měl v Táboře jednu z mála šancí na českém území. Mladý jezdec přiznává, že v českých závodech startovat zřejmě nebude. „Tábor vyšel tím, že je to doma. Vynechal jsem Světový pohár v USA, a tím se objevilo okénko, které jsem využil,“ popsal s tím, že další start na českém území v tuhle chvíli plánuje až na mistrovství republiky.

Načíná už třetí sezonu v Belgii, kde stráví většinu sezony. Chce se soustředit na tamní dvě elitní soutěže Superprestige a DVV. Ta ho čeká zítra v Ronse. K tomu přidá starty ve Světovém poháru a vrcholem pro něj bude mistrovství světa v Lucembursku. „V Belgii zůstanu celou sezonu. Člověk si musí mezi závody také trochu odpočinout a to by s pendlováním domů nešlo,“ vysvětlil.

Rád by se v závodech pohyboval v elitní desítce. Nepovažuje to za nereálný úkol, ale těžký určitě. „Je tady tak dvacet jezdců, kteří mohou být mezi deseti nejlepšími v každém závodě,“ přiznává konkurenci. Jen v prvním závodě Superprestige před ním skončilo devět Belgičanů a tři Holanďané.

Jeden z nich Mathie van der Poul závod vyhrál. A ještě několik známých jmen přitom nechal Boroš za sebou. Boroš po dvou letech v Belgii změnil i tým, za který jezdí. BKCP Powerplus vystřídal ERA-Circus. Jak sám upozorňuje, moc se toho pro něj nezměnilo. „Jen jsem převlékl triko, ale všechno zůstalo stejné. Naši majitelé mají asi čtyři týmy, takže všichni jsme stále pohromadě,“ uvedl Boroš.

Dobrý start sezony by chtěl přetavit i v jejím průběhu. „Je ale hodně dlouhá. Já doufám, že mi forma vydrží,“ přál by si Boroš.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa