Jezdci stáje Tinkoff-Saxo při úvodní časovce týmů na Giru.

Jezdci stáje Tinkoff-Saxo při úvodní časovce týmů na Giru. | foto: Reuters

I nevítězný scénář je téměř ideální, shodl se tým Tinkoff po časovce

  • 1
Jistě, chtěli vyhrát a měli k vítězství nakročeno. Přesto je konečné druhé místo pro tým Tinkoff-Saxo v zahajovací týmové časovce Gira d´Italia takřka ideálním scénářem. Alberto Contador, Roman Kreuziger i jejich parťáci mohli být za cílem v San Remu spokojeni.

Za prvé: najeli náskok na všechny největší konkurenty v celkové klasifikaci. Přesněji: 7 vteřin na Arua, 12 vteřin na Urana, 20 vteřin na Porta a 41 vteřin na Pozzoviva.

A za druhé: vítězství Oriky jim svým způsobem hraje do karet. Australský tým se nyní pokusí v úvodním týdnu Gira hlídat růžový dres Simona Gerranse a odvede tak značné penzum práce na špici pelotonu.

„Gerransovi růžový dres nějaký den vydrží,“ domnívá se na svém webu Roman Kreuziger. „Je dobře, že ho má Orica. Je to tým, který dokáže perfektně kontrolovat závod, sjíždět úniky a navíc to v dalších etapách určitě budou zkoušet i ve spurtech, protože tam mají rychlé kluky.“

Jak říká Christopher Juul-Jensen, nejmladší člen formace Tinkoff-Saxo: „Není to vždy tak, že jen vítězství se v cyklistice počítá. Týmovou časovku jsme sice nevyhráli, ale našim hlavním cílem je vyhrát celé Giro. A z tohoto pohledu to byl povedený úvodní scénář.“

Koneckonců, nechali za sebou i velmi silné časovkářské stáje: Etixx (dvojnásobné mistry světa v této disciplíně), BMC (aktuální mistry světa), či Sky (vítěze týmové časovky na Giru 2013). 

„Zajeli jsme hodně dobře, zejména první část se nám povedla,“ hodnotil Kreuziger.

Ještě na mezičase, po 10 ze 17 kilometrů, dokonce jeho tým o dvě vteřiny vedl. V cíli jim jich na Oriku chybělo sedm. Většinu z nich patrně nechali na trati při dílčí krizi na 14. kilometru. Tam se jinak pevná formace Tinkoff-Saxo na chvíli rozklížila. 

Co se stalo?

Alberto Contador odtáhl špici a řadil se na konec vláčku, za Ivana Bassa. Italský vrchař však právě začínal ztrácet kontakt (posléze zaostal za týmem o 32 vteřin). Když si toho Španěl všiml, posunul se před Bassa, jenže mezi Contadorem a zbylou pěticí týmu už byla díra.

Jezdci stáje Tinkoff-Saxo při týmové časovce na letošním Giru.

Obtížný závěr. Tady už formace Tinkoff-Saxo zcela kompaktní nebyla

„V tu chvíli chlapci museli zpomalit,“ líčil sportovní ředitel Steven de Jongh. „Za pomoci vysílaček jsme se jim snažili asistovat, aby se zase rychle přeskupili.“

Což se povedlo, nicméně časový deficit byl nesporný. „Předtím jsme jeli v rovné pasáži rychlostí 58 km/h a najednou jsme spadli na 52 km/h,“ říkal Michael Rogers, bývalý mistr světa v individuální časovce. „Kdo ví, možná nás tento moment stál vítězství. V takové fázi závodu je velmi těžké nabrat rychlost zpět. Bylo by hezké vyhrát, ale... každá sekunda se počítá.“

Právě Michael Rogers a také Roman Kreuziger vypadali v závěru časovky opravdu silně.

„Pár dní jsem nezávodil, ale poslední trénink za motorkou mi hodně pomohl. Cítil jsem se v pohodě,“ svěřoval se Kreuziger. „V druhé půli časovky jsme se párkrát trošku rozsypali, ale je potřeba brát ji jako celek. Rozhodně můžeme být naprosto spokojeni. Upřímně jsem nečekal, že bychom bojovali přímo o vítězství. Za úspěch bych považoval každé umístění v Top 5.“

Vše o Giru 2015

Zpravodajství, přehled etap i vítězů uplynulých ročníků nebo startovní listinu letošního Gira naleznete ZDE

Pozitivně naladěni byli rovněž šéfové týmu. Steven de Jongh bilancoval: „Všichni jsme věděli, že specialisty na týmovou časovku je Orika. I proto jsem spokojen s našim výsledkem. Je lepší odstartovat s 20 vteřinami k dobru na naše konkurenty, než za nimi zaostat.“

Alberto Contador, jak má ve zvyku, děkoval po etapě celému týmu a chválil své spolubojovníky na místě i na Twitteru. „Vydali ze sebe naprosto vše. I malý rozdíl, který jsme najeli na konkurenty v celkovém pořadí, může být na konci Gira významný. Dobré počasí, dobrý výsledek, co si přát víc? Ale vlastně ani nejsem překvapený. Vím, že tu máme silný tým.“

Jeho tým je nejen jedním z nejsilnějších, je s věkovým průměrem 32 let také nejstarším ze všech stájí, startujících na letošním Giru.

Ovšem zároveň je parta Tinkoff-Saxo i jednou z nejzkušenějších, co se závodů Grand Tour týče. Což následující statistika jen potvrzuje:

Manuel Tossato - 40 let, 31 závodů Grand Tour, 2 vítězné etapy.

Ivan Basso - 37 let, 19 závodů Grand Tour, 2 tituly (Giro 2006 a 2010), druhý na Tour 2005, 6 vítězných etap.

Michael Rogers - 35 let, 14 závodů Grand Tour, 3 vítězné etapy.

Sergio Paulinho - 35 let, 14 závodů Grand Tour, 2 vítězné etapy.

Alberto Contador - 32 let, 13 závodů Grand Tour, 6 titulů (Tour 2007 a 2009, Giro 2008, Vuelta 2008, 2012 a 2014.), 8 vítězných etap.

Roman Kreuziger - 29 let, 12 závodů Grand Tour, 1 vítězná etapa, pátý na Tour 2013 i Giru 2011.

Manuel Boaro - 28 let, 3 závody Grand Tour.

Ivan Rovnyj - 27 let, 6 závodů Grand Tour.

Christopher Juul-Jensen - 25 let, 2 závody Grand Tour.

Giro se nyní ze San Rema vydává na východ a na jih. „Den po dni musíme být velice opatrní,“ nabádá Contador. Nedělní etapa je sprinterská, ale větší kopce už brzy přijdou.

„La Spezia ve čtvrté etapě a dojezd do Abetone v páté etapě budou prvními opravdovými testy pro naše nohy,“ říká španělský favorit.