Kdo se vyrovná Merckxovi?

  • 5
Praha - Umět nastoupit do spurtu, statečně vyšplhat kopce, nebát se časovky, mít morální sílu a umět si v hlavě srovnat taktiku. Tak se můžete stát nejlepším cyklistou světa. "To všechno uměl Eddy Merckx," řekne bez dlouhého přemýšlení Pavel Doležel, bývalý reprezentant, nyní ředitel Závodu míru. Ale dá se srovnat s Garinem, bájným vítězem první Tour před sto lety, s Armstrongem nebo králem hor Pantanim?

Žádaná jsou zvučná jména

Fanoušci, sponzoři i manažeři cyklistických týmů oceňují zvonivá jména. Závodník v profesionálním pelotonu bere roční plat většinou bez ohledu na výsledky. Až podle nich dostane za rok smlouvu lepší, horší - nebo žádnou.
Armstrong si včetně reklamy vydělá ročně asi 25 milionů dolarů. Podle amerických marketingových studií platí v oblasti sportu za druhou nejúspěšnější komoditu hned po golfistovi Woodsovi.

Ullrich brával před časem v Telekomu okolo 8 milionů marek. Pětinásobného vítěze Tour Induraina ocenil za jeho služby španělský tým iBanesto doživotním zaměstnaneckým poměrem. Ten potrvá i poté, co banka iBanesto příští rok cyklistiku opustí.

Zákon č. 1: Ukázat se

Někdo vyniká nezdolnou vytrvalostí v horách, jiný odvahou a silou v závěrečných spurtech. Kdo je lepší? "Najdete jen pár výjimečných, lídrů. Pro všechny ostatní je hlavním cílem jakkoliv se ukázat," říká Ján Svorada, elitní světový spurter.

Ukázat se, dobrá. Ale ne za každou cenu. Ital Petacchi vyhrál letos na Giru a Tour dohromady deset etap, ale ani jeden závod nedokončil. Na rozdíl od Němce Zabela, jenž nyní zrovna nezáří, ale stále bojuje o sedmý zelený trikot nejlepšího spurtera. "To oceňuju," tvrdí Doležel. "Za celou Tour bojuje možná ve čtyřiceti spurtech a ještě přejede hory."

Zabela vidíte po celý rok, na etapových závodech i jednorázových klasikách. Armstrong se koncentruje výhradně na Tour de France, ostatní závody bere jen jako přípravu. Možná i proto patří nyní Zabelovi první příčka ve světovém žebříčku cyklistické federace UCI a Armstrong je šestý.

Postupující specializaci vystihuje i charakteristika nejlepších současných Čechů: Svorada je spurter, Hruška a Sosenka časovkáři, Konečný vrchař, Padrnos dělník pole.

Silný tým je nezbytností

Peloton na hvězdy a bezejmenné významně dělí také týmová taktika. Cyklisté sedí hodiny v sedlech se sluchátky v uších, navigovaní z doprovodných vozidel jako dálkovým ovládačem. Podle vývoje závodu a vlastních schopností.
Taktiku určuje šéf týmu pomocí televize, přepočítávacích tabulek, výškoměrů i sporttesterů. Náhoda je ve „vědecké“ cyklistice vyloučena.

Úsměv vyvolá Doleželův zážitek z dojezdu Závodu míru v Praze na Slavii v roce 1965: "V cíli mi lidi gratulovali k prvenství a já je poslal někam. Věděl jsem, že mi dva jezdci ujeli. Jenže oni se schovali za auta v konvoji a ta je namísto na dráhu do cíle dovedla na parkoviště..."

Ale ani týmová hierarchie není neměnná. Padrnos zůstane v US Postal vždy domestikem, byť elitním. Heras poté, co si „odpracuje“ na Armstronga při Tour, stane se lídrem na domácí Vueltě. "Cyklistika je týmový sport a Tour je naším Super Bowlem," má na své internetové stránce jako motto napsáno Tyler Hamilton.