Peter Sagan na letošním ročníku Tour de France

Peter Sagan na letošním ročníku Tour de France | foto: AP

Jedenáctý triumf pro Sagana. Zelený Slovák ovládl na Tour de France spurt

  • 144
Potřetí letos a pojedenácté v kariéře. Slovenský cyklista Peter Sagan ve finiši třinácté etapy Tour de France porazil Nora Alexandra Kristoffa a upevnil si vedení v soutěži o zelený dres. Ten žlutý s přehledem uhájil Brit Geraint Thomas ze Sky. Dál vede o minutu a 39 sekund před týmovým kolegou Chrisem Froomem.

Triptych alpských dobrodružství, při nichž v potu tváře bojovali o slavná vítězství elitní vrchaři, v pátek vystřídala etapa narýsovaná pro sprintery.

Jenže kolik jich v pelotonu zbylo?

Cestou na mýtické Alpe d’Huez odstoupili Fernando Gaviria z Quick-Stepu, André Greipel (Lotto-Soudal), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) či Rick Zabel z Kaťuši.

Soutěž o zelený dres se tak definitivně stala spíše formální záležitostí. Petru Saganovi stačí dojet do Paříže a v Boře budou slavit.

Ve třinácté etapě se měl blýsknout právě Sagan, případně Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) či John Degenkolb z Treku. 

Kristoff před startem přiznal: „Překvapilo mě, kolik sprinterů už odstoupilo.“

A plánoval, že tentokrát porazí Sagana a ostatní rivaly.

Jenže cílem ve Valence projel o přední kolo druhý. Ze zeleným fenoménem. Sagan si připsal už jedenáctou výhru na Tour v kariéře, čímž vyrovnal Greipela.

Podívejte se na závěrečný spurt 13. etapy:

„Z vítězství mám samozřejmě radost. Poděkování patří mým kolegům,“ řekl krátce poté, co potřetí zvítězil na 105. ročníku Tour de France.

Slovenský závodník si pochvaloval, že se během etapy dalo trochu odpočívat po náročných alpských dnech a zároveň novináře ujistil, že on až na pařížské Champs-Élysées dojede. „To je to nejdůležitější.“

Když rozmlouval před televizními kilometry měl za sebou 169,5 pátečních kilometrů. 

Převážně rovinatá etapa začínala v Bourg d’Oisans pod 21 huezskými serpentinami a do Valence vedla přes Grenoble, kudy Tour de France projížděla už čtyřicetkrát.

Jak se vše odehrálo

Bez Nibaliho. Jen 152 cyklistů se postavilo na start třinácté etapy. Nejméně od roku 2000. Kromě mnoha odpadlých sprinterů chyběl mimo jiné Ital Vincenzo Nibali. Jedna z největších hvězd současnosti spadla ve stoupání legendárními serpentinami na Alpe d’Huez, patrně po kontaktu s motorkou a také s jedním z diváků.

 Výsledek? Zlomený desátý obratel. „Vincenzo nebude moci závodit minimálně 15 dnů,“ zaznělo z jeho stáje Bahrain-Merida.

Rychlý útok. Prakticky ihned po startu se vydal kupředu Sep Vanmarcke (EF Drapac), ale okamžitě byl dostižen. Poté nastoupil „mistr úniků“ Thomas de Gendt z Lotto-Soudal, spolu s ním začal pelotonu ujíždět také Tom Scully z EF Drapac. Po 20 kilometrech měli k dobru minutu a půl na hlavní balík jezdců, 55 sekund za nimi jeli další uprchlíci Michael Schär z BMC a Dimitri Claeys (Cofidis).

Ve čtyřech. Na 29. kilometru Scully s De Gendtem počkali na Schära s Claeysem. Na čelo pelotonu si tou dobou povyjel Darwin Atapuma (UAE Team Emirates) a oslavil tím národní den Kolumbijců. Ti v minulosti dokázali na Tour právě 20. července třikrát zvítězit - Nelson Rodriguez v roce 1994, o sedm let později Felix Cardeñas a před pěti lety Nairo Quintana.

První úprk bez francouzské účasti na letošní Tour:

20.července 2018 v 14:47, příspěvek archivován: 20.července 2018 v 17:26

- 119 km This is the first breakaway of Le Tour 2018 without any French rider in it! ⛔ C'est la première échappée de ce Tour sans aucun coureur français à l'intérieur ! ⛔ #TDF2018 https://t.co/LzX0Teckl3

Únik pod kontrolou. Vedoucí skupinka si nikdy nevybudovala výraznější náskok, její odstup od pelotonu se pohyboval kolem minuty. Snaha uprchlíků tak byla odsouzena ke zmaru, nemohli dojet do cíle před hlavním balíkem jezdců. Alespoň si rozdělovali body za vrchařské prémie - na trojkové Brié zvítězil De Gendt, čtyřkovou Sainte-Eulalie ovládl Sully. 

Sprint pro De Gendta. Na 71. kilometru se rozdávaly body do soutěže o zelený dres. De Gendt si dojel pro 20 bodů, z pelotonu se za kvartetem uprchlíků oddělili sprinteři a rozdali si to o páté místo. Prosadil se Kristoff (11 bodů), Sagan si dojel pro sedmou příčku (9 bodů). Mezi ně se vklínil Degenkolb.

Podívejte se, jak spurtovali Sagan a spol.:

Sám proti všem. Do cíle zbývalo 25 kilometrů, když se nechal sjet pelotonem De Gendt, Belgičana následovali Sully a Claeys. Vzdorovat dál se rozhodl jen Schär, švýcarský cyklista měl 20 kilometrů před finišem k dobru tři čtvrtě minuty. Jeho sólojízda vydržela až do Valence, šest kilometrů před cílem byl ovšem největší bojovník dne dostižen.

Triumf pro slovenského fenoména. Na čele pelotonu týmy pilně pracovaly pro své sprintery, aktivní bylo Groupama-FJD, které makalo pro Francouze Arnauda Démareho. Kilometr před cílem prudce vyrazil Philippe Gilbert z Quick-Stepu, jenže jeho nástup byl brzy vymazán. Pak přišel čas pro Sagana, Démareho a Kristoffa. Nejprve to zkusil Démare, jenže Kristoff se Saganem se přes něj přehnali a rozhodovalo se mezi nimi.

Cyklistický etapový závod Tour de France

13. etapa (Bourg d'Oisans - Valence, 169,5 km):

1. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) 3:45:55, 2. Kristoff (Nor./SAE Team Emirates), 3. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 4. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo), 5. Van Avermaet (Belg./BMC), 6. Lampaert (Belg./Quick-Step Floors), 7. Cort Nielsen (Dán./Astana), 8. Pasqualon (It./Wanty-Groupe Gobert), 9. Colbrelli (It./Bahrajn-Merida), 10. Phinney (USA/EF Education First) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Thomas 53:10:38, 2. Froome (oba Brit./Sky) -1:39, 3. Dumoulin (Niz./Sunweb) -1:50, 4. Roglič (Slovin./LottoNL-Jumbo) -2:46, 5. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -3:07, 6. Landa (Šp./Movistar) -3:13, 7. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -3:43, 8. Quintana (Kol./Movistar) -4:13, 9. Martin (Ir./SAE Team Emirates) -5:11, 10. Fuglsang (Dán./Astana) -5:45.