Cyklistickou Vueltu vyhrál Španěl Gonzalez

Madrid - Na madridském stadionu San Bernabeu dokonal Španěl Aitor Gonzalez svůj triumf na cyklistické Vueltě. O svém vítězství rozhodl v poslední etapě, kterou byla časovka na 41 kilometrů, v níž sesadil z čela celkového pořadí svého krajana a předloňského vítěze Roberta Herase. Nejlepším sprinterem se stal Němec Erik Zabel, soutěž vrchařů vyhrál další Španěl Aitor Osa.

Heras měl před startem nedělní časovky náskok 1:08 minuty. Gonzalezovi stačilo v přepočtu na každý kilometr najet na Herase 1,6 sekundy. Smůlu měl třetí Španěl v pořadí Oscar Sevilla, který krátce po startu upadl a ztratil zhruba 25 sekund. Dostal sice nové kolo, ale na něm se mu porouchaly brzdy a musel znovu měnit.

Zezadu se na něj tlačil Heras, který jel strojovým tempem rychlostí zhruba 60-64 kilometrů v hodině. Překvapil i jezdce na dvou motocyklech před ním, kteří mu uhýbali na poslední chvíli.

Na prvním mezičasu na dvanáctém kilometru najel na Herase 33 sekund a dále z něj ukrajoval. Zcela vymazat se mu jej povedlo na 24. kilometru. Heras se pomalu propadal. V cíli byl nakonec čtrnáctý, ale celkově skončil druhý. Smolař Sevilla se musel v konečném pořadí spokojit se čtvrtým místem.

Z trojice českých cyklistů dokončil závod jen Ján Svorada, který obsadil 108. místo.

21. etapa (časovka na 41,2 km): 1. A. Gonzalez 47:54, 2. Casero -1:23, 3. Plaza (všichni Šp.) -1:45, 4. Botero (Kol.) -1:55, 5. Beloki (Šp.) -2:10, 6. S. Gonzalez -2:27, 7. Beltran -2:29, 8. Mayo (všichni Šp.) -2:35, 9. Becke (Něm.) -2:43, 10. Tauler (Šp.) -2:45, ...99. Svorada (ČR) - 7:09.

Konečné pořadí: 1. A. Gonzalez 75:13:52, 2. Heras -2:14, 3. Beloki -3:11, 4. Sevilla -3:26, 5. Mayo -5:42, 6. Casero (všichni Šp.) -6:33, 7. Casagrande (It.) -6:38, 8. Casas -6:46, 9. Beltran (oba Šp.) - 8:28, 10. Simoni (It.) -9:22, ...108. Svorada -3:03:06.