Veronika Vítková

Veronika Vítková - Česká biatlonistka Veronika Vítková na světovém šampionátu juniorů v německém Ruhpoldingu. | foto: Jan Matouš - ČSB

Vítková chce z mistrovství světa další medaili

Ruhpolding - Získat druhou medaili. To je cíl a přání Veroniky Vítkové pro zítřejší individuální závod na mistrovství světa juniorů. V německém Ruhpoldingu by tak ráda navázala na nedělní stříbro ze stíhačky. "Formu mám, chci se poprat o co nejlepší výsledek," říká devatenáctiletá rodačka z Jilemnice.

Veronika Vítková je zatím jedinou českou medailistkou z juniorského světového šampionátu v Německu.

Devatenáctiletá dorostenecká mistryně světa z roku 2006 vybojovala stříbro v nedělní stíhačce, když nestačila jen na fenomenální Neunerovou. 

A zítra by ráda svůj úspěch znásobila právě v závodu, který jí před dvěma lety přinesl zlatou radost. "Nemůžu teď mít ambici být dvacátá. Formu mám, chci se poprat o co nejlepší výsledek," tvrdí Vítková před startem individuálního závodu na 12,5 kilometru.

Nedělní stříbrný úspěch udělal radost nejen jí samotné, ale také jejímu otci, který se s šéfem svazu Václavem Fiřtíkem vsadil, že pokud Veronika získá ve stíhačce medaili, on pojede na juniorské MS za rok do Kanady.

"O té sázce jsem vůbec nevěděla a jsem ráda. Nervózní před startem jsem byla dost i bez toho," přiznala webovým stránkám českého biatlonu. "Vlastně jsem ani netušila, že by je něco takového mohlo napadnout," usmála se dívka, která bude za dva týdny startovat i na seniorském MS ve Švédsku.

Do nedělního stíhacího závodu vstupovala ze šestého místa ze sprintu. "Foukal vítr a lilo jako z konve. Vlastně ze všeho nejvíce to byl boj s počasím," dodala svěřenkyně trenéra Jindřicha Šikoly.

Do závodu vstoupila excelentně. První dvě položky zvládla bezchybně a usadila se na druhém místě za nedostižnou Neunerovou. Při třetí položce - první stojce - ale přišlo drama. Dvakrát zamířila mimo terč. "Docela mi zatrnulo, najednou jsem si uvědomila, že nemám nic jistého."

Před závěrečnou položkou ji už měla nadohled Francouzka Brunetová a blížily se i další soupeřky. "Řekla jsem si - buď všechno, anebo nic." Minula pouze jeden terč a suverénně si jela pro stříbro. "Jsem spokojená," řekla lakonicky ke svému výsledku.

Přitom ještě před třemi týdny by na ni zřejmě ani otec nevsadil pověstný "pětník". Místo aby trénovala a závodila, ležela doma v horečkách. "Bylo to neuvěřitelně ubíjející. Dívala jsem se na závody a vnímala, co mají všichni energie, a přitom jsem sotva zvedala deku." 

Uzdravila se na poslední chvíli a zítra ve 13:30 se pokusí získat další cenný kov.

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)