Michal Krčmář se raduje z pátého místa ve sprintu v Pokljuce.

Michal Krčmář se raduje z pátého místa ve sprintu v Pokljuce. | foto: Petr Slavík/Český biatlon

Krčmář zajel po bezchybné střelbě sezonní maximum. Opět vládl Johannes Bö

• 97
První umístění v elitní pětce v probíhající sezoně Světového poháru vybojoval český biatlonista Michal Krčmář ve sprintu. Na slovinské Pokljuce ani jednou nechyboval na střelnici a solidním během si zajistil páté místo. Nor Johannes Bö potvrdil svoji dominanci a ovládl i čtvrtý sprint v letošní sezoně, druhý finišoval jeho starší bratr Tarjei Bö a třetí místo obsadil další Nor Sturla Holm Lägreid.

Krčmář navázal na povedený sprint ve francouzském Annecy-Le Grand Bornand a na Pokljuce oslavil další umístění v elitní desítce. Přesná střelba a chyby soupeřů mu vynesly páté místo.

Do závodu vystartoval jako jedenáctý, nižší startovní číslo ocenil i kvůli podmínkám, jaké na Pokljuce panovaly. Ačkoliv ve Slovinsku přes noc klesly teploty pod nulu, trať byla měkčí, než bývá obvyklé, a závodníci se mnohem více bořili. „Byl to těžký závod, necítil jsem se dobře, ale to v těchto podmínkách asi všichni,“ hodnotil v cíli pro ČT Sport.

Sprint mužů na 10 km na Pokljuce

Podrobná reportáž

První střeleckou položku zvládl bez chyby za 26,1 sekundy a ze střelnice odjížděl na třetím místě. Běžecky si taktéž počínal dobře, byť jeho ztráta na průběžně vedoucího Němce Dolla mírně narostla.

Během střelby vestoje vsadil na jistotu, počínal si trpělivěji a odměnou mu byly vyčištěné všechny terče. Dokonce se krátce vyšvihl na první místo. „Na stojce jsem musel rány odkládat, protože jsem se třepal jako ratlík, ale vyplatilo se,“ vyprávěl.

Na rozbředlé trati ale nedokázal zlepšit svůj běžecký výkon, a přestože se v závěru ještě pokoušel překonat Němce Dolla, zařadil se až za něj. „Věděl jsem, jak jedu s Bennym Dollem, ale nešlo to. Asi bych nic neudělal lépe,“ uvedl Krčmář.

Michal Krčmář (druhý zprava) při dekorování nejlepší šestky ze sprintu v Pokljuce.

V cíli napjatě sledoval počínání soupeřů, kterým se však na střelnici ani na trati tolik nedařilo, a proto ho překonali už jen další tři biatlonisté – všichni z Norska.

55. Mareček (ČR) +2:45,7

Jasně vládl Johannes Bö, který sice jednou chyboval vleže, ale na lyžích byl opět k nezastavení. „Johannes vždycky dojede do cíle a my kroutíme hlavami, jak je možné, že je tak dobrý,“ smál se Krčmář.

Druhý dojel Tarjei Bö, který na mladšího bratra ztratil 48,1 sekundy, přestože si na střelnici počínal suverénně.

Sourozeneckou dvojici na stupních vítězů doplnil jejich krajan Sturla Holm Lägreid.

Krčmář si vyjel i solidní výchozí pozici pro sobotní stíhačku. „Ztráta přes jednu minutu na Johannese a patnáct sekund na druhé místo není tak hrozná. Určitě to bude zajímavé,“ předvídá.

Z dalších Čechů nejlepší Mareček

Povedený střelecký den kromě Krčmáře prožil i Jonáš Mareček, který doběhl na 33. místě a zaznamenal nejlepší individuální výsledek v seniorské kategorii v kariéře.

Naopak Václavíkovi ani Štvrteckému se s malorážkou nedařilo.

77. Štvrtecký (ČR) 1:00,5

Václavík chyboval hned třikrát na první střelbě. „Vůbec nevím, co se stalo vleže. V tréninku jsem tady ani jednou na ležce neminul. Je to taková bezmoc a mrzí mě to, protože na trati to nebylo špatné,“ hodnotil svůj první závod ve Světovém poháru od loňského března. Další dva omyly zaznamenal na stojce a nakonec obsadil 48. pozici.

Štvrtecký vleže netrefil prostřední terč, vestoje zamířila mimo druhá, třetí a čtvrtá rána. V cíli se postupně propadal až na 55. místo.

„Jedné pozitivum bylo, že mi jely lyže, to mě podrželo. Na střelbě jsem byl slabý. Vleže mi na prostřední ráně ujela noha, ale vestoje už jsem na to neměl,“ přiznal.

Nepřesná muška ovšem netrápila jen je.

Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö na trati sprintu v Pokljuce.

Dvakrát chyboval Ital Tommaso Giacomel, který vlétl do sprintu ve velkém stylu a až do druhé střelby se držel mezi elitní čtveřicí. Švéd Martin Ponsiluoma, který na Pokljuce před dvěma lety ovládl sprint na mistrovství světa, zaváhal třikrát.

Zcela vyhořel třetí muž průběžného hodnocení Francouz Émilien Jacquelin, který poslal vedle hned pět ran. Dojel až na 64. pozici a nezasáhne tudíž do sobotní stíhačky, která odstartuje ve 14:45.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko)

Muži - sprint (10 km): 1. J. T. Bö 23:55,9 (1 tr. okruh), 2. T. Bö -48,1 (0), 3. Laegreid (všichni Nor.) -55,6 (1), 4. Doll (Něm.) -1:03,3 (1), 5. Krčmář (ČR) -1:03,9 (0), 6. Giacomel (It.) -1:09,5 (2), ...33. Mareček -2:27,8 (0), 48. Václavík -3:01,0 (5), 55. Štvrtecký (všichni ČR) -3:07,3 (4).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 689, 2. Laegreid 625, 3. Jacquelin (Fr.) 319, 4. Christiansen 313, 5. Dale (oba Nor.) 303, 6. Fillon Maillet (Fr.) 302, ...14. Krčmář 245, 36. Štvrtecký 59, 41. Mikyska 41, 66. Mareček 8.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)