NEJRYCHLEJŠÍ ŠTAFETA. Německé biatlonistky (zleva) Magdalena Neunerová, Tina Bachmannová, Miriam Gossnerová a Andrea Henkelová pózují se zlatými medailemi. | foto: AP

Štafeta biatlonistek měla na MS skvělý start, pak dojela dvanáctá

• 16
Parádně rozjetý závod skončil podle předpokladů. Štafeta biatlonistek útočila po prvním úseku Veroniky Vítkové na stupně vítězů, zbytek týmu ale překvapivou pozici neudržel. Češky dorazily do cíle závodu mistrovství světa v Chanty Mansijsku jako dvanácté. Ve větrném počasí zvítězilo Německo, které za zlatem dotáhla finišující Magdalena Neunerová.

Závodnice se v sibiřském Chanty Mansijsku dlouho nemohly vyrovnat se silným větrem. V úvodních úsecích se tak na předních místech držely štafety, které se vyhnuly chybám na střelnici. O medaile senzačně bojovaly Italky, Bělorusky, Slovenky nebo Češky, za které Veronika Vítková předávala na čtvrtém místě.

Druhá členka týmu Gabriela Soukalová sice na střelbě v leže dobíjela pouze dva náboje a vyrazila na další okruh s malou ztrátou na nejlepší. Na "stojce" ovšem chybovala hned pětkrát, obkroužila dvě trestná kola a ztratila se z předních příček.

Štafeta, za kterou další úseky absolvovaly Barbora Tomešová a Zdeňka Vejnarová, nakonec obsadila dvanáctou pozici. Stejně jako na posledním šampionátu v Koreji.

O titul se dlouho praly bezchybně střílející Bělorusky, závěrečný úsek jim ale nevyšel. Do čela tak poskočila Ukrajina, jenže Oxanu Chvostěnkovou v závěrečném okruhu převálcovala famózní Němka Magdalena Neunerová. Za dva kilometry dotáhla nejúspěšnější biatlonistka historie takřka půlminutovou ztrátu a vybojovala své třetí zlato na šampionátu. Pro bronz si dojela štafeta Francie.

Německá výprava vyhrála na Sibiři hodnocení národů se čtyřmi zlatými a třemi bronzy. Druhé skončilo Norsko (4-1-3) před Francií (1-1-2). Český biatlon se cenného kovu nedočkal, nejlepšími výsledky byla osmá místa Michala Šlesingra (ve stíhačce) a nečekaně i Veroniky Vítkové (vytrvalostní závod).

Mistrovství světa v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko)

Štafeta žen na 4x6 km

1. Německo (Henkelová, Gössnerová, Bachmannová, Neunerová) 1:13:31,1 (2 tr. okruhy + 13 dobíjení), 2. Ukrajina (Valj Semerenková, Vita Semerenková, Pidhrušná, Chvostěnková) -24,5 (0+4), 3. Francie (Bescondová, Brunetová, Boilleyová, Dorinová) -47,2 (0+9), 4. Bělorusko -1:47,4 (1+6), 5. Itálie -2:42,7 (1+7), 6. Norsko -2:53,1 (2+14), 7. Švédsko -3:04,0 (0+9), 8. Slovensko -4:12,7 (1+12), 9. Rusko -4:33,2 (6+12), 10. Polsko -4:55,5 (0+9), ...12. Česko (Vítková, Soukalová, Tomešová, Vejnarová) -5:42,7 (4+14).

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)